Living > Ostatní > Zahrada > Zimní zahrada – je nejvyšší čas ji začít pořádně využívat

Zimní zahrada – je nejvyšší čas ji začít pořádně využívat

30. 11. 2009 | Zahrada

Teploty se snižují a za okny je stále více poznat, že se blíží zima. Nejvyšší čas na to, využít zimní zahradu. Jak z ní ale vytěžit v zimě co nejvíce? Jak se o ni starat, aby splnila všechny vaše nároky a nenápadně vás spojila s okolním venkovním světem?

Pokud jste se k vybudování zimní zahrady rozhodli už dříve, můžete si gratulovat. Není lepší způsob využít balkon nebo terasu či část domu i v zimě a za nepěkného počasí, než přestavěním jej na zimní zahradu. A máte-li zimní zahradu jako součást rodinného domku, je nejvyšší čas se do ní nastěhovat.

Slunečný a světlý prostor po celý rok

Zimní zahrada je místem, které celoročně láká slunečným a světlým prostorem a svěžími rostlinami, které místu dodají na čerstvosti. Obrovskou výhodou je, že zahradu vyhřívá sluneční energie, proto není tolik náročná na vytápění přes zimu.


Nepostradatelným doplňkem jsou rostliny, které dokážou zimní zahradu zvelebit a zútulnit. Druhy rostlin vybírejte podle toho, aby mohly v zimní zahradě přebývat celoročně. Rozhodně by se ale nemělo jednat o náročné druhy, které potřebují například vlhko.

Inspirativní zahrady a terasy - Velká fotogalerie

zahrady terasy inspirace fotogalerie

Zimní zahrada – ráj rostlin uprostřed velkoměsta

Péče o rostliny by tak měla být především snadná, aby vám zimní zahrada sloužila více k odpočinku než k práci. Obecně platí, že rostliny by měly být poměrně stejně náročné na teplotu. Jejich rozmístění potom závisí podle toho, jak moc mají rády sluníčko či stín.

Klasická obytná, tedy vytápěná zimní zahrada se stává nedílnou součástí domu. Využívejte ji jako jeden z pokojů. Nechte ji otevřenou a relaxujte v ní. Nebojte se najmout firmu, která navrhne interiér a doporučí nejlepší rostliny. V oblasti projektování a osazování interiéru funguje celá řada subjektů, proto neváhejte a oslovte je.

Jednoduché využití zimní zahrady

Zimní zahrada může sloužit i jako jednoduchá místnost, která není nikterak vytápěná. V takovém případě je vhodná k umístění rostlin na zimu, například muškátů nebo jiných druhů, které bývají přes teplejší měsíce venku. Kromě toho může sloužit i jako jakýsi přechod mezi obytným domem a venkovním světem. Kdo se ji však rozhodne obývat, už by neměnil.

Další isnpirace nejen pro zimní zahradu ve článku Podzimní práce na zahradě nesmíte podcenit!


Martina Tlachová
Foto: marigreen.cz, rumanek.cz, oblibene.biz

Dále čtěte

Pokojové rostliny v zimě – jak na ně?

Pokojové rostliny v zimě – jak na ně?

Zima se blíží a kromě toho, že bylo třeba uklidit choulostivější rostliny z balkonů a zahrad a přemístit je do tepla, je vhodné postarat se i o rostliny v bytě. Sušší vzduch a teplo na ně působí jinak než v letních měsících, přesto ale péče o pokojové rostliny v zimě není nikterak složitá. Stačí jen vědět, jak na to.

Teplo, teplíčko aneb topení  jedním prstem

Teplo, teplíčko aneb topení jedním prstem

Esemeskou nebo přes počítač řízených systémů regulace teploty je na trhu již několik, ale jen málokterý je vhodný k regulaci teploty v bytech. Siemens přichází na trh s bezdrátovou sadou Starter kit, která umožňuje ovládat podlahové či radiátorové vytápění s nízkými náklady a nejvyšším komfortem.

Co patří na kompost? A co naopak ne?

Co patří na kompost? A co naopak ne?

Udělali jste první krok a rozhodli jste se vytvořit na zahrádce kompost? Víte, kam jej umístit, aby se mu dobře dařilo, ale zatím nevíte, co přesně na něj můžete hodit? Ne každý odpad z domácnosti na něj totiž patří. Pokud se ale trochu zamyslíte, určitě na to přijdete i sami. Tady je jen malý návod.

Ohradník dodá kompostu tvar

Ohradník dodá kompostu tvar

Pokud vám hromada odpadků z domácnosti v rohu zahrady, která se vydává za kompost, kazí estetický dojem z pohody venku, dejte jí ucelený tvar. Pořiďte ohradník a vyberte si přesně ten, který vám i vaší aleji odpočinku bude vyhovovat nejvíce.

Krb v bytě? Proč ne!

Krb v bytě? Proč ne!

Vždycky jste snili o bydlení v rodinném domku, ale musíte se spokojit s bytem? Zkuste si tedy do bytu kousek atmosféry rodinného bydlení nechat vejít pomocí krbu! Že je ta představa šílená? Nebojte se experimentů a zkuste si bydlení zpříjemnit.

Domácí čistička odpadních vod

Domácí čistička odpadních vod

Právě teď v zimně byste si mohli rozmyslet, jak budete na jaře řešit odpadní vodu. Je to jako s vytápěním, které je také dobré rozmyslet ještě před topnou sezónou. Už jsme se naučili třídit domovní odpad, ale stále je ještě co zlepšovat. Světové zásoby vodních zdrojů povážlivě ubývají. A protože z malých věcí se stávají věci velké, měly by se domácnosti naučit hospodařit s vodou. Aby byla čistá, a aby vůbec byla.

Pokojové rostliny v zimě – jak na ně, když začínají chřadnout?

Pokojové rostliny v zimě – jak na ně, když začínají chřadnout?

vlhko. To, že takové počasí neprospívá pleti, ví jistě každá žena. Ono ale neprospívá ani pokojovým rostlinám! Začínají kolem vás chřadnout? Je nejvyšší čas s tím něco udělat!

Březen na zahradě – nic neponechte náhodě

Březen na zahradě – nic neponechte náhodě

Březen je měsícem změn. Alespoň na zahradě. Sněhová pokrývka postupně mizí a zpoza jejích zbytků začínají rašit první rostlinky. Jim, stejně jako zvířatům, kteří vaši zahradu využívají, můžete s prvními jarními kroky trochu pomoct.

Sníh na zahradě – tichý přítel i nepřítel rostlin

Sníh na zahradě – tichý přítel i nepřítel rostlin

Přestože zima pomalu ustupuje, ještě stále někde zůstávají zbytky sněhu. Třeba na vaší zahradě. Co s ní vlastně mnoha centimetrová vrstva způsobila? A jaké následky na ní zanechá jarní tání?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: michal, 9. 12. 2009

    <p>je to tu divny</p>

  • Od: michal, 9. 12. 2009

    cus houmra

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 27. 09. 2016, 10:40

Jsem tady "na skok" tak že slušně po... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 27. 09. 2016, 09:26

Přeji pěkný den U nás to vypadá zase na nádh... Číst

richardsonec
od: richardsonec | 27. 09. 2016, 09:25

tak pokud máte dům, kde můžete mít kancelář, ta... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 09:09

Jo a mám nového pomocníka, včera dopo jsem zako... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist