5 největších problémů českých obýváků

Je vidět, že Čechy interiérový design zajímá, sledují trendy a investici do zařízení bytu považují za důležitou. I přesto stále opakují několik chyb, které pak zbytečně kazí dojem z jinak vkusně zařízených interiérů. Poradíme, jak se jich vyvarovat.

shutterstock_115847230-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: shutterstock.com

Obří sedačka

Češi velmi často vybavují obývací pokoje nábytkem, který postrádá koncept a styl. Typickým příkladem jsou vysoké skříně a vitríny, které do prostoru vnášejí zneklidňující vertikály.

Nejčastějším prohřeškem však již dlouhá léta zůstává nevhodně zvolená velikost sedačky, která často doslova blokuje další smysluplné využití pokoje.

Nuda a šeď

Nedostatek originality a uniformita českých obýváků je zřejmě následkem strachu projevit vlastní vkus a preference. Ty jsou ale k vytvoření ryze soukromého prostoru domova, ve kterém se budete cítit dobře, velmi potřebné.

Pokud se vám líbí něco netradičního, výjimečného, tak neváhejte a kupte si to. Jedině tak vtiskněte svému bydlení osobitost.

Chaos a nepořádek

Neduhem mnoha jinak krásných obýváků je „odhalený nepořádek“. Jeho příčinou jsou často nesprávně vyřešené úložné prostory.

Pořizujeme si zbytečně moc otevřených skříněk, v nichž pak shromažďujeme bez ladu a skladu cokoli, co se nám zrovna dostane pod ruku. Místo atraktivně dekorovaných polic pak máme doma spíše skladovací regály. A to musíte uznat, že váš byt zrovna nijak příjemně „neozvláštní“.

Nevhodné členění zón

Dnešní obývací pokoje v sobě většinou zahrnují i kuchyni a jídelnu. Tvoří tedy poměrně velké prostory, které mohou působit neútulně, pokud postrádají strukturu a rozdělení do jednotlivých funkčních zón.

Vhodného rozčlenění lze dosáhnout chytrým a účelným uspořádáním nábytku. Nebojte se přepažit pokoj dřevěnými policemi s kovovou konstrukcí nebo umístit do prostoru sedačku.

Účinným řešením je také použití vhodných barev a materiálů, které se prostorem prolínají. V každé části by měl jeden z materiálů dominovat a určovat tak atmosféru. Znamená to například, že vlněný pléd či umělá kožešina na sedačce a křeslech okamžitě evokuje pohodu, útulnost a pohodlí.

Lesklý a černý nábytek

Dalším nešvarem jsou špatně zvolené nábytkové povrchy a barvy. V současném obýváku se většinou žije, a proto je třeba, aby se dal snadno a rychle uklidit. K tomu ovšem strukturovaný povrch dvířek a lesklé, tmavé, obzvlášť černé materiály moc nepřispívají.

Je tedy přece jen lepší odolat módním trendům a myslet při zařizování na praktickou stránku. Konkrétně to znamená, že byste měli preferovat odolné materiály a střední barevné tóny v matném provedení.

17.2.2021 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist