Living > Zábava > Zábava > Lego Architecture: ikonické stavby celého světa u vás v obýváku

Lego Architecture: ikonické stavby celého světa u vás v obýváku

4. 2. 2016 | Zábava

Lego kostky a architektura vždycky tak trochu patřily k sobě, protože kdo rád staví z Lega, má zájem o formu a tvar toho, co vytváří. Už v 60. letech 20. století vyšla Lego série „zmenšených modelů“ nejrůznějších staveb. Nedávno se k tomuto nápadu Lego opět vrátilo a společně s mnoha světovými architekty vytvořili sérii zvanou „Lego Architecture“. Můžete si koupit a postavit nejslavnější stavby světa.

Nápad prodávat slavné stavby z LEGA oživil architekt a fanoušek LEGA Adam Reed Tucker. Prvními modely byly slavné mrakodrapy z Chicaga, města, ve kterém Tucker žil. Pak se přidali další architekti a architektonická LEGO série se rozšířila o další známé budovy z jiných měst Spojených států, přibyly k nim skvosty evropské, asijské i ty ze středního východu.

LEGO burza

Milovníci LEGA si mohou postavit třeba dubajskou věž Burdž Chalífa, která je ve skutečnosti vysoká 828 metrů, je postavená z oceli, skla a zpevněného betonu. Ta vaše domácí bude podstatně menší a kompletně z plastu. Na světě existují sběratelé, kteří skupují podobné omezené LEGO série, schovají je na skladě a na LEGO burze sledují kurzy jednotlivých kusů.

Ano, opravdu existuje LEGO burza, kde vidíte v každém okamžiku cenu každého LEGO výrobku. Když se něco vyprodá, cena hned vyskočí nahoru a dál roste. Tedy u těch vzácných sérií jako je třeba Star Wars či Architecture. Někdo si nákupem a pozdějším prodejem vydělává slušné peníze.

Všechny budovy ze série Lego Architecture jsou navrženy tak, aby poskytly výjimečný a prospěšný stavitelský zážitek díky barvám jako ve skutečnosti a díky stejnému měřítku pro všechny budovy. Architektonickou rozmanitost jednoho z nejdynamičtějších měst na světě pocítíte při stavbě série New York, kde je Flatiron, Chrysler, Empire State Building, věž světového obchodního centra a Socha svobody.

Postav si, co chceš

Dále si můžete postavit Berlín (sada obsahuje Reichstag, Vítězný sloup, věž Deutsche Bahn, berlínskou televizní věž a Brandenburskou bránu a dokonce i tři části Berlínské zdi s graffiti), Benátky (sada obsahuje most Rialto, baziliku svatého Marka, věž Kampanile svatého Marka, svatého Teodora, okřídleného lva svatého Marka a Most nářků), Bílý dům, slavnou fontánu di Trevi, Louvre, Big Ben, Lincolnův památník nebo Eiffelovku.

Někdo nechce stavět nic, co už postavil někdo jiný, má vlastní nápady a chce je realizovat. Pro podobně tvořivé lidi je tu série Studio. Sadu zkompletovali a podpořili světoznámí představitelé stavebního designu. Tato průkopnická sada 1210 jednobarevných dílků vychází společně s inspirujícím průvodcem architektonickými legendami.

Jak vzniklo LEGO

Kdyby nebyl zakladatel firmy LEGO stejně hravý a tvořivý, jako jsou obvykle jen děti, firma by nikdy nevznikla.

Prapočátky LEGA se psaly už v roce 1916, kdy začal dánský truhlář Ole Kirk Christiansen vyrábět ve své skromné truhlářské dílně dřevěný nábytek pro farmáře z okolí. Aby si farmáři uměli představit, jak to bude nakonec vypadat, truhlář Ole jim ze dřeva udělal i miniatury. V roce 1924 jeho dílna vyhořela. Ole to nevzdal, postavil dílnu znova. V roce 1932 rozšířil sortiment o dřevěné hračky, možná právě proto, že ho bavilo vyrábět ony miniatury.

„Leg godt“ – „Hraj si dobře“

LEGO se mohlo jmenovat i LEGIO, což mělo naznačovat, že hraček budou celé legie. Ve skutečnosti ale LEGO vzniklo složeninou dánské fráze „leg godt“ tedy „hraj si dobře“. No a fakt, že řecké sloveso lego znamená sestavovat nebo stavět zeď, firmě jen hrál do karet.

V roce 1949 spatřila světlo světa první plastová samospojitelná kostička. Jenže tehdy ještě lidi kupovali především dřevěné hračky, a tak LEGO nikoho moc nezajímalo. V roce 1954 přišlo LEGO s nápadem „hračkového systému“.

Později vylepšili kostičku tak, aby se co nejlépe dala spojovat s ostatními kostkami a v roce 1958 si ji nechali patentovat. Ve stejném roce zemřel zakladatel LEGA a firmu převzal jeho syn. O 2 roky později firmu postihl druhý požár a dílny na dřevěné hračky padly popelem. Z něho jako pták Fénix povstalo LEGO. Divize plastových hraček převzala vedoucí úlohu. Během několika let už skládačku znal celý svět.

Text: Alice Kavková
Foto: Lego.com, Lewis Tse Pui Lung / Shutterstock.com, Elena11 / Shutterstock.com, Stefano Tinti / Shutterstock.com, geekologie.com

Dále čtěte

Filmové domy

Filmové domy

Současné filmy jsou plné speciálních efektů, a tak často ani nepoznáme, co je skutečné. My jsme našli několik krásných domů, které opravdu existují. Možná vás inspirujeme k prázdninovému výletu.

Kultovní DeLorean dědečka Anny Polívkové k  vidění v Čechách

Kultovní DeLorean dědečka Anny Polívkové k vidění v Čechách

Slavné sportovní auto DeLorean poznáte jednoduše – má nezaměnitelné dveře, které se vyklápějí nahoru po bocích auta. Ve filmu Návrat do budoucnosti v něm Michael J. Fox cestoval časem. Kdo by chtěl DeLorean vidět na vlastní oči, může vyrazit do Muzea veteránů v Nové Bystřici. Sem se model dostal díky dědečkovi herečky Anny Polívkové.

Takhle vypadá kancelář youtuberů ve městě San Bruno

Takhle vypadá kancelář youtuberů ve městě San Bruno

Moderní počítačové společnosti se snaží vytvořit prostředí, které je k zaměstnancům maximálně vstřícné, aby podpořilo jejich kreativitu. Centrála YouTube společnosti Google v San Brunu je vysněným pracovištěm každého z nás. Samozřejmostí jsou místa k odpočinku, ale i ke sportu. Šťastný a odpočinutý člověk totiž vykazuje mnohem lepší pracovní výsledky než unavený a otrávený.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Feler-ka
od: Feler-ka | 01. 10. 2016, 14:57

Ahoj, selčičky. Tak jsem v cz a nevím odkuď zač... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 12:57

Ahoj vespolek, máme taky krásný den, já i leniv... Číst

Milan887
od: Milan887 | 01. 10. 2016, 12:48

Já jsem dlouho hledal projektanta, ale nakonec ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 10:32

Přeji krásnou sluníčkovou sobotěnku Venku je... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist