Living > Zábava > Zábava > Kultovní DeLorean dědečka Anny Polívkové k vidění v Čechách

Kultovní DeLorean dědečka Anny Polívkové k vidění v Čechách

29. 1. 2016 | Zábava

Slavné sportovní auto DeLorean poznáte jednoduše – má nezaměnitelné dveře, které se vyklápějí nahoru po bocích auta. Ve filmu Návrat do budoucnosti v něm Michael J. Fox cestoval časem. Kdo by chtěl DeLorean vidět na vlastní oči, může vyrazit do Muzea veteránů v Nové Bystřici. Sem se model dostal díky dědečkovi herečky Anny Polívkové.

Muzeum veteránů otevřeli v Nové Bystřici loni v červnu. Bývalou textilku zachránilo město společně se sběratelem veteránů Pavlem Janoušem. Ten napsal SMS starostovi, že má velikou sbírku historických aut, ale nemá je kde vystavovat. Město zas mělo nepotřebnou textilku a místnímu stavebnímu učilišti chyběla budova pro praxi.

Tak se to všechno propojilo, učni zrekonstruovali textilku, město na to přispělo a Pavel Janouš tu pak vystavil své veterány. Mezi nimi i DeLorean.

DeLorean – symbol kultu

Auto proslavila kultovní sci-fi trilogie Návrat do budoucnosti s Michaelem J. Foxem a Christopherem Lloydem v hlavních rolích (1985–1990). Vůz zde byl doplněn o tzv. proudový kapacitátor, který mu umožňoval létat a dokonce i cestovat v čase.

Autory filmového příběhu jsou Steven Spielberg a Robert Zemeckis, který celou sérii režíroval. Dnes už legendární film zpopularizoval vědecké termíny, jako je například časový paradox, a vysvětlil základní problémy s cestováním v čase veřejnosti.

Prostě jen DeLorean

DeLorean DMC-12 SCHUH vyráběla severoirská společnost DeLorean Motor Company mezi lety 1981 a 1983. Autu se říká prostě jen DeLorean, protože jiný typ továrna nevyráběla, takže není s čím si ho zaměnit. Vyráběl se jen 3 roky, pak společnost zbankrotovala.

Celkem jich z výrobní linky sjelo 8 583. Na začátku tohoto století jich jezdilo v provozu stále ještě asi 6 000. Od roku 2008 je znovu začali vyrábět v Texasu, asi 20 kousků ročně, z 80 % jsou ze starých dílů, z 20 % z nových. Nový elektrický model se silnějším motorem (215 kW) měl být k dispozici od roku 2013 v přepočtu za zhruba 2 000 000 korun.

Vzhled DeLoreanu má na svědomí zkušený průmyslový designér Giorgetto Giugiaro, zakladatel firmy Ital Design. Na silnicích jsme v minulosti mohli potkávat mnoho aut, kterým vtiskl tvář, například původní Lotus Esprit, Volkswagen Scirocco, BMW M1 a řadu modelů pro Maserati a Fiat.

DeLorean jako splátka dluhu

Tento DeLorean je jednou z největších senzací muzea. Jedná se o jednu ze dvou vyrobených turbo verzí s tím, že druhý exemplář již prokazatelně neexistuje.

Do roku 1987 byl v majetku společnosti DeLorean. Po roce 1987 získal vozidlo jako umoření části pohledávky jeden z investorů společnosti Jaroslav Juhan. To je původem Čech, manžel herečky Jiřiny Steimarové, tchán Bolka Polívky a dědeček herečky Anny Polívkové.

Jak se ale dědeček Anny Polívkové dostal ke kultovnímu autu? V roce 1951 emigroval z Československa do Guatemaly, kde se později stal nejen nejvýznamnějším prodejcem vozů Porsche, ale i známým automobilovým závodníkem. V padesátých letech žil v Paříži, pak v Ženevě až do své smrti v 91 letech.

Byl také investor a spolutvůrce značky DeLorean a právě tato spolupráce mu nakonec přinesla místo dlužných peněz kultovní vozidlo. Nechal ho letecky přepravit do Ženevy, kde bylo auto v letech 1987–2004 součástí expozice tamního technického muzea. Po jeho smrti dostal auto kamarád a přes něj se dostalo až do Nové Bystřice. Tento DeLorean toho rozhodně víc uletěl letadlem, než ujel po vlastních kolech, má najeto jen 2 450 km. No a létal i bez proudového kapacitátoru.

60 amerických veteránů na jednom místě 

Není to přesně auto z filmu, ale je to stejný model a takových moc na našem kontinentu nenajdete. DeLorean je nejmladší vystavený kousek v celém muzeu, ale patří k nejobletovanějším. Společně s ním je v Muzeu veteránů asi 60 historických aut (třeba značky Ford, Cadillac, Buick, Studebaker, Chevrolet, Dodge), jde o největší muzeum amerických veteránů u nás.

Mají tu také Fantomasův Citroën, Mini Mr. Beana či auto, kterým prokazatelně jezdili Laurel a Hardy na obědy i natáčení svých slavných filmů. Janouš ho sehnal z depozitu společnosti Warner Bros v Kalifornii a nejlepší prý na něm je, že je zatím v původním stavu. Nejstarší v muzeu je FORD T z roku 1912. Ten Janouš objevil v Connecticutu za stodolou, používal se k orbě, původně byl upraven pro závody do vrchu.

Nechodí se po červeném koberci, ale po asfaltu

Všechny vystavené vozy doprovází jejich příběh – kdo byl jejich prvním majitelem, jak a kde a za jakých okolností je Janouš objevil. Expozice návštěvníkům přibližuje 100 let vývoje automobilismu. Nechodí se po červeném koberci, ale po asfaltu. Jeden sál je jako ulice Manhattanu, další jako výrobní linka v továrně na auta, k tomu hraje příslušná hudba nebo zvuky továrny.

Místo umyvadla pneumatika, voda teče z hadice od motoru

Mají tu kino, kde se promítají filmy s těmito veterány v hlavní roli. Je tu kavárna ve stylu amerických motorestů, u ní prostorný dětský koutek. Na své si přijdou všichni, chlapi, jejich manželky i děti. I toaleta je ryze automobilová – místo umyvadla je pneumatika a voda teče z hadice od motoru.

Text a foto: Alice Kavková, veteranmuzeum.cz

Dále čtěte

Garážová vrata - kupte ta správná!

Garážová vrata - kupte ta správná!

Hledáte nová garážová vrata? Kritérií je mnoho a možností snad ještě více, budeme se snažit, abychom vám dokázali dnešním článkem pomoci s jejich výběrem anebo s rozhodnutím o koupi těch správných vrat právě pro vaši garáž.

Inspirativní nápady pro domácí kutily

Inspirativní nápady pro domácí kutily

Pracujte a přitom se bavte! Inspirujte se naším dnešním článkem a fotogalerií, ve kterých vám přinášíme spoustu tipů na domácí vychytávky, úpravy a bytová vylepšení, které nejen že budou novou ozdobou vašeho interiéru, ale zároveň do něj vnesou skvělé praktické a funkční prvky.

Garáž: Jak ji účelně využít?

Garáž: Jak ji účelně využít?

Také se vaše garáž mění v průběhu roku ve skladiště? Je-li vaše odpověď ano, pravděpodobně jste se někdy dostali do situace, kdy vaše garáž úspěšně pojmula vše, kromě toho zásadního – auta. Vraťte spolu s námi vaší garáži systém a řád.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Aloe vera

Aloe vera

Botanicky je specifikováno a rozpoznáno něco přes 300 druhů Aloe, nicméně farmaceutický průmysl využívá pouhé tři odrůdy....

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 463 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Julie1234
od: Julie1234 | 27. 09. 2016, 19:13

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/vries... Číst

kosacek
od: kosacek | 27. 09. 2016, 16:43

Už zrají arguty, u mne jen Merkel35, tu vyhodím... Číst

supec
od: supec | 27. 09. 2016, 16:09

Kupte "zděř" (v železářství), nebo o ... Číst

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist