4 tipy, jak zařídit multifunkční kuchyň

Moderní kuchyň by měla být navržena nejen tak, aby se v zde vaření stalo zábavou a potěšením. Zároveň by tento „vytížený“ interiér měl poskytovat stoprocentní komfort i v případě, že bude využíván i k jiným účelům. Jak tedy vypadá taková multifunkční kuchyň?

1. Aby se vaření stalo zábavou
Příprava jídla byla, je a bude vždy dominantním záměrem účelového využití kuchyně. Pro lepší pocit z vaření i z celého interiéru kuchyně je nutné zachovat vzdušnost a (při omezených možnostech alespoň opticky) maximalizovat celý prostor. Například kuchyňské linky, prostorově využité do posledního centimetru ve  spodní i nástěnné části (pomocí např. drátěných programů a výsuvných, či otočných systémů) jsou velmi chytrým řešením. Barový pult se stylovými barovými židlemi může zase například sloužit jako jídelní prostor.

kitchen_multi_display-e1300968016570.jpg

Zdroj: archiv redakce

2. Statický nábytek je už minulostí
Díky nové „vlně“ nábytkářského designu v podobě multifunkčního nábytku můžete vaší kuchyni dodat dynamičnost a oživit ji. Hravé, atraktivní a přesto nesmírně praktické a funkční kuchyňské prvky, jako například jednotlivé nábytkové moduly na kolečkách, skládací a výsuvné desky, které mohou sloužit jako pracovní plocha nebo jako pohotový pracovní stůl (budete-li třeba náhle nuceni pracovat z domova). Podstatou multifunkčnosti zařízení kuchyně je, aby jeden kus nábytku sloužil pro mnoho rozličných potřeb.

3. Spojte příjemné s užitečným
Pakliže patříte mezi nadšené sběratele receptů, jistě máte v kuchyni i nějaké ty kuchařské knihy. Nebojte se je vystavit – vyčleňte pro ně polici na stěně nebo nějaký regál, kde budou vidět v celé své kráse (a zároveň je budete mít při ruce). A když už v tom budete, neomezujte se jen na kuchařky, ale klidně mezi ně zařaďte i ostatní knihy (vaše oblíbené, rozečtené, s pěknou obálkou, apod.). Při vaření náročnějších či slavnostních pokrmů pak budete moci volné chvíle při čekání na to, „až se něco dovaří“ věnovat čtení, či studování receptů, aniž byste museli z kuchyněodejít a nechat tak připravované jídlo bez dozoru.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

4. Každý styl může být multifunkční
Rozhodně se nemusíte kvůli multifunkční kuchyni nikterak omezovat v jejím styludesignových úpravách. Multifunkční neboli víceúčelový může být i designový styl interiéru kuchyně. Jak? Třeba když vybavíte kuchyň prvky, které jsou typické spíše pro jiné místnosti – obývákové sofa, dekorativní obří lampy, nebo třeba pohodlné křeslo či menší pracovní stolek bez nohou, který připevníte ke stěně jako mini barový pultík. Stolek, doplněný o stylovou židli (designově zcela odlišnou od židlíjídelního stolu) může v době, kdy na něm nebude zřízena provizorní pracovna, sloužit třeba jako šikovná odkládací plocha. Velmi dobře se multifunkční prvky aplikují do kuchyní, zařízených v rustikálním stylu. Masivní, podpěrné dřevěné trámy s neopracovanými povrchy, kuchyňská linka opatřená patinou a k tomu lesklé, lakové spotřebiče, moderní rudé sofa a navrch zcela kontrastní kusový koberec – v takto zařízené kuchyni můžete dělat na co si jen vzpomenete.

Čtěte také:

Rady a tipy při výběru nové kuchyně

Barové pulty i ostrůvky do každé kuchyně

Zařizujete kuchyň? Vyberte správný nábytek!

Text: Lucie Sýkorová
Foto: freshome.com, nazareapartment.blogspot.com, rexohome.com, theluxhome.com, modern-decors.com

4.5.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist