Living > Ostatní > Zahrada > Květiny ve váze, řezané květiny...

Květiny ve váze, řezané květiny...

21. 5. 2008 | Zahrada

Řezané květiny náleží k tradiční formě dárku. Obdarovaného potěší, přijme jejich vroucí sdělení. Aby ve váze vydržely co nejdéle, vyzkoušíme několik triků

Některé jsou doporučovány seriózně i odborníky, některé patří k babským radám, ale co naplat, fungují.

Kupované květiny již moc neovlivníme, jejich cesta ke spotřebiteli je sice maximálně šetrná, ale přesto se podepisuje na minimální trvanlivosti. Ta je typická především pro růže. Koupíte si krásné poupě a již večer smutně věší hlavičku. Tento asi neřešitelný problém lze oslabit jednoduše – růže zavěste květem dolů a usušte. V podobě suché vazby vás potěší mnohem déle. Z koupených vydrží poměrně dlouho chryzantémy, kaly, toulitky, frézie, karafiáty, hlavně drobnokvěté, gerbery a pochopitelně orchideje. Po příchodu domů obnovte ostrým čistým nožem šikmý řez a vložte do vázy s malým množstvím vody. Pokud ozdobná zeleň, jež esteticky doplňuje vazby, je olistěná až dolů, listy odstraňte. Právě jejich zahnívání přispívá k brzkému odchodu celé květiny. Z tohoto důvodu je lepší vodu vyměňovat než pouze dolévat, jak se někdy doporučuje. I přídavky soli, cukru nebo acylpyrinu jsou nadbytečné, ale běžně používané.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

květinová výzdoba fotogalerie inspirace

A co dál?

Pokud mám zahrada neustále kvete, neodoláme si kousek této krásy přinést i domů. Květiny řežeme (nestříháme) brzy ráno a vybíráme vybarvená poupata. Zelená většinou nerozkvetou, rozvité květy zase dlouho nevydrží. Květům s dřevitými stonky ( např. růže, šeřík) pomůžeme k lepšímu přijímání vody mírným rozdrcením. Vázu vybírejte raději neprůhlednou (keramika, porcelán, nerez). Sklo působí velice půvabně, ale dovoluje rychlý růst zelené řasy. Jarní cibuloviny, kosatce, narcisy nebo tulipány, prospívají více ve studené vodě, ostatní se spokojí i s vodou odraženou. Vázu s řezanými květinami nestavte na teplé místo a chraňte ji před přímým slunečním světlem. Je-li možnost, na noc přeneste květiny do chladné místnosti. Pokud váza dělá společnost plné míse ovoce, zvláště jablek, květy rychle zvadnou. Dobré je také sledovat, jaké květiny budou spolu sdílet jednu vázu. Konvalinky zahubí všechny, narcisy se nesnášejí s tulipány.

Pokud se chcete těšit z řezaných květin obzvlášť dlouho, zkuste luční. Takovým přeborníkem ve váze je například obyčejná kopretina.

Jindříška Kodičková
Foto Jindříška Kodičková

Dále čtěte

Pečujte o své bydlení

Pečujte o své bydlení

Pro ty z vás, kteří nedostávají náš pravidelný newsletter, jsme připravili výčet toho nejzajímavějšího, co Living.cz publikoval v předcházejících sedmi dnech. Přejeme vám i v tomto deštivém týdnu pěkné dny a pečujte prosím o své bydlení!

Vlčí bob vlkům nechutná

Vlčí bob vlkům nechutná

Na přelomu května a června se mýtiny, okraje cest i zahrádky zbarvují do modra. Klasické venkovské vlčí boby začínají kvést

Dva v jednom

Dva v jednom

Současným trendem, hlavně na menších zahrádkách, je zeleninový i květinový záhon v jednom. Zkusme i my objevit kouzlo soužití zeleniny a květin a učinit z nich „chutnou“ kombinaci nejen pro oko.

Trvalka sezóny: Leucanthemum, čili "bílý květ"

Trvalka sezóny: Leucanthemum, čili "bílý květ"

Louka rozkvetlých kopretin na prahu léta. Nálada tohoto obrazu je mnohým z nás tak blízká, že nám po tváři samovolně přejde závan vedra a směsice vůní. Tenhle výjev se s námi táhne odvěkým sdělením prarodičů dětem, slovy mezi přáteli i mezi milenci. Kvítek, který od časů starověku dal výtvarný předobraz slovu „kytka“. Kouzlená ve své jednoduchosti, prostá, čistá a ve své křehkosti nenapodobitelná. Možná se někomu zdá kopretina rostlinou dávné minulosti. Historie se ale zdárně opakuje a je dobré prozradit veřejné tajemství: „přichází doba kopretin...“

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 316 aktivních uživatelů 73 065 témat)

Poslední příspěvky

alby
od: alby | 27. 05. 2016, 21:24

Tak se hlásím ze severních hor ještě včera tady... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 27. 05. 2016, 19:45

Tak jsem odvezla Treperendu, jak to dítě dokáže... Číst

KaHu
od: KaHu | 27. 05. 2016, 19:06

...a jedna ronďáková Číst

KaHu
od: KaHu | 27. 05. 2016, 19:04

Je to tam... Jen dva vruty, to bych zvládla... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist