3x koule ve světě bydlení, architektury a designu

Kulatý tvar patří mezi převratné milníky v historii designu obecně. Od první chvíle, kdy kulatý tvar spatři světlo světa, jsou jím lidé fascinování čím dál tím více, a to v podstatě až do současnosti. My pro vás máme 3 unikátní projekty, které jsou kulaté a naprosto fascinující.

122518-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: archiv redakce

Plovoucí archa ruského architekta Alexandera Remizova

Byť je tento projekt ještě v plenkách, už se pomalu chystá ke svému „prvnímu krůčku“. Jedná se o unikátní „únikový modul“ budoucnosti, který má zachránit lidstvo v případě, že následkem globálního oteplování a častých povodní, pohltí naši planetu voda.

Stavba vypadá trochu jako ulita nějakého korýše, kterou byla také inspirována její konstrukce. Archa má simulovat dokonalé podmínky, jaké jsou na zemi. Díky svému tvaru je schopna se přizpůsobit ostrému větru i klesání a stoupání vody, a to také díky těžišti, které je ponořeno konstantně pod vodou.  Budova ,nebo tedy spíše archa, je schopna generovat vlastní zdroje energií a navíc dokáže kombinovat ekologii s využitím odpadových zdrojů, pomocí nichž si sama vytváří teplo anebo  se uvnitř dokáže naopak ochlazovat.

A jaký je architektonický koncept? Stavba je kulatá, průhledná, vybavená solárními sběrnami energie,  a její obytná plocha se rozkládá na 14.000 m2. Údajně by se měla cena této archy pohybovat na podobné hladině, jako cena běžného moderního ekologického domu. Hlavními materiály jsou jde ekoplasty a tvrzené směsi, které dodala NASA a jejichž složení je přísně tajné a údajně super-odolné. Dobré je že se tak bude moci možná jednou každý činžák v naší republice složit na ulitu s vlastním parkem pro případ, že by měla nastat potopa.

Designér  Boris Klimek a jeho dětský sen

To designér  Boris Klimek si vytyčil za cíl daleko úspornější a méně megalomanský projekt (možná právě také proto se na rozdíl od archy, už dočkal skutečné realizace). Jde o veselou, rozsáhlou a barevně nápaditou kolekci stropníchnástěnných svítidel, inspirovaných designem pouťových balónků v rozmanitých velikostech. Výhodou je, že díky něčemu, pro balónek tolik typickému, tedy díky provázku, za který se balónek drží, se Klimek ani nemusel namáhat s tím, kam ukryje kabeláž s ovládáním světla – prostě jej nehal viset. Díky volitelnému počtu kusů a možnosti, zvolit si vlastní barevné kombinování balónkového osvětlení, stejně jako libovolné velikostní rozpětí, nabízí tento typ osvětlení každému příležitost k adaptaci finálního designu přímo na míru cílovému interiéru. Kulaté balónky budou vypadat skvěle nejen v dětském pokoji, ale dle počtu, barev a velikostí si najdou své místo v jakémkoliv interiéru.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Sergey Makhnos – geniální architekt z Ukrajiny

Naprosto fenomenální je kulatý projekt Wooden House, neboli dřevěný dům. Ani ne tak tím, že je celá stavba vyrobena ze dřeva, ale spíše naprosto dokonalým zpracováním tohoto materiálu. V tomto domě je skutečně kulaté opravdu všechno a takřka každý návštěvník si musí uvnitř v interiéru připadat, jako by se najednou ocitnul v pohádkové zemi.  Okna jsou zde kulatá a oblé tvary prostupují celým domem. Koupelna včetně sanitárního vybavení naprosto postrádá jakékoliv ostré rohy i pravoúhlé tvary. Pakliže nejste Mr.Bean, nemáte zde možnost se zranit o přečnívající rohy a hrany. Snad pro svou kulatost je tento architektonický roztomilý projekt zván opticky nejpříjemnější možnou variantou bydlení ve stylu moderního designu.

Lucie Sýkorová

Foto: pursuitist.com

 

10.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist