5 koupelnových zásad

Každý interiér podléhá určitým pravidlům, jimiž se řídíme při rekonstrukci či zařizování, nebo zkrátka jen při zvelebování našeho domova. Následujících 5 pravidel by rozhodně měla moderní koupelna určitě splňovat. A jaká to jsou?

110374-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

1. Bezpečnost
Toto pravidlo je důležité především v rodinách s malými dětmi. Právě v koupelně může velmi snadno dojít k nejrůznějším nehodám, od opaření horkou vodou, přes uklouznutí ve vaně dokonce až k tonutí nebo otravě léky z domácí lékárničky, která má v mnoha domácnostech své stálé místo právě ve skříňkáchkoupelně. Opaření zabrání termostatická baterie, ze které vytéká voda v předem nastavené teplotě, uklouznutí předejdete pořízením vany či koutu s protiskluzovou úpravou, případně speciálními gumovými rohožemi.


2. Útulnost
Na vyvážení praktičnostidesignu rozhodně záleží. Abyste se v koupelně cítili útulně, můžete použít například měkké textílie. Útulné koupelny například docílíme, pokud doplňky obohatíme hebkými měkkými ručníky, zavěšenými někde na otevřené poličce nebo vanové desce. A aby koupelna působila opravdu útulně, vhodným prvkem je i měkce vypracována nábytkářská práce, sloužící třeba jako koš na prádlo.

3. Hygiena
Nepostradatelnou součástí koupelny je větráníventilace. Pokud koupelna nemá okno, třeba zabezpečit proudění vzduchu pomocí větracího průduchu, neboť v nevětraném vlhkém prostředí se mimořádně daří mikrobům a bakteriím. K dostání jsou také speciální tmely, které zabraňují tvorbě bakterií ve štěrbinách vaší dlažby a stejně účinné jsou rovněž  silikonové antibakteriální pryže pro utěsnění například sprchového koutu.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen4. Soukromí
Pokud je to jen trochu možné, oddělte WC od koupelny alespoň sádrokartonovou přepážkou a samostatným vchodem. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, které by mohly narušit harmonii našeho domova. Pokud ani takový způsob separace prostoru není ve vašem případě z nějakého důvodu možný, nabízí se řešení v podobě skleněných luxfer, které vytvářejí průsvitný předěl. Sádrovláknité desky (ze sádry a papírových vláken, která se získávají recyklací) zase patří k nejčastěji využívaným při dodatečném dělení koupelnových prostor. To pohyblivá dělicí stěna je daleko zajímavějším prvkem, který vnitřní prostor koupelny podle okamžité potřeby buď rozdělí, nebo naopak spojí.

5. Úspornost
Moderní koupelna je samozřejmě úsporná. Právě v koupelně a na toaletě spotřebujete až dvě třetiny veškeré vody, proto je investice do všech opatření, která její spotřebu snižují, více než žádoucí. Někdy se stačí porozhlédnout a napravit pár drobností – utěsnit kapající kohoutek nebo zabránit podtékání toalety. Velká „kouzla“ se dají dělat s baterií. Již zmíněná termostatická baterie je sice poněkud dražší, ale ušetří až padesát procent vody a energie, takže vynaložené peníze se vrátí zpátky během jednoho až dvou let a pak už baterie jen „vydělává“.

Text: Lucie Sýkorová

Foto:trendir.com,contemporary-interiordesign.blogspot.com, zodevdesign.deviantart.com, bjoku.com

22.2.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist