Living > Ostatní > Zahrada > Venkovní krb, krb na zahradě, díl první

Venkovní krb, krb na zahradě, díl první

5. 3. 2008 | Zahrada

Jaro se postupně probouzí a majitelé domů, chat či chalup se začínají starat o okolí svých nemovitostí. Na klidné podvečerní posezení je ještě dostatek času, ačkoli…

Oheň v lidech odjakživa vyvolával pocit klidu, bezpečí a pohody. A nejde jen o plameny skýtající teplo, světlo či energii k přípravě nezbytné potravy. Ne nadarmo se proto říká, že neexistuje lepší večerní program, než pohled do plamenů. V souvislosti s přípravou zahrady a vůbec exteriéru domu se oheň týká i venkovních krbů.

Rozhodnutí - kam s ním?

Stavba zahradního krbu (myšleno pevnou stavbu, s níž nebudete hýbat) by se měla vždy podřizovat architektonickému ztvárnění celé zahrady a samozřejmě se přizpůsobit i charakteru domu (chaty, chalupy). Zde je zapotřebí vzít v úvahu například i místní povětrnostní a další podmínky. Sílu a směr větru, blízkost sousedních objektů, stropmový porost, výšku komína pro odvod spalin a kouře, okna ve fasádě…

Nepřehlédněte! Velká  galerie venkovní inspirace

Venkovní  inspirace fotogalerie

Poměrně důležitým aspektem je střídání ročních období. Pokud ovšem uvažujete o mobilní konstrukci, tedy o stavebnici, s níž bez problémů můžete hýbat po dle potřeby, pak je výběr mentálního místa bez problémů. I když i zde je dobré vybrat pokud možno jedno, případně dvě místa, na nichž pak připravíte podmínky pro montáž. Týká se to zejména zpevněného podloží, komunikace a možnosti umístění provizorního sezení.

Inspirativní zahrady a terasy - Velká fotogalerie

zahrady terasy inspirace fotogalerie

Materiálová rozmanitost

Konstrukce zahradních krbů je ve své podstatě velmi jednoduchá. Není třeba zabývat se třeba řízeným přístupem vzduchu, celek se obejde bez doplňkových zařízení, nimž patří třeba kouřová klapka, kouřová komora a jiné. Zákazníka v prvním plánu dozajista osloví materiálová pestrost. Pokud nechcete skládat cihlu k cihle a nejste zrovna rodilý projektant, jeďte rovnou do stavebnin nebo specializovaných marketů s tímtéž sortimentem. A tam prstem ukažte na to, co se hodí či líbí. Neprohloupíte, neboť sortiment výrobků je skutečně bohatý, byť materiálově chudý a fádní. V daném případě však určitě oceníte snadnou montáž (případnou demontáž). Existují ovšem i výjimky, například celokovové stavebnicové krby firmy Janča, či netradiční řešení italských výrobků firmy Edilkamin. Francouzské firmy zas nabízejí zahradní krby z ušlechtilého přírodního kamene s různými typy litinových grilovacích vložek a všelijakými technickými „vychytávkami“ (možnost udírny, přípravy barbecue atd.) . Ovšem stavba svépomocí, to je jiná káva. Ale o tom už příště.

Krby - inspirativní fotogalerie

krby inspirace fotogalerie


Pavel Hluchý
Foto: archiv autora pohled do plamenů

Dále čtěte

Zahradní krb, voňavý kouř, díl druhý

Zahradní krb, voňavý kouř, díl druhý

Minule jsem naznačili, že zahradní krb (a věci související) tvoří téměř nezbytnou součást bydlení v rodinném domku. Než se však pustíte do stavebních prací, je třeba ujasnit si několik základních věcí.

Zahradní krb, postavte si ho samy! Jak? Díl třetí

Zahradní krb, postavte si ho samy! Jak? Díl třetí

Zahradních krbů je dnes na trhu nepřeberné množství. Jenže co by to bylo za domkáře, kdyby si nedokázal tuto konstrukčně jednoduchou stavbu postavit sám. Jak na to?

Zahradní krb, dřevo na topení a pár tipů, poslední díl čtvrtý

Zahradní krb, dřevo na topení a pár tipů, poslední díl čtvrtý

Podle odborníků se zahradní krb má začít stavět od komína. Otevřené venkovní krby jsou charakteristické značným přísunem vzduchu, který se mísí s ostatními spalinami a proto musí jednoznačně pryč.

Připravme se na jaro

Připravme se na jaro

Pro mnohé z nás je březen měsícem, ve kterém pomalu ale jistě začínáme nedočkavě vyhlížet jaro, zatímco ti ostatní se s nelibostí smiřuji s koncem sezóny zimních sportů. Ale jsou tady i jiné věci, třeba posezení na zahradě u venkovního krbu, příjemný rozhovor, něco dobrého k jídlu, k pití…co myslíte? Je to lákavé?

Stavíte? Renovujete? Zajímají vás přírodní stavební materiály?

Stavíte? Renovujete? Zajímají vás přírodní stavební materiály?

Národní stavební centrum (NSC) připravuje odborné semináře pro veřejnost, která si přeje být informována a obeznámena s novými nebo tradičními možnostmi ve stavebnictví. Doškové střechy, hlína, konopí, len, rákos, korek nebo pokládka přírodního kamene aj. To jsou témata přednášek, které proběhnou 25 a 27.3. 2008 v Brně.

Uvažujete o zahradním nábytku z teakového dřeva?

Uvažujete o zahradním nábytku z teakového dřeva?

Teakové dřevo patří mezi stále populárnější materiály zahradního nábytku. Splňuje totiž požadavky na „přírodní“ charakter vybavení zahrady či terasy, je odolné a příjemné na pohled i na dotek. Má však jednu relativní nevýhodu: uživatel se o něj musí starat.

Uvažujete o zahradním grilu?

Uvažujete o zahradním grilu?

Ať už dáváte přednost grilování, rožnění nebo barbecue, vždy patří posezení u otevřeného ohně k vítanému zpestření. Ale jak si vybrat ten správný krb či gril? Renomovaný autor Jan Tůma vás na 88 stranách své knihy provede problematikou i tuzemským trhem.

Inspirace pro zahradní posezení?  Stačí se jen dívat

Inspirace pro zahradní posezení? Stačí se jen dívat

S teplým počasím přichází i možnost strávit více času venku, tedy v obytném exteriéru, o který bychom měli pečovat takovým způsobem, abychom se v něm cítili dobře. Zkuste si na zahradě či terase udělat takové prostředí, které bude opravdu krásné. Stačí se jen inspirovat a přijít na to, co je pro vás to pravé. Zahradní nábytek je stejně důležitý, jako ten do interiéru

Dětský koutek na zahradu

Dětský koutek na zahradu

Kdo si hraje, nezlobí. Staré známá pravda o zábavě platí bez rozdílu věku. Máte-li děti určitě o tom víte své. Zvlášť náročné je zabavit malé neposedy, ale i ti větší mají rády pohyb a dobrodružství. Pro letošek zapomeňte na stavbu zahradního grilu či krbu a udělejte jim doma hřiště. Budete je mít na očích, o starost míň, aby se jim nic nestalo a děti se vyřádí.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 463 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Julie1234
od: Julie1234 | 27. 09. 2016, 19:13

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/vries... Číst

kosacek
od: kosacek | 27. 09. 2016, 16:43

Už zrají arguty, u mne jen Merkel35, tu vyhodím... Číst

supec
od: supec | 27. 09. 2016, 16:09

Kupte "zděř" (v železářství), nebo o ... Číst

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist