Living > Ostatní > Zahrada > Růže z Jericha není růže!

Růže z Jericha není růže!

17. 10. 2006 | Zahrada

Pnoucí, poměrně rychle rostoucí rostlina se správně jmenuje zimolez (Lonicera caprifolium L.), říká se jí také kozí list.

Nejenže zakryje nevzhlednou stěnu nebo vytvoří krásné zákoutí, ale potěší krásnými květy, při včasném sestříhnutí i dvakrát a ani červené kulaté plody se za svou krásu nemusí stydět.

 
Kozí list neboli růže z Jericha

je ovíjivá liána, která roste ve světlých teplých lesích také divoce. Je známo kolem dvoustovek druhů. Na zahradě se spokojí i s neúrodnou, spíše vápnitou půdou, vyhovuje jí polostín, ale poroste i ve stínu, ale pokvete slaběji. Na slunci ji musíme častěji zalévat. Na opoře dorůstá až do čtyř, pěti metrů. Temně zelené přisedlé a vstřícné listy na podzim opadávají. Květy svou krásou mohou směle konkurovat orchidejím. Jsou dlouze trubkovité s výraznými tyčinkami. Narůžovělá nebo načervenalá poupata se promění v impozantní květy bílo – žlutavé, s červenými skvrnami a intenzivní vůní. Ta se nejvíce rozvine pozdě večer a na sladký nektar láká noční lišaje.

Když po prvním odkvětu během května a června nenecháme vyvíjet plody, pokvete na nových výhoncích ještě jednou v časném podzimu. Ale i červené lesklé bobule budou ozdobou zahrádky alespoň do té doby, než je odnesou ptáci. Chutnají i papouškům. Množit lze buď koupenými sazenicemi či polovyzrálými řízky.

Velká inspirativní galerie rostlin

rostliny inspirativní fotogalerie

Původně byla domovem  v jihovýchodní Evropě, na Krymu a na Kavkaze, ale díky své nenáročnosti se rychle rozšířila a také zplaňuje.

 
Na okraj: hříčka přírody, která prý přináší štěstí

Existuje ještě jedna Růže z Jericha, tzv. Ruce Panny Marie.

Legenda říká, že tuto květinu věnovala P. Marie jako poděkování za pomoc při útěku do Egypta.

Tuto zázračnou rostlinu však celkem nepoeticky, ale realisticky popsal již Švejk slovy, že se jedná o takové suché h..., které když zalijeme, tak rozkvete. Skutečně vypadá jako uschlý trus, ale když ji na talíři polijeme větším množstvím vody,  už za několik minut se suchá a zdánlivě neživá koule začne otvírat a zelenat. Nejlepšího výsledku dosáhneme, když první noc zůstane ve vodě. Ráno se zcela otevře a vytvoří svěží kořeněné klima příjemné pro dýchání. Pak růži udržujeme jen z části ve vodě. Po asi 5 až 8 dnech rostlinu opět necháme vysušit. V hrobkách faraonů přečkaly ve své suché fázi přes 4000 let.

 
Jindřiška Kodičková

Foto: de.academic.ru, clematisonline.co.uk, biopix.com, flora.nhm-wien.ac.at, swiatkwiatow.pl, fioriperlanima.com, luirig.altervista.org, ellisplants.co.uk, colinknight.blogspot.com, colinknight.blogspot.com, herbariovirtualbanyeres.blogspot.com, swiatkwiatow.pl, colinknight.blogspot.com, lonicera.nl, viridis.nu, tribes.tribe.net, luirig.altervista.org, botanikus.de, destigianni.com, perryhillnurseries.co.uk, actaplantarum.org, webalice.it, fungoceva.it, essenceofwild.co.uk, boutique.aujardin.info, pro-faber.info, molbiol.ru, fotopedia.com

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Od: MAJKA, 8. 12. 2008

  PORADÍ NĚKDO JAK SE O NI STARAT?JESTLI PONECHAT VE VODĚ NEBO PO ROZEVŘENÍ JEN KROPIT.ROSTE NEBO ZUSTÁVÁ TAK JAK JE?JEDNÁ SE O TU SUCHOU KOULI,KTERÁ SE PO NAMOČENÍ ROZEVŘE.TAKÉ MI KRAJOVÉ VĚTVIČKY ZŮSTALY SUCHÉ A BEZ BARVY.ÍKY ZA RADY.MAJKA

 • Od: Jindřiška, 9. 12. 2008

  Suchou kouli navlhčete a položte na misku s minimem vody. pokud se odpaří, opět trochu přilejte. během několika dní se rozvine a zazelená. radost z ní ale neprodlužujte a nechte ji zase uschnout. po nějaké době ten zázrak zase zopakujte. Není to rostlina, která klasicky poroste, naopak v suchém stadiu musí být většinu času - ve své domovině, poušti, to má také tak. Vy ji patrně už budete mít ve vodě dlouho a může začít uhnívat. Zkuste ji tedy dopřát delší stadium sucha. Hodně úspěchů. J.

 • Od: Jaroslav Kouřil, 21. 8. 2010

  <p>Dobrý den.</p> <p>chci se jen zeptat,jestli ty červené kuličky z té květiny jsou jedovaté.Děkuji za odpověď.</p> <p></p> <p>s pozdravem Kouřil</p>

 • Od: B.Blahová, 20. 3. 2016

  K domácímu zužitkování není zimolez obecný vhodný, jeho plody jsou navíc jedovaté a způsobují nevolnost provázenou zvracením a krvavými průjmy. Čínská medicína však hojně využívá poupata a plody zimolezu japonského, které obsahují řadu látek upotřebitelných v přírodní farmacii. Plody zimolezu pýřivého zase slouží jako lék v Bachově terapii. Ke konzumaci lze zatím použít pouze zimolez kamčatský, známý pod názvem kamčatská borůvka.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 19:33

Na zahradě Bibi, na zahradě. Shodli jsme se s d... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 18:37

Ách, to byl dnes krásný den . Celý den slunce... Číst

DanaKote
od: DanaKote | 29. 09. 2016, 17:31

Ballerina Dreams ? Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist