5 tipů jak pracovat s knihami v interiéru

Pokud jste milovníci knih a stále se rozšiřující trh s elektronickými knihami a čtečkami vás nechává klidnými, pak nejspíš občas přemýšlíte, jak zakoupené úlovky uložit a jak to udělat tak, aby vám nepřekážely, a také aby nenarušily vzhled pokoje.

O tom, že knihy jsou potravou pro duši není třeba se rozšiřovat. I v současné době, kdy ceny knih neustále stoupají, se prostě neubráníme si nějakou pořídit a často ji  během večera zhltneme. A pak přemýšlíme co s ní. Máte-li doma místo na klasickou knihovnu, pak vám možná vadí, že i když pokoj je perfektně uklizen, pohled do místnosti, kde hlavním prvkem je právě knihovna plná svazků, vzbuzuje dojem nepořádku. I když pestré obálky knih plní v obchodě svoji funkci a přitáhnou naši pozornost, doma je to právě naopak. Co s tím?

1.    Vyvažte množství knih dekorativními předměty
Cílem je nezaplnit veškerý prostor knihovny knihami. Svazky poskládejte vedle sebe a na sebe tak, abyste v každé poličce měli alespoň část volného místa. Tam potom postavte sošku, vázičku a podobné maličkosti, nejlépe všechny ve stejné barvě. Stěna nebude působit přeplněným dojmem, naopak dodá pocit jakéhosi pořádku a organizovanosti.

2.    Vytvořte symetrii
Pokud máte celou stěnu pokrytou knihami, zkuste ji rozdělit na dvě poloviny. Ty potom vyplnit symetricky tak, aby od středu do konců byly jak stejné dekorace, tak i velikostně a barevně stejné knihy.

3.    Aranžujte knihy
Aranžováním knih dosáhnete pořádku a jakéhosi systému ve vaší knihovně. Zvlášť pokud jich postavíte několik ke straně a jednu o ně opřete. I to by ale mělo být symetrické.

4.    Zabalte knihy
Máte obývací pokoj vyladěn do jedné barvy a barevné obálky knih vám vaše úsilí ruší? Kupte si balící papír ve stejném nebo světlejším odstínu vaší oblíbené barvy a vytvořte si obálky knih. Je to sice pracné, ale zároveň velmi originální. Knihy se tak stanou opravdovou dekorací.

5.    Seřaďte knihy podle barev
I to je řešení. Udělejte si barevný systém, který potom dodržujte. Pokud máte knihy ve vícero pokojích, pak se snažte barvy obálek přizpůsobit barvám v nich vládnoucích.

Další tipy na domácí knihovny najdete v článku Tipy pro vaší knihovnu

Sabrina Harisová
Foto: decoist.com, home-designing.com

24.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist