5 praktických tipů na čištění žaluzií

Čištění žaluzií patří k nejméně oblíbeným a nejvíce zdlouhavým pracem v domácnosti. Ale co naplat, alespoň 2x do roka jim musíme věnovat náležitou péči a zbavit je prachu a mastnoty, kterou nasbíraly, zatímco nám věrně sloužily. Jak na to?

cisteni-zaluzii-2-1100x618.png Celá galerie 4 Zdroj: shutterstock.com

Jednu po druhé

Nejúčinnější ale také nejpracnější metodou je vzít do ruky vlhký hadřík a čistit jednu lamelu po druhé. Setřete sice všechna místa a žaluzie budou dokonale čisté, nicméně nad úklidem strávíte prakticky celý den.

Do vody při každém mokrém čištění přidejte chemické čisticí prostředky na odstranění mastnoty nebo obyčejný ocet.

Po celé ploše

Nejpoužívanějším způsobem je sklopení lamel a setření celé plochy vlhkým hadrem po směru sklopených lamel. Pak je třeba použít stejný způsob i z druhé strany. Je to rychlá a poměrně účinná metoda.

Jednou za čas je potřeba omýt i části, které se překrývají, a to včetně vodicích lanek. Zvláště u nich je nutná velká opatrnost, aby nedošlo k jejich poškození nebo k poškození ovládacího mechanismu.

Pravidelné utírání prachu

Hodně práce a mytí vám ušetří, pokud alespoň jednou měsíčně setřese ze žaluzií prach. V tomto případě stačí otřít suchým hadříkem nebo kartáčem s dlouhým vlasem a zbavit je tak prachu. Pomoci vám v tom může vysavač s regulací sacího výkonu. K tomu využijete malý nástavec, určený původně na čalouněný nábytek, snižte výkon a prach ze žaluzií jednoduše vysajte.

Využijte chytré pomůcky

Pokud si pořídíte rukavice či speciální kartáče, kterými umyjete několik lamel najednou, můžete obyčejný hadr zahodit. Práci značně zrychlíte, aniž by utrpěla kvalita práce. Cena těchto výrobků se pohybuje kolem padesátikoruny a používat se dají jak nasucho, tak namokro.

Čtěte také:

Nikdy nedělejte!

Pro čištění žaluzií nepoužívejte vysokotlaké vodní čističe. Může dojít k poškození žaluzie a zejména elektrického pohonu, pokud je jím žaluzie vybavena.

Profesionální čištění vás nezruinuje

Zahoďte předsudky, ušetřete svůj drahocenný čas pro rodinu nebo si udělejte příjemné odpoledne sama pro sebe a pozvěte si profesionály. Umytí žaluzií vás nezruinuje – cena za běžný metr se podle typu žaluzie a zašpinění pohybuje od patnácti korun. Pozor, žaluzie se myjí z obou stran, takže skutečná cena je od dvaceti korun výš za metr čtvereční. A nezapomeňte, že si úklidová firma připočítá ještě dopravu.

A jak se s mytím žaluzií vypořádáváte vy, máte nějaký osvědčený fígl? Napište nám do diskuze.

text: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce, foto: Shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist