30 tipů na dokonalou pracovnu nebo domácí kancelář

Dnes se stává čím dál tím intenzivnějším trendem práce z domova. Pro zaměstnavatele je to výhodné, protože ušetří za pronájem drahých prostor a pro zaměstnance zase toto řešení skýtá nerušenou práci v pohodlí vlastního domova.

133562-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: archiv redakce

Pracovat se však nedá ledaskde na schodech, nebo jen tak v polo-lehu na pohovce. Ke každé práci, ať už člověk dělá cokoliv, je vždy nutné si přizpůsobit i nejbližší okolní prostředí.  Takřka ve všech případech, kdy řešíme prostor domácí kanceláře se pohybujeme v oboru, kde je k práci naprosto bez výhrady zapotřebí počítač – ať už stolní, nebo laptop.  Lze tedy předpokládat, že se právě toto zařízení stane jedním z hlavních dominantních prvků celého prostoru pracovny.

Domácí kancelář je vhodné umístit do místnosti, která je vzdálena od hlavních obytných částí – to kvůli klidu, který je při práci vždy potřeba.  Nedovolují-li vám prostorové dispozice vašeho domova vyčlenit si celou místnost jen pro práci, musí stačit tichý kout v obývací části, nebo třeba ložnici, či nějaký kousek místečka v rohu jídelny.

Vhodně rozmístěné police, skříňky a správný stůl vám usnadní práci a navíc mohou předejít případným bolestem zad a ovlivnit tak i vaše zdraví. Samostatnou kapitolou je kvalitní židle, která by měla být především pohodlná, a měla by poskytovat komfort minimálně do takové míry, která je přiměřená času, který na takové židli strávíte. Pokud pracujete i večer nebo v noci, určitě nevynechejte kvalitní osvětlení pracovní plochy.

Police je při dostatku místa možné nahradit například textilními, či kartonovými boxy v zajímavých designech anebo kontejnery na kolečkách, které se po skončení práce zasunou pod stůl a nikterak nenaruší vzhled okolního interiéru. Naopak tyto prvky s pevnou svrchní deskou mohou sloužit třeba jako variabilní odkládací plocha v momentě, kdy budete pracovnu používat.

Co do flexibility použití je asi nejkompaktnějším a současně nejméně invazivním řešením pro design vašeho interiéru takzvané úschovné  pracoviště. Veškeré komponenty a prvky z domácí kanceláře jednoduše schované ve skříni ocení každý, kdo chce skutečně oddělit domov od pracovního prostředí a v případě, že svou mini pracovnu zrovna nevyužívá, raději ji ukryje před zraky ostatních členů rodiny a případných návštěv. Po otevření skříně, tedy v momentě, kdy se však na práci zrovna chystáte vrhnout se vysune  deska stolku s klávesnicí a monitorem, nebo rovnou s celým notebookem. Otevřená dvířka slouží jako nosné panely pro závěsné police, v nichž se efektivně a přehledně uskladní veškeré nezbytné vybavení je tak uloženo uvnitř skříně a nehrozí, že by se vytvořil nepořádek kolem.

Lucie Sýkorová

Foto: Freshome.com

6.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist