5 tipů, jak prostřít vánoční stůl

Naplánujte si předem, jak bude vypadat letos u vás doma vánoční tabule. Při prostírání štědrovečerního stolu se vám to určitě bude hodit. Nebudete muset narychlo improvizovat a vaši nejbližší to určitě ocení stejně jako chutné pokrmy, které budete servírovat.

5mount20180820-img_1247_ergb-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Mountfield

1. Světla a svíčky

Vašimi největšími pomocníky budou svíčky a svícny. Vždyť díky nim se vždycky podaří vytvořit příjemnou atmosféru. A tak nemohou chybět ani o Vánocích. Přitom nemusí být nutně na jídelním stole. Můžete je rozmístit kolem, například na poličku, kuchyňskou linku nebo okenní parapet. Máte-li k dispozici větší svíčky a svícny, můžete je dát přímo na podlahu. Jen přitom nezapomínejte na bezpečnost. Přece jen se jedná o otevřený oheň.

Pokud máte doma malé děti, je jistější používat svíčky na baterie. K dostání jsou v různých designech a velikostech, takže si můžete vybrat podle potřeby, aniž byste riskovali bezpečí a zdraví svých blízkých.

2. Sváteční servis i příbory

Používejte jídelní servis, nerezové nebo stříbrné příbory a kvalitní sklo. O vánocích by se nemělo šetřit ani na nádobí. Ke svátečním chvílím se prostě daleko lépe hodí servírovat menu na kompletním jídelním servisu a odhodit příbory s plastovými rukojeťmi. Místo toho je lepší použít nerezové nebo dokonce stříbrné (a zlacené) příbory. A aperitiv, šampaňské nebo whisky nalijte do skleniček správného tvaru a velikosti.

3. Čerstvé květiny

Dekorujte stůl čerstvými květinami. Ani o Vánocích nejsou vázy s řezanými květinami tabu. Ty na stůl prostě patří v každém ročním období. Jen při jejich umísťování dbejte na to, aby nezabíraly příliš místa a nebránily stolovníkům v konverzaci.

4. Barevné ladění

Vyberte si barvu podle svého. Nenechte se svazovat trendy ani tradicemi. Klidně si zvolte takové barevné kombinace, které se vám líbí. Červená se zelenou sice odjakživa k Vánocům patří, ale stejně tak jim budou slušet třeba rubínová, fialová, růžová či bílá v kombinaci se stříbrnou nebo zlatou.

5. Detaily pro atmosféru

Nebojte se stužek, větviček jehličí nebo jmelí a ani kroužků na ubrousky. Vánoční stůl si prostě náležitě nazdobte. Sice je potřeba hlídat, abyste to nepřehnali a nesklouzli do kýče, ale na druhou stranu – důležité je hlavně to, že se u něj sejdete s těmi, které máte rádi a Vánoce si společně užijete.

7.12.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová | zdroj: Mountfield, Westwing

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist