5 tipů na zefektivnění vaší práce v kuchyni

Musíte se v kuchyni často ohánět, protože na vás z jídelny smutně hledí kupa hladových krků? Možná jste si všimli, že i když pracujete rychle, některé úkony vás zdržují a činnost pak není dostatečně plynulá. Máme pro vás pár tipů, jak to změnit.

120700-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Nejdříve je ale důležité, abyste si opravdu promysleli, kdo je králem kuchyně. A neustálé postávání u lednice se nepočítá! Kuchyň by měla hlavně vyhovovat tomu, kdo v ní tráví nejvíce času. Je to stejné jako s autem. Sedačku, zpětná zrcátka, teplotu a možná i rádiovou stanici si vždy upravíte, když si sednete do auta, které vlastní jiný řidič. Buďte vy ten řidič, od kterého si jiní půjčují. A jak tedy zefektivnit vaši práci v kuchyni?

1. Kontury pracovní desky
Přemýšlejte to tom, zda nezaoblíte rohy pracovní desky. Při rychlých pohybech jste náchylní k úrazům, zejména v oblasti boků. Což je podle průzkumu nejčastější místo, kde se tvoří modřiny u žen od 25 do 40 let. Pokud při vaření do lednice chodíte přes roh – je načase to změnit. Moderní zaoblené pracovní desky vám umožňují volnější pohyb a také si lépe vytyčíte pracovní a ukládací plochu.
2. Efektivní úložné prostory
Pokud často používáte určité pomůcky při vaření a neustále je hledáte, pak zkuste zapřemýšlet, zda by se vám nehodil otočný karusel na pracovní desku. Nezabere tolik místa, vypadá stylově a vždy budete mít to nejnutnější po ruce.

3. Okolo varného centra potřebujete prostor
Možná namítnete, že jakmile se jídlo v hrnci dovaří, v klidu ho přenesete na určené místo. Kolikrát se vám však stalo, že jste museli okamžitě zareagovat a honem přesunout škvařící se pokrm mimo vařící desku? Pokud to nelze po obou stranách, myslete na to, že jedna strana vařícího centra by měla být pro tyto případy volná.
4. Police a zase police
Možná jste příznivci minimalistického vzhledu v kuchyni, ale pak se odsuzujete k nekonečnému sklánění se a hledání pomůcek, což vaši práci těžko zefektivní. A co se týče poliček, nemyslíme tím klasické police, kde je vystaveno vše, od bucláčků, miniatur až po vázy, které děti ve druhé třídě vyrábějí z mýdla, špendlíků a suchých květin. Jde o to, aby v případě přípravy většího oběda nebo večeře bylo vše po ruce. A police vám nezabírá pracovní prostor, můžete na ní odložit koření, váhu, mističky a některé pomůcky.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

5. Pojízdný vozík
V každé kuchyni, kde se hodně vaří, by neměl chybět pojízdný vozík. Hlavně proto, že skýtá okamžitou odkládací plochu. Protože s horkým a těžkým pekáčem se v kuchyni špatně pohybuje. Máte-li troubu vedle pracovní desky, je to vaše velká výhoda. Nicméně v případě pečení vánočního cukroví, kdy na jednom plechu tvoříte vanilkové rohlíčky, další se peče, třetí jste zrovna vyndali z trouby a na stole obsah toho úplně prvního  plechu obalujete v cukru, budete vděční za každou volnou plochu.

Sabrina Harisová
Foto: trendir.com, media.dwell.com, nterior-hits.com, zikul.com, www.sterling-wp.com, kitchencartsfunstore.com

 

 

 

23.11.2011 11:08

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist