Vzpomínky na léto

Léto, to je cestování, barvy, exotika. Proč nezavzpomínat na dovolenou i trochu jinak než pouze nad fotografiemi. Vzpomínky na příjemně prožité léto v nás mohou vyvolat různé drobnosti, malý kobereček nebo květináč s orientálním designem, ale i některé pokojové rostliny. Ty jsme rozdělili do dvou skupin tak, aby bylo z čeho vybírat do každého interiéru.

(Zdroj: archiv redakce)

{Dracaena, Cordyline a další}
Vzpomínku na léto prožité v cizích zemích v nás oživí rostliny s poněkud exotickým nádechem, výrazné svým vzpřímeným růstem a strohými liniemi. Ty vyniknou obzvláště v moderním interiéru, kde podtrhují, ale zároveň i kontrastují s designem moderního nábytku. Tyto rostliny se dají výstižně charakterizovat třemi slovy: zašpičatělý, hladký a nepřerušovaný. Jako inspiraci jsme vybrali rostliny nejen atraktivní tvarem, ale i nenáročné na pěstování, takže budeme mít více času na jejich obdivování například při lenošení na pohovce.

Dracaena draco pochází ze západních oblastí tropického pásma Afriky, vyskytuje se hojně i na Kanárských ostrovech. Někdy se jí říká „strom s dračí krví“ kvůli lepkavé červenavé šťávě, kterou roní při poranění. Vyobrazená odrůda se jmenuje „Song of India“. Dracaena v nás vzpomínky na léto a dálné země nevyvolává ničím jiným než svým palmovitým vzrůstem. I když je to rostlina v našich domácnostech celkem obvyklá, raději připomínáme, že potřebuje běžnou pokojovou teplotu a polostinné stanoviště. Také kořenový bal bychom měli udržovat stále mírně vlhký.

Alocasia amazonica nás zaujme především svými listy, které jsou po rozvinutí lesklé a světle zelené, později však zmatní a změní barvu na šedozelenou s výraznou, vystouplou, téměř bílou žilnatinou. Její květ nám zase prozradí příslušnost k čeledi arónovitých. Navzdory jménu však nepochází z Amazonie, ale z ostrovů jihovýchodní Asie. Rostlině svědčí pravidelné rosení a zalévání odstátou vodou. Pokud nad péčí zamhouříme jedno oko, tak můžeme směle přiznat, že se silné listy velice dobře vyrovnají i s nižší vzdušnou vlhkostí.

Cordyline (dračinka) má malé, zašpičatělé, do široka rozložené listy, které dávají rostlině výrazný tvar. Její název znamená palice a zní poněkud drsně, ale ve skutečnosti se vztahuje k palicovitým kořenům. Aby si zachovala stále výraznou kresbu listů, vyžaduje světlé stanoviště. Zaléváme třikrát týdně měkkou, ne příliš studenou vodou, kořenový bal udržujeme stále vlhký. Také pravidelně odstraňujeme spodní odumřelé listy.

Svícníky, např. Ceropegia woodii, mají jedny z nejpodivnějších květů na světě. Stejně jako u některých orchidejí květ na chvíli zadrží hmyz uvnitř a propustí jej až po opylení. Z hlíz vyrůstají drátkovité, převislé stonky se zelenými, šedě mramorovanými listy. Květy jsou hnědočervené, vrchní část vytváří „mříže“. Rostlinu je nejlepší zavěsit někam na světlé místo. Před každou zálivkou necháme substrát vždy úplně proschnout.

Velká letní fotogalerie

Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto
Vzpomínky na léto

Strelitzia reginae je další rostlina, která má velice podivný květ. V jižní Africe ho opylují ptáci, usedají na horizontálních listenech, z nichž se tyčí vzhůru oranžové a tmavomodré části květu. Pro nás, jako pěstitele pokojových rostlin, je strelície zajímavá také tím, že se jedná o rostlinu, kterou můžeme v květinářstvích zakoupit i jako řezanou. A mimochodem floristé si ji vybrali pro letošní podzim jako módní hit.

Jako tropická rostlina vyžaduje strelície v létě i v zimě sluneční světlo. Kořenový bal bychom opět neměli nechat nikdy přeschnout. Rostlina nesnáší chladno, proto opět nezaléváme příliš studenou vodou. Pokud máme možnost, je vhodné ji přes léto ji umístit na chráněné, teplé stanoviště na zahradě, kde však bude vyžadovat častější zálivku.

Rostlinami, které nám připomínají svěží zeleň a ze kterých se můžeme těšit po dlouhou dobu, jsou bezesporu CalatheaFittonia. Bezpochyby nás upoutají svými krásně zbarvenými listy.

Calathea (kalatea) je blízká příbuzná maranty. Obě rostliny jsou vyhledávány zejména pro svou krásnou kresbu listů. Kalatea je narozdíl od maranty vzpřímenější a má větší listy. Také se dají od sebe snadno rozeznat odlišnou kresbou listů. Rozmanitostí barev jednotlivých kultivarů nám kalatea nabízí využití téměř v jakémkoliv typu interiéru. Tuto rostlinu lze velice dobře kombinovat ve smíšených výsadbách, protože se lehce snáší s ostatními rostlinami. Vyzkoušené kombinace jsou například filodendrony, fíkusy či dracény. Nejznámějšími druhy calathey jsou C. zebrina se světle zelenou kresbou listů, C. roseopicta s mnoha barevnými variantami, např. odrůda „Angela“ má bílé okraje listů nebo odrůda „Sylvia“ se světlým středem a naopak zeleným okrajem. Zajímavostí je také druh Calathea crocata, což je doslova noční rostlina. Večer nám řekne, že je čas jít spát tím, že se „uzavře“ vzpřímením listů.

Kalathea pochází z tropické Ameriky, především Brazílie, a západní Indie, kde se tohoto rodu dá najít i na stovku druhů. Vyžaduje stinné až polostinné místo s běžnou pokojovou teplotou (během dne přes 20 °C, v noci by teplota neměla klesnout pod 16°C) a vyšší vzdušnou vlhkostí. Neumisťujeme je na jižní ani západní okno, v žádném případě nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření. Na příliš tmavém místě nebudou její listy tak výrazně zbarveny jako v polostínu. Je citlivá na průvan a přeschnutí kořenového balu. Půdu udržujeme mírně vlhkou, zaléváme odstátou vodou a pravidelně rosíme. Pokud se nám na listech objeví bílé skvrny, znamená to, že zaléváme příliš tvrdou vodou a měli bychom k zálivce používat převařenou vodu. Od března do srpna slabě přihnojujeme.

Fittonia je nízká plazivá rostlinka s krásně vzorovanými listy. Ideální je pro pěstování v květinových vitrínách, sklenících nebo na teplých záhonech v zimních zahradách, hojně bývá také využívána jako půdopokryvná rostlina v květináčích větších solitér, kde ji můžeme kombinovat i s břečťanem. Do miniskleníčků je obzvláště vhodný drobnolistý stříbrně žilkovaný druh Fittonie, „Mini“. Fittonie je svou velikostí a nenáročností také vhodná rostlina na pracovní stůl. V kanceláři nám tak vytvoří miniaturní oázu zeleně a pomůže relaxovat v průběhu dne.

Veškeré odrůdy Fittonia verschaffeltii vycházejí ze dvou možných zbarvení listů, a to buď červených až karmínově rudých protkaných zeleným podkladem nebo zelených s bílým až stříbrným žilkováním. Pěkné zátiší získáme kombinací obou těchto rostlinek v mělké misce. Kultivar se stříbřitým žilkováním je např. „Bianco Verde“, s červeným žilkováním pak třeba odrůda „Janita“.

Fittonie pochází z tropických dešťových lesů Kolumbie až Bolivie, a proto potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost a v době vegetace jasné rozptýlené, nikoli přímé sluneční světlo. Pro zachování výrazně kontrastního zbarvení listů doporučujeme přenést ji v zimě na světlejší stanoviště. Abychom dosáhli požadované vzdušné vlhkosti, umístíme květináč s rostlinou do misky s vlhkými oblázky a pravidelně rosíme. Nejlépe se rostlině daří při teplotě 21-24 °C, teplota by však neměla klesnout pod 18 °C. Fittonie nemá ráda průvan, jinak ztrácí listy. Zálivku vyžaduje rovnoměrnou, nejlépe měkkou odraženou vodou. Od dubna do října každé dva týdny slabě přihnojujeme. Fittonie kvete nevýraznými květy, které někteří odborníci doporučují zaštípnout.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

Publikováno: 14.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak používat smáčedlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak používat smáčedlo

Choroby a poruchy pokojových rostlin

Choroby a poruchy pokojových rostlin.

Nové druhy pokojových rostlin

Nové druhy pokojových rostlin

Jak pěstovat tořivku

Tořivka je rostlina, která je příbuzná africké fialce. Pokud nevíte, jak ji můžete pěstovat, poradíme vám.

Přírodní sladidlo Stévie

Přírodní sladidlo: Stévie - pěstování, množení a využití

Houbová onemocnění rostlin

Houbová onemocnění rostlin

ČTĚTE DÁLE

Tulipány vnesou jaro do každé místnosti
Tulipány vnesou jaro do každé místnosti

Květiny

Květinové vazby jsou velmi populární. Dekoraci z tulipánů si snadno vyrobíte doma. Umístit ji můžete jak doprostřed stolu, tak třeba na komodu.

Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné
Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné

Květiny

Vhodné umístění květin rozhoduje o tom, jestli se jim bude dařit a zároveň je prospěšné i pro nás, abychom měli z jejich přítomnosti radost a užitek.

Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce
Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce

Květiny

Investice do květin se nejčastěji pohybují v řádech tisíců, ale na internetových burzách lze nakoupit vzácné pokojovky i za miliony korun.

Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků
Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků

Květiny

Květiny do truhlíků patří i na podzim. Pak je totiž podzim za oknem ještě hezčí. Můžete s nimi změnit celý balkon. Víte ale, jak je vytvořit? Poradíme vám.

Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám
Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám

Květiny

Péče o řezané květiny sice není žádná věda, ale existuje několik pravidel – když je budete dodržovat, vydrží jejich květy dlouho krásné a svěží.

Udělejte si z domova vlastní džungli
Udělejte si z domova vlastní džungli

Květiny

Městská džungle je trend nejen v pěstování květin, ale v tomto stylu si zařídíte celý domov, který bude plný zeleně a exotiky.

Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace
Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace

Květiny

Minimalistická dekorace bude působit v minimalistickém interiéru příjemným dojmem. Výhodou takové dekorace je, že vydrží dlouho svěží.

Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci
Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci

Květiny

Jarní dekorace nám bude dělat radost mnohem delší dobu než uvázaná květina z květinářství. Je to díky použití aranžovací hmoty.

Pokojové rostliny moderním interiérům sluší
Pokojové rostliny moderním interiérům sluší

Květiny

Pokojové rostliny v interiéru podtrhnou celkový dojem a tvoří zelenou oázu, která prospívá tělu i duši. Hodí se ty velké i malé, často exotické.

Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce
Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce

Květiny

Rakytník je plný zdraví a vitaminu Ca daří se mu i na českých zahrádkách. Jeho pěstování není obtížné a produkty z něj nejen léčí, ale také skvěle chutnají.

Co potřebují pokojové rostliny po zimě
Co potřebují pokojové rostliny po zimě

Květiny

Stejně tak, jako nám lidem nebývá po dlouhé zimě často do zpěvu, cítíme se unavení a vyčerpaní, tak ani pokojovým rostlinám se nemusí touto dobou dařit právě nejlépe. Je na nás, abychom jim jejich životní prostředí vylepšili a dopřáli jim příval nové energie.

Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela
Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela

Květiny

Poinsettie (vánoční hvězda) patří již mnoho let k nejoblíbenějším v zimě kvetoucím “pokojovkám”. Ať už je využijete pro výzdobu v moderním stylu nebo v klasických vánočních dekoracích, poslední týdny roku se bez nich prostě neobejdete. Abyste se z vánoční hvězdy těšili co nejdéle, dopřejte jí světlé a teplé stanoviště chráněné před průvanem a řiďte se šesti základními tipy pro správnou zálivku.