23. století a nebo zítřek?

Umělé hmoty nejsou jen takové, které si spojujeme s pionýrským obdobím zahájení jejich masového používání cca v 60 letech. A mezi umělé hmoty patří např. akryl, ze kterého se již masově vyrábí pohodlné vany a stejně tak si mnozí ani neuvědomují, že tzv. kamenné pracovní desky kuchyňské linky jsou dnes již také většinou z umělých, syntetických, polymerních či jiných kamenů a to zejména proto, že mají lepší uživatelské vlastnosti, než kámen přírodní. Corian, technistone, sklosilikátová vlákna, to vše jsou materiály stojící na hranici současnosti s budoucností. Jsou tedy „za rohem“.

Jak bude vypadat interiér zítřka je takřka řečnická otázka, jejíž zodpovězení se většinou nebude lámat hlavu s případnou mírou spekulativnosti a zavádějících faktů. Už dnes, když se podíváme na návrhy nedávno zesnulého architekta Jana Kaplického nebo Zahy Hadit, uvidíme návrhy a realizace, které pro starší generace vyvolávají stejný efekt, jako sledování science fiction filmu. A ne jinak tomu bylo v 70.letech minulého, tedy 20.století, kdy si mnozí návrháři a architekti brali za inspiraci vědeckofantastické filmy a futuristické, často čistě výtvarné vize filmových výtvarníků. Současná doba je ale mnohem rychlejší a to, na co bylo potřeba 20 a nebo 30 let, tak na to dnes postačí doslova pár minut. To, co bylo včera science fiction, je za pár měsíců součástí výrobních programů odvážných a nebo jen velkých a silných společností, které si dovolí zariskovat s očekáváním, že se futuristická novinka ujme. Jak staré jsou LCD televize, jak steré jsou televize plazmové, jak moc byly finančně nedostupné a nakolik jsou dnes zcela běžným spotřebním zbožím, kterého se prodávají milióny kusů. A tempo se stále zvyšuje.

Jak se bude bydlet?

Možná přijde celosvětová ropná krize a pokud se do té doby nevymyslí technologie nahrazující používání ropy při výrobě většiny umělých materiálů, pak umělé hmoty zmizí, přestane se jezdit auty se spalovacími motory, přestane se hnojit umělými hnojivy a člověk se vrátí ke dřevu, kamení a kovu. A nebo se budou dále rozvíjet technologie užívající jiné zdroje a interiéry budou v reakci na objednávku společnosti stále více a nebo možná méně naplňovat zmiňované futuristické vize, které se stále vzrůstající rychlostí stárnutí budou jeden den novinkou a druhý den budou stejně neaktuální, jako včerejší noviny.

Red.
Foto: archiv redakce

23.3.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist