10 praktických designových tipů pro malou kuchyň

Každý, kdo vlastní „minikuchyň“ nám jistě dá za pravdu, že je těžké ji zařídit pěkně a k tomu ještě důmyslně využít každý její centimetr. Nezoufejte, vždycky se dá něco vymyslet, aktivujte svůj smysl pro detail a logické uspořádání a vytvořte si účelný pracovní prostor.

Velkou nadějí na záchranu miniaturních kuchyní jsou takzvané kombinované pulty – spojení sporáku (varné desky), miniaturní myčky nádobíchladničky. Obecně multifunkční spotřebiče i zařízení jsou pro malé kuchyně to pravé. V článku „4 tipy, jak zařídit multifunkční kuchyň“  se dozvíte o multifunkčních kuchyních spoustu zajímavostí.

Pro každou kuchyň, bez ohledu na její rozměry je v první řadě důležitá pracovní plocha. Pokud vaše kuchyň není z největších a nemůžete si proto dovolit plnohodnotnou pracovní desku o velikosti „tenisového kurtu“, bohatě vám ji nahradí pracovní pult. Ideální je, pokud má jednu nebo i více zásuvek nebo je opatřen vysouvacím regálem.

V případě, že by vaší maličké kuchyňce klasické jídelní židle překážely, můžete zvolit skládací typy židlí. Složené je můžete naskládat na sebe, a tak zaberou plochu pouze jedné židle.

Nikdy se do malého prostoru vaší kuchyně nezdráhejte pustit maximum světla. Pokud je v prostoru okno, pak jej plně využijte a pusťte sluneční paprsky k vám domů.

V malých kuchyních bývá nejjednodušším řešením využití stěny s množstvím skříněk či polic. Dvířka na uzavřených skříňkách by měla být posuvná nebo roletková, která při používání netrčí do i tak malého prostoru. Logický nedostatek místa pro odložení všech předmětů potřebných v kuchyni můžeme kompenzovat i závěsnými programy.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Hlavní zásadou je umět se vzdát nepotřebných a přebytečných věcí a udržovat v prostoru neustálý pořádek. Ten více než cokoliv jiného navodí i v malé kuchyni pocit harmonie a klidu.

Velikost chladničkypotravinové skříně závisí na množství skladovaných potravin v domácnosti. Nekupujte proto zbytečně obrovskou lednici, pakliže šance, že ji někdy zcela naplníte jsou minimální.

Do extrémně malých kuchyní můžeme zvolit speciální nábytkové moduly, které obsahují dřez, malý vařič, pracovní místo a úložný prostor. Taková jednotka je zkompletovaná od výrobce, doma ji stačí připojit ke stávajícím rozvodům.

Nemusíte se zdráhat použít ani metalické, kovové prvky – například v kombinaci se dřevem (dřevěnou podlahou). Lesklé a světlo odrážející materiály místnost opticky zvětší a prosvětlí.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Pokud vám to dispozice interiérů vašeho domova dovolí, rozhodněte se pro spojení kuchyně s obývákem. Nenásilným dělícím prvkem, jako je například bar, pult, či malé stupňovité zvýšení podlahy získáte efekt velkého prostoru a pokud vše doplníte ještě veselými, světlými barvami, sami uvidíte, jak vaše kuchyň „vyroste“.

10minikuchyn(1).jpg

Zdroj: archiv redakce

Čtěte také:

Zařizujete kuchyň? Vyberte správný nábytek!

Malí velcí pomocníci do kuchyně

Rady a tipy při výběru nové kuchyně

Text: Lucie Sýkorová
Foto: housetohome.co.uk, kitchenclarity.com, kitchenbuilding.com,

9.5.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist