Living > Ostatní > Zahrada > Nebojte se orchidejí

Nebojte se orchidejí

5. 6. 2007 | Zahrada

Orchideje, přestože je mnoho lidí dosud považuje v našich bytech za nepěstovatelné exotické rostliny, se stále častěji objevují na parapetech oken.

Při zachování základních pravidel není jejich pěstování tak obtížné. V současné době je možné sehnat různé druhy orchidejí za poměrně nízkou cenu. To je výsledek meristémového (tkáňového) rozmnožování. Pro úspěšné pěstování je třeba vědět, o jaký druh se jedná a tomu přizpůsobit podmínky. Zjara se objevilo množství orchidejí pod obchodním názvem Cambria. Jedná se Vuylstekeara, což je mezirodový hybrid Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum. Jméno získala na počest svého prvního pěstitele Vuylsteke. Tento hybrid zvládnou i začátečníci, protože křížením bylo potlačeno komplikované pěstování typické pro miltonie a zároveň zůstaly jejich nádherné květy.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

květinová výzdoba fotogalerie inspirace

Vlhké, teplé a světlé stanoviště

V době růstu se Cambrii daří v teplém prostředí (v příliš suchém ji mohou napadat škůdci, např. svilušky). Po odkvětu ji umístíme do chladnějších prostor a méně zaléváme.¨Pro indukci květů se doporučuje období několika týdnů pod 16°C. To lze zajistit letněním na chráněném místě, kde rostlina nebude podmáčena dešti, ani ohrožena sluncem. Výhodou může být i kolísání denních a nočních teplot. Pak kvete téměř celoročně, brzy po odkvětu se objevuje nový květní stonek s násadou pupenů. Ten se po odkvětu vždy ustřihne. S přesazováním spíše nespěcháme. Nutné je jen tehdy, když je substrát zhutnělý, přemokřený nebo zařasený – na pěstitelské chyby rostlina upozorňuje harmonikovým růstem listů. Na přesazení si připravíme vymytý plastikový květináč, dno pokryjeme vrstvou drenáže, na tu vložíme substrát složený z rašeliny s velkým podílem kůry a přídavkem molitanu. Zabezpečíme tak dobrou tvorbu kořenů a tím i růst. Při této příležitosti můžeme oddělit hlízy, aby v květináči zůstaly alespoň 3-4.

Rostlině se daří na světle, na jižní straně je potřebné zastínění. Na přemíru slunce, pokud se přímo nespálí, reaguje červeným zabarvení listů. Zaléváme dešťovou vodou podle potřeby. Osvědčilo se mi na několik minut ponořit celý květináč, po odtoku přebytečné vody vrátit na stanoviště. Zálivku opakuji až po úplném vyschnutí substrátu.

Při dodržení těchto zásad se dočkáme květních stvolů bohatě obsypaných rudo-bílými, bílými, skvrnitými, červeno - růžovými nádhernými květy.

Jindřiška Kodičková
foto autor

Dále čtěte

Nostalgické pivoňky

Nostalgické pivoňky

Nostalgické pivoňky bývaly typickou trvalkou babiččiných zahrádek. Svými nápadnými, vonnými květy v bílé, růžové i červené barvě upoutávají pozornost pozdě na jaře.

Sametově hebká šalvěj je silná v léčivých účincích

Sametově hebká šalvěj je silná v léčivých účincích

Pokud roste na zahrádce, není třeba se chystat na smrt. Tak psal kdysi dávno Galén. Snad proto ji místně nazývají smrtka. Ano, řeč je o kořenité a léčivé bylince – šalvěji.

„Fuchsie jsou můj život,“

„Fuchsie jsou můj život,“

tvrdí paní Dvořáková z Hvožďan u Blatné. Její slova plně dosvědčuje do posledního místečka zaplněný dvorek, kde se nyní letní více než pětistovka odrůd fuchsií.

Něco voňavého? Léčivého?

Něco voňavého? Léčivého?

Heřmánek pravý považujeme již po staletí za jednu z nejvšestrannějších léčivých bylin, kterou dnes znají i děti z příběhů o Krtečkovi. Je to ona Matricaria chamomila, kterou hledal po celém světě, aby ji nakonec našel doma poblíž svého krtince

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Od: Lucka, 15. 7. 2008

  Dobrý den,potřebuju poradit ...byla jsem na dovolene a orchidej nechala na starost mamce...ona mi ji ale zaila moc až po okraj mísy..dva dny potom uschli stonky ..co mam dělat prosím odepište na e-mail: t.A.T.u@centrum.cz

 • Od: jindřiška, 15. 7. 2008

  <p>Dobrý den, Lucko! Orchideje jsou na jednu stranu docela žíznivé, na druhou stranu nesnáší přelití. Zkuste ji vyndat z květináče, očistit zbylé kořeny a vložit ji do uzavřeného mikroténového sáčku, umístit na světlé, nikoli slunečné místo- nesmí se zapařit. Ve stálém a vlhkém prostředí by měla znovu zakořenit. Dva dny přelití by nemusely být ještě fatální. Zkuste to, prostředí v sáčku by mělo být mírně vlhké, bez teplotních výkyvů, na rozptýleném světle. Jinak do budoucna, orchideje asi spíše vydrží menší přísušek, než mocné přelití. Přeji mnoho štěstí při záchraně květiny, dejte vědět, jak jste uspěla. Zdravím</p> <p></p> <p> </p>

 • Od: Arabela, 26. 7. 2008

  Cambria mihezky kvete, ale zdá se, že na substrátu se nevzhledné něco, co vypadá jako plíseň, ale snad to není.. Nevím, jestli mám rosit substrát, vypadá jinak než u Phalenopsis. Díky

 • Od: Gutlebetova, 2. 11. 2008

  Může mě někdo poradit, jak se zbavit svilušek ?

 • Od: jana, 23. 1. 2009

  Při napadení rostlin sviluškami lze použít minimálně 3 krát opakovaný postřik v přibližně 7 denním intervalu některým z akaricidních insekticidů proti savému hmyzu (TALSTAR 10 EC, NISSORUN 10 WP , OMITE 30 W , OMITE 570 EW , ORTUS 5 SC , SANMITE 20 WP , VERTIMEC 1.8 EC, SVILUSTOP).

 • Od: jana, 23. 1. 2009

  Při napadení rostlin sviluškami lze použít minimálně 3 krát opakovaný postřik v přibližně 7 denním intervalu některým z akaricidních insekticidů proti savému hmyzu (TALSTAR 10 EC, NISSORUN 10 WP , OMITE 30 W , OMITE 570 EW , ORTUS 5 SC , SANMITE 20 WP , VERTIMEC 1.8 EC, SVILUSTOP). Jako biologickou ochranu lze použít dravé roztoče Phytoseiulus persimilis a Typhlodromus pyri.

 • Od: Dana V., 19. 2. 2009

  Jaká pěstitelská chyba způsobuje růst harmonikových listů? Chybí jí vláha, nebo jí má naopak moc? Jak jí pomoci?

 • Od: Jindřiška, 19. 2. 2009

  harmonikové listy způsobuje špatná zálivka . rostlina zastavuje růst. I když na vině je hodně i málo vody, většinou je scvrklost způsobena nadbytkem. Doporučuji jednou týdně rostlinu ponořit do nádoby s měkkou vodou, nechat nasát, pak vodu nechat vytéct a rostlinu opět postavit na stanoviště. harmonikují hlavně miltonie, ale i cambrie.

 • Od: Míla, 5. 3. 2009

  Prosím o radu,harmonikové listy se objevily spíše po malé zálivce. Rostlina nekvete. Dostala jsem ji jako dárek a s ní špatné informace jek o ni pečovat. Nyní bych řekla že ji ozdravuji, ale nevím, jak dlouho může trvat, než znovu pokvete. Raší, ale myslím, že listy jsou stále harmonikové. Jinak bych řekla, že je zdravá. Moc děkuji Míla

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 25. 09. 2016, 21:49

My s pritelem jsme spokojeni s odvedenou praci ... Číst

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 20:28

Pastelko, jasně, že máš podepsanou omluvenku ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist