11 tipů na vytvoření klidného harmonického domova – část 1.

Jak se cítíte, když se vracíte domů? Šťastní? Uklidnění? Zahlceni seznamem v hlavě: „Co mám doma všechno udělat“? V dnešní hektické době, kdy stres je všudypřítomný, je to docela pochopitelné, ale váš domov by k tomu rozhodně neměl přispívat. Domov vás buďto rozvíjí a podporuje, nebo z vás vyčerpává energii, říká návrhářka interiérů, bytová designerka, zakladatelka a generální ředitelka společnosti „Home“ Christa O’Leary o harmonii životního stylu. „V dnešním frenetickém světě, je více než kdy jindy důležité vytvořit klidné prostředí a místo, které vám umožní dobíjet baterky.“

Ve své nové knize “Domov v harmonii“ O’Leary využívá své znalosti o konstrukci, psychologii a zeleném bydlení tak, že hodlá pomoci čtenářům, kteří se chtějí zbavit toxického životního stylu a transformovat svůj domov v relaxační prostor a na oplátku žít šťastnější život.

1.    Všechny pokoje jsou důležité

I ty pokoje, které jsou přehlíženy či nevyužívány, jsou důležité. Ať už je to prostor, který ještě není dokončen, dekorování anebo rodinná komora, často se cítíme lépe, když za nimi zavřeme dveře a práci s nimi odložíme na jiný den. Bohužel i nevyužité pokoje se vážou na vaše podvědomí a přepínají vaši energii. Takové místnosti jsou v podstatě úkol nedokončený, který si neustále žádá vaši pozornost. Vytvořte domácí harmonii tím, že každé místo ve vaší domácnosti uklidíte a inspirativním způsobem přetvoříte.

2.    Nepořádek

Nepořádek vytváří fyzický a nevědomý chaos. Nejen, že to může znamenat v praxi například usilovné hledání klíčů pokaždé, když odcházíte z domu, ale nepořádek ve vašem bytě se může silně odrazit i na vás, a to i když sedíte třeba v kanceláři někde na kilometry daleko. Udělejte si plán, pěkně v klidu, a to nejlépe teď hned! Ať už je zapotřebí udělat něco se šatníkem plným až k prasknutí anebo uklidit stohy papíru na pracovním stole, je na čase začít tyto úkoly řešit a zmírnit tak napětí, které u vás doma vytvářejí.

3.    Barva

Barvy vás ovlivňují na emocionální, psychické i fyzické úrovni. Studie prokázaly, že barva může měnit tělesnou teplotu i chuť k jídlu. To může ovlivnit vaši náladu nebo množství energie, kterou budete mít díky barvám k dispozici. Začněte si uvědomovat, jak na vás různé barvy působí ještě dříve, než se rozhodne, jakým odstínem dáte vymalovat vaše stěny v interiéru.

4.    Odstraňte „ducha minulosti“

Zážitky a zkušenosti, které jste v průběhu života nasbírali, obvykle visí na stěnách vašeho bytu, nebo jejich připomínky postávají na okenních parapetech, stolcích a komodách. Pravděpodobně máte nejrůznější vzpomínky spojené s vaší pohovkou nebo obrazem na stěně. Velké množství takových předmětů vás neustále vrací do minulosti. Buďte si vědomi předmětů ve vaší domácnosti, které jsou spojeny s nežádoucími pocity. Přijměte do svého nitra plány na budoucnost a minulost nechejte za sebou, budete o krok blíže k vytvoření klidného místa pro váš život.

5.    Pozitivní vibrace

Jakmile získáte povědomí o vzpomínkách, které tvoří váš domov, všimněte si také těch položek, které přinesou úsměv na vaší tváři. Ponechejte jen položky, které jste si pořídili z legrace, na výletech, kde se vám líbilo, které vám připomenou dobré časy a povznášející lidi, se kterými jste se setkali. Tyto položky vám budou podporou, budou vás živit energií a inspirovat vás, kdykoli se budete pohybovat po domě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mollygolly.tumblr.com, zsazsabellagio.blogspot.com, homedsgn.com, nordicdays.blogspot.nl, cocolapinedesign.com, thebeetleshack.com, lizmarieblog.com.

13.1.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist