5 chyb, které kazí dobrý dojem z českých obýváků

Architektka Veronika Haroldová shrnula největší nedostatky českých obýváků. A nejde jen amatérské chyby. Mnohé přešlapy mají na svědomí i zkušení designéři.

5gan_hidraulic-image-1-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: GAN

Nešťastně zvolená dispozice

Současné obývací pokoje mají často nevhodně řešené dispozice. Velký prostor zůstává nečleněný, a tedy neútulný, zatímco ten malý zase často postrádá strukturu a dělení do jednotlivých funkčních zón. Vhodného rozčlenění lze dosáhnout chytrým a účelným uspořádáním nábytku. Nebojte se přepažit pokoj dřevěnými policemi s kovovou konstrukcí nebo umístit do prostoru sedačku.

Účinným řešením je také použití vhodných barev a materiálů, které se prostorem prolínají. V každé části by měl jeden z materiálů dominovat a určovat tak atmosféru. Znamená to například, že vlněný pléd či umělá kožešina na sedačce a křeslech okamžitě evokuje pohodu, útulnost a pohodlí.

Nesourodost vybavení

Češi velmi často vybavují obývací pokoje nábytkem, který postrádá koncept a styl. Typickým příkladem jsou vysoké skříně a vitríny, které do prostoru vnášejí zneklidňující vertikály. Nejčastějším prohřeškem však již dlouhá léta zůstává nevhodně zvolená velikost sedačky, která často doslova blokuje další smysluplné využití pokoje.

Nulová originalita

České obývací pokoje jsou zbytečně uniformní a šedé. Důvodem je zřejmě strach projevit vlastní vkus a preference. Ty jsou ale k vytvoření ryze soukromého prostoru, domova, ve kterém se budete cítit dobře, velmi potřebné. Pokud se vám líbí něco netradičního, výjimečného, tak neváhejte a kupte si to. Jedině tak vtiskněte svému bydlení osobitost.

Povalující se zbytečnosti

Neduhem mnoha jinak krásných obýváků je „odhalený nepořádek“. Jeho příčinou jsou často nesprávně vyřešené úložné prostory.

Pořizujeme si zbytečně moc otevřených skříněk, v nichž pak shromažďujeme bez ladu a skladu cokoli, co se nám zrovna dostane pod ruku. Místo atraktivně dekorovaných polic pak máme doma spíše skladovací regály. A to musíte uznat, že váš byt zrovna nijak příjemně „neozvláštní“.

Nábytek s vysokým leskem

Dalším nešvarem jsou špatně zvolené nábytkové povrchy a barvy. V současném obýváku se většinou žije, navíc je často propojený s kuchyní a stává se skutečnou společenskou zónou. Proto je potřeba, aby se dal snadno a rychle uklidit. K tomu ovšem strukturovaný povrch dvířek a lesklé, tmavé, obzvlášť černé materiály moc nepřispívají. Je tedy přece jen lepší odolat módním trendům a myslet při zařizování na praktickou stránku. Konkrétně to znamená, že byste měli preferovat odolné materiály a střední barevné tóny v matném provedení.

 

24.3.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist