3 tipy na rekonstrukci staršího domku

Chystáte se vylepšit interiér svého domu, který nepatří k nejnovější zástavbě? Přinášíme vám ukázku, jak zmodernizovali předsíň, kuchyň a koupelnu majitelé jedné rodinné vilky.

8tom_3820-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: RAKO

Moderní, ale stylové

Mladí manželé se dvěma malými dětmi si přáli, aby si jejich prvorepubliková vila i po rekonstrukci udržela původní atmosféru. Přitom však samozřejmě toužili po funkčním a moderním vybavení. A výsledek svědčí o tom, že provedené úpravy byly vedené především intuicí a citem.

Vznikl nadčasový interiér, který je zařízený s důrazem na kvalitu zpracování použitých materiálů a jejich praktičnost. Majitelé si přáli, aby zvláště v předsíni, koupelně a kuchyni převládal materiál, který je odolný nejen proti vlhkosti, ale také proti nárazům, protože přece jen dvě děti člověk občas neuhlídá a nějaký ten předmět jim občas na podlahu prostě spadne.

Z těchto důvodů nakonec zvolili keramické obklady a dlažby, které se navíc vyznačují i snadnou údržbou. Vybrali si sice takový design, který příliš nenaruší původní styl, ale s takovou povrchovou úpravou, která plně vyhovuje požadavkům a potřebám čtyřčlenné rodiny.

Na schodišti je kámen a motivy ze starých dlaždic

Zajímavým způsobem se podařilo sladit podlahu na chodbě a schodišti. I tady je podobně jako v jiných objektech centrální schodiště hlavním komunikačním prvkem domu. Dominuje vstupní chodbě, takže bylo třeba nalézt dlažbu, která by vkusně korespondovala s původními žulovými schodnicemi a zrenovovaným zábradlím. Volba konec padla na dlaždice Rako série Deco.

Inspirací pro vznik této série byly nejzajímavější historické motivy dlaždic, takže z tohoto povrchu na první pohled dýchá kouzlo starých časů. Zároveň se však vyznačují vlastnostmi ryze moderního povrchu, se všemi jeho praktickými výhodami, především odolností proti kamínkům, podpatkům, blátu, vodě atd.

Bílá kuchyňská linka provzdušnila prostor

Zhotovit do kuchyně linku tak, aby splňovala všechny současné požadavky moderní hospodyňky, nebylo jednoduché. Výrazným omezením je tady totiž ne příliš šťastné umístění oken a dveří. Série úložných kuchyňských skříněk však chytře vyplňuje tento omezený prostor, jehož komfort zvyšuje varný ostrůvek.

Hladká plocha dvířek kuchyňské linky kontrastuje s reliéfním povrchem obkladu stěny za linkou. „Keramické bílé lícové cihly ze série MANO mi padly hned do oka,“ svěřuje se majitelka a pochvaluje si jejich snadnou údržbu. Dodává: „V předchozí kuchyni jsem měla za linkou dřevěný povrch, který nebylo možné čistit abrazivními prostředky, protože se hned poškrábal.“

Asi to znáte z vlastní zkušenosti. V místnosti, kde se vaří, se prostě ulpívání mastnoty neubráníte. Proto je důležité, aby šly kuchyňská linka, obklady i podlaha snadno udržovat a je důležité, aby byly odolné proti vysokým teplotám. „I proto byly keramické obklady jasnou volbou,“ potvrzuje paní majitelka. A o bílé barvě, která v kuchyni dominuje, je všeobecně známé, že příjemně prosvětlí a provzdušní interiér.

Koupelna v elegantních barvách

Střídmým, avšak zároveň příjemným dojmem působí koupelna, která sice respektuje historický ráz domu, ale na druhou stranu její moderní vybavení plně vyhovuje „vymoženostem“ současnosti. Obkládačky Rako série UP ve světle béžovém odstínu doplňuje nejen bílá a modrá varianta obkládaček, ale i zajímavá reliéfní dekorace.

Dlaždice ze série FARO na podlaze jsou věrnou imitací dřeva, ale na rozdíl od přírodního materiálu jim nevadí voda, vlhko, pára a střídání teplot. Jedná se o tzv. rektifikované dlaždice, které umožňují pokládku s minimální šířkou spáry, takže tu není prostor pro plísně. A majitelé ocenili ještě jednu výhodu tohoto materiálu – naistalovali pod něj podlahové vytápění.

 

2.8.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist