Living > Zábava > Zábava > Steve Jobs: Slova jako limit neuznával

Steve Jobs: Slova jako limit neuznával

26. 2. 2016 | Zábava

Kolegové o Jobsovi říkali, že má zkreslené vidění reality. Věřil, že lidi potřebují spoustu věcí, které ale ještě neexistují, a dokázal je stvořit. I když mu všichni kolem tvrdili, že je to nemožné. Takhle Jobs přivedl na svět iMac, iPod, iTunes, iPhone, iPad a další převratné technické novinky.

Steve Jobs: „Lidé, kteří jsou natolik šílení, aby si mysleli, že mohou změnit svět, to opravdu dokážou.“

Už na vysoké škole mu došlo, že jeho smyslem života bude spojení kreativity a technologie. V tátově garáži s kamarádem Wozem stvořili první „MEK“. Domácí počítač iMac, který se dostal na trh v roce 1984, byl pro obyčejné lidi, proti konkurenčnímu PC nepadal, byl jednoduchý a měl spoustu příjemných uživatelských funkcí. Předpona „i“ v názvu iMac značí internet.

1984: blbuvzdorný počítač

Myšlenka iMacu byla „vše v jednom“ a nekompatibilita s jinými výrobky. Zatímco u PC bylo možné vyměnit jednotlivé komponenty, zvyšovat jejich výkon, a zároveň při nesprávné volbě něco pokazit, s iMacem to nešlo. Lidově řečeno byl „blbuvzdorný“.

Kromě toho byla radost na něj pohledět. Jobs měl vše rád dokonalé. I to, co není vidět. Proto si v roce 1998 mohl dovolit vyrobit ikonický iMac v průhledném barevném obalu. Co bylo dříve jen ošklivá bílá krabice, stalo se uměleckým dílem.

2001: revoluce v hudebním průmyslu

Kromě iMacu se svou firmou Apple stvořil i iPod – přenosný hudební přehrávač, který způsobil revoluci v hudebním světě. Walkmany či jiné přístroje neměly velkou výdrž baterie a nevešlo se do nich moc hudby, iPod byl na 1000 písní a baterie vydržela, dokud je nepřehrála, nerozbíjel se, byl malý, jednoduchý, s jediným ovládacím kolečkem. Opět „blbuvzdorný“. S kolečkem se Jobs mazlil celé měsíce, než ho považoval za dokonalé.

2007: auto místo povozu taženého koňmi

No a pak přišel v roce 2007 iPhone – převratný dotykový mobilní telefon s vlastním operačním systémem a mobilním webovým prohlížečem. Dnes je to normálka, ale tehdy to bylo, jako by povoz tažený koňmi vystřídalo první auto.

Přitom to měl být původně tablet a ne mobil. Jobs chtěl po svých lidech vyrobit větší přenosný přístroj bez klávesnice a hrotu, pera, který by uměl reagovat na dotek. Všichni na něj koukali, jako by se zbláznil. Za 7 měsíců mu přinesli prototyp, který měl jako první stroj na světě tzv. multi-touch obrazovku, po které se dalo prsty rolovat do všech stran. Jobse to dostalo, chtěl tyto funkce i pro svůj nový mobilní telefon. Tak zastavil výrobu tabletu a vyrobil iPhone.

Gorilí sklo

Jobs chtěl iPhone hladký, bez tlačítek a s průhledným displayem, nejdřív uvažoval o plastu, nakonec zvolil sklo, chtěl ale něco, co nikdo do té doby nevyráběl, sklo odolné proti poškrábání i pádu. V Kentucky v jedné továrně takové sklo v 60. letech zkoušeli vyrábět, ale neměli odbyt, tak začali dělat LCD obrazovky.

Jobs tam přijel a objednal si jejich sklo pro všechny iPhoney. To sklo, které nikdo nevyráběl už 40 let. Nakonec zas někoho přesvědčil o nemožném. Továrna v Kentucky, která vyráběla LCD obrazovky, se přes nos stala výrobcem skla, jaké svět ještě neviděl. Gorilího skla pro iPhoney.

iPhone byl první

iPhone byl v mnoha ohledech první. Byl to první mobil s kompletně dotykovou obrazovkou bez jediného tlačítka, jeho obrazovka se jako první překlápěla naležato, prsty se daly posouvat věci do stran, měl OS, přehrával hudbu i filmy, dalo se v něm surfovat po internetu.

V roce 2010 spatřil světlo světa iPad, brzy nejmasověji používaný tablet. Apple použil předponu „i" také u svých dalších výrobků.

Za svého života Jobs několikrát vystoupal na vrchol a dostal se na úplné dno. Překonal všechny možné krize, dokonce přežil i svou smrt. V roce 2008 server Bloomberg News omylem zveřejnil jeho nekrolog. Jobs to glosoval: „Zprávy o mé smrti jsou dosti nadsazené“. Skutečný konec přišel o 3 roky později. Jobs zemřel v roce 2011 po desetiletém boji s rakovinou. Bylo mu 56 let.

Text: Alice Kavková
Foto: Profimedia.cz

Dále čtěte

Počítačový program pro navrhování zahrady

Počítačový program pro navrhování zahrady

Sníte o krásné zahradě? Přestaňte o ní jen snít. Zkuste ze svých snů a nápadů vytvořit návrh Vaší nové zahrady. Šikovný počítačový program Vám pomůže s plánem zahrady, předzahrádky, ale i jiného prostoru.

30 tipů na dokonalou pracovnu nebo domácí kancelář

30 tipů na dokonalou pracovnu nebo domácí kancelář

Dnes se stává čím dál tím intenzivnějším trendem práce z domova. Pro zaměstnavatele je to výhodné, protože ušetří za pronájem drahých prostor a pro zaměstnance zase toto řešení skýtá nerušenou práci v pohodlí vlastního domova.

Online programy, ve kterých naplánujete domácnost od A do Z. Zdarma!

Online programy, ve kterých naplánujete domácnost od A do Z. Zdarma!

Ukážeme vám, jaké programy se pro online plánování dají použít zcela zdarma a bez hlubších znalostí programování. Některé softwary vyžadují znalost komunikativní angličtiny, nicméně většina je docela intuitivní a dá se v nich rychle a dobře zorientovat. Pojďme na to!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

ihik
od: ihik | 30. 09. 2016, 14:43

Já bych ji koupil. Během stavby jsem si desku p... Číst

Requied
od: Requied | 30. 09. 2016, 14:34

65kg deska je je podle mě strašně malá... Hutni... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 14:02

Bibi, večer beru poslední, takže zítra si dám Číst

PavlaSoukupova
od: PavlaSoukupova | 30. 09. 2016, 10:30

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Koupila js... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist