Living > Inspirace > Výjimečné bydlení > Velký dům s jednou místností

Velký dům s jednou místností

6. 4. 2010 | Výjimečné bydlení

Titulek se nesnaží tvrdit, že v domě, na jehož návštěvu vás zveme, je opravdu jen jedna jediná a žádná další jiná místnost. Je zde ještě ložnice, dětský pokoj, toaleta a koupelna a ty jsou ukryté za stěnou. Jinak ale obytnému interiéru vládne opravdu jen ten jeden jediný otevřený prostor. Pojďte se podívat a třeba vás to zaujme.

Velmi často se stává, že spojování místností v jednu velkou místnost bývá vnímáno jako nouzové řešení. Platí to zejména o spojování obývacího pokoje a kuchyně. Lidé si pak říkají, že když nemáme ani jednu velkou místnost, tak si ji tímto způsobem vyrobíme a na místo dvou malých budeme mít jednu, ve které si už budeme připadat jako lidé.

Pojďte se podívat do komfortního obytného domu v Austine, ve státě Texas. Tento "dům s jednou místností" je dílem Dick Clark Architecture.

TIP: všimněte si, že námi navštívený dům ale opravdu nemá žádné problémy s nedostatkem čtverečních metrů a přesto se takzvaně uchyluje ke spojování několika různých místností v jednu. A proč? A v jaké logice je spojuje?

Dům s jednou místností

Jednotlivé částí obytného interiéru nejsou ve své podstatě dělené stěnami a příčkami, ale navzájem se od sebe liší svým funkčním určením. To vytváří ty opravdové hranice mezi nimi.V ložnici se spí, v koupelně se myje, pracovna slouží k práci atd. Zajímavé je pak při navrhování interiéru hledat to, co jednotlivé místnosti spojuje a teprve pak takové místnosti také spojit, tedy spojit např. jídelnu a kuchyni, protože jejich společným jmenovatelem je jídlo. A jídelna a obývací pokoj má pak jako společný jmenovatel spočívající v setkávání členů rodiny, v přijímání návštěv atp. Obě tyto místnosti jsou místnostmi společenskými. A kuchyň jim zajišťuje pokrmy, nápoje, pochutiny atd. A aby ten, kdo v kuchyni veškerý takový servis vytváří, nebyl sobecky odstřižený od dění v bytě, aby si tedy nemusel cítit jen jako sluha určený čistě jen k vaření, servírování nápojů a občerstvení, tak pak je celkem logické, se i kuchyň stává  částí společenského jádra bytu.

Jinak řečeno: jídelna a obývací pokoj společně s kuchyní mají společný jmenovat a tím je společenský a vzájemný život v domě či bytě. A proto se také stává, že právě tyto tři místnosti jsou navzájem propojené tak, jako se propojují a na sebe navazují jejich funkce.

TIP: zamyslete se nad tím, jestli by to takto nemohlo fungovat i u vás doma. Zdali byste také nesnesli mít svůj "dům s jednou místností".

Mimochodem, spojovat obývací pokoj a kuchyň není nic soudobého ani moderního. Ve tradičních venkovských usedlostech je stále ještě patrný takový způsob řešení dispozice, kdy veškeré dění a tedy i vaření se odehrává v jedné místnosti a oddělené jsou jednom ložnice požívající jaké si hajenství z titulu intimity a potřebného klidu ke spánku.

TIP: všimněte si, že navštívený dům propojuje místnosti nejen v rámci jednoho patra, ale i napříč patry. Obývací pokoj v přízemí má otevřený strop, který sahá až ke střeše dvoupatrové budovy a nahoře pak na něj navazují další místnosti.

Další inspirace a návštěva ve článku Bydlení na venkově? Láká vás?

Red.
Foto: contemporist.com

Dále čtěte

Loupe se vám plechová střecha?

Loupe se vám plechová střecha?

Máte střechu na garáži nebo zahradním domku z plechu a každý rok se situace opakuje? Pořídíte nový nátěr a i ten se za cca 12 měsíců začne loupat? A navíc stále na stejném místě? Co s tím? Zeptali jsme se odborníka.

Jarní bydlení plné květin

Jarní bydlení plné květin

Zveme vás na návštěvu bytu, který si v Paříži zařídila designérka Cathy Azria. Je to jednoduché a elegantní bydlení plné květin a barev, které může být potřebou jarní inspirací. A vlastně tak těch květin a barev ani mnoho není a přitom jich tam je tolik, že je nemůžete přehlédnout. Nechte se inspirovat.

Změňte své bydlení snadno

Změňte své bydlení snadno

Je to vlastně velmi prosté a jednoduché. Prvním krokem je zjistit, co se vám vlastně líbí. Představte si obchod nebo galerii, která by vypadala jako deset různých bytů, rodinných domů a jiných obydlí a vy byste si prostě procházeli jednu vilu za druhou, otevírali byste dveře velkých a malých bytů a pak byste objevili interiér, který vám vyhovuje. Tam byste se zastavili a řekli: "takhle by to mělo vypadat". Pokud vás taková představa láká, čtěte dál.

Budete upravovat své bydlení?

Budete upravovat své bydlení?

Pojďte se podívat, jak se bydlí ve velkém bytě. Může to být pro vás inspirace při řešení vašeho bydlení. Jedna velká místnost je zároveň obývacím pokojem, jídelnou i kuchyní. A i když to na první pohled není patrné, tak je byt zařízený v čínském duchu. A přitom na něm vlastně není čínského vůbec nic. A nebo ano?

Kouzelný dům Maitrea

Kouzelný dům Maitrea

Některé budovy nás lákají a přitahují naši pozornost, jiných si ani nevšimneme. V některých domech se cítíme dobře, čímsi nás oslovují a dovedou nás přimět, abychom se k nim vraceli a brali znovu za kliku. Hudba léčí a o vůních a barvách to víme také. A architektura? Slyšeli jsme někdy o waldforské pedagogice a výchovných metodách specialisty Přemysla Pittra?

Znáte jméno Enzo Ferrari? A Jana Kaplického?

Znáte jméno Enzo Ferrari? A Jana Kaplického?

Enzo Ferrari je legendou motorizmu a nedávno zesnulý a původem český architekt Jan Kaplický patří mezi nejvýznamnější tvůrce soudobé architektury. A co mají tyto jména společného? V současné době se v historickém centru italského města Modena staví nová futuristická budova muzea sportovních vozů značky Ferrari. A děje se tak právě podle původních návrhů architekta Jana Kaplického.

Sledujte kuchyňské trendy Miláno 2010!

Sledujte kuchyňské trendy Miláno 2010!

Každoroční veletrh v Milánu je v oblasti nábytku, interiérového designu a architektury událostí č.1. To, co se v Milánu prezentuje, je často automaticky chápáno jako směrodatný nový trend. Pár týdnů po veletrhu se zaplní výběrové obchody a studia nejnovějšími novinkami a časopisy se začnou předhánět v různých komentářích a hodnoceních. A jaké kuchyně se letos vystavovaly v Milánu? Sledujte kuchyňské trendy Miláno 2010. Budeme vás o nich informovat i v dalších článcích.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Pivoda, 6. 4. 2010

    Hezký interiér, ale je to ratejna, navíc s vysokou světlou výškou (stropem), hodí se snad do teplejších oblastí. V našich zeměpisných poměrech nemusíme vytápět všechny místnosti na stejnou teplotu, nýbrž pouze temperujeme a "dotápíme" podle využívání během dne. Rád bych se podíval na účet za spotřebu energií. A při větším počtu obyvatel domu se budou lidé v neodděleném prostoru vzájemně rušit.

  • Od: Josef, 6. 4. 2010

    <p>Je to jen druhořadá kopie vily Tugendhat v Brně - a ta pochází z třicátých let minulého století. Teď je v Brně nad Pisárkami ve výstavbě podobný objekt - rovněž velké místnosti - dvě nad sebou </p> <p>Takže to co je v Americe zdaleka nemusí být to nejlepší a nejmodernější - spíše se spoléhá na to, že barbaři za Atlantikem nemají o architektuře v Evropě ani potuchy</p>

  • Od: Ivo-stavitel, 16. 5. 2010

    Tak takhle se tavět u nás asi nebude. Nevidím v tom žádný přínos(neekologické,neekonomické, studené) Styd se architekte

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 26. 09. 2016, 11:15

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 26. 09. 2016, 10:27

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 26. 09. 2016, 10:08

Ježíš, Květinko , tak to je teda zpráva! Musí... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 26. 09. 2016, 09:16

Přeji pěkný den Už jsem zpátky od doktora, c... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist