Living > Inspirace > Výjimečné bydlení > Proměna australského viktoriánského domu v moderní sídlo

Proměna australského viktoriánského domu v moderní sídlo

29. 2. 2016 | Výjimečné bydlení

Rekonstrukce starého sídla je velmi náročná a zabere mnoho času. Přesto je někdy i po mnohaletém snažení poznat, čím dům původně byl. Při pohledu zezadu tohoto sídla na předměstí Malvern v australském městě Melbourne byste nepoznali, že byl postaven za královny Viktorie.

Architekt Robson Rak dům doslova upgradoval. Přidal několik moderních prvků a rozšířil zadní dvorek. Majitelé si přáli, aby nové prostory přirozeně splývaly se starými a rekonstruovanými částmi.

Podle vkusu královny Viktorie

Tak jako my se teď díky rekonstrukci sídla v Malvernu díváme zpět do minulosti, viktoriánská architektura nebyla jiná. Už tehdy se lidé ohlíželi zpět a hledali inspiraci ve starých stavbách. Nejvíce příznivců měla v této době novogotika a klasicismus. Městské domy se tehdy stavěly převážně z cihel. Poznávacím znakem jsou vysoká okna a špičaté střechy. Architektura se rychle šířila do kolonií, hlavně do Indie nebo námi zmiňované Austrálie.

Nová rekonstrukce, nový krb

Sídlo v Malvernu bylo několikrát rekonstruováno. Naposledy v 80. letech minulého století, kdy byla na dvoře vytvořena přístavba. Architekti ji zbourali a namísto nižšího přístavku prodloužil dům v jeho původní výšce. Vznikl tak prostor na novou a prostornější vstupní halu, kuchyni, obývák a prádelnu.

Klenotem nového obýváku je vysoký zděný krb. Velká okna a prosklené dveře zase vnášejí do interiéru dostatek přírodního světla.

Kdo za tím stojí?

Studio Robson Rak tvoří manželská dvojice, která se soustředí na přestavbu starých domů. Působí v Austrálii a za sebou má již řádku rekonstrukcí nejen v Melbournu. Chris Rak se specializuje na interiérový design, jeho žena Kathryn je architektka. Na projektech pracují sami. Od počátečního návrhu až po finální detaily, jako je nábytek a podobně. Spolupráce jim od roku 2007 vynesla už několik ocenění.

Ačkoli malvernské sídlo využívá nejmodernější automatizované technologie, působí příjemně a útulně stejně jako kdysi.

A co vy? Šli byste do podobné rekonstrukce?

Text: Martina Gillichová
Foto: freshome.com

Dále čtěte

Proměny panelového bytu  -  pár tipů

Proměny panelového bytu - pár tipů

Není třeba zatracovat bydlení v panelových bytech. Stačí pár úprav a panelákový byt se může stát stejně atraktivním, jako kterýkoliv jiný. Je to vlastně velmi snadné a tenké sádrokartonové či klasické „papundeklové“ příčky používané ve starších panelových domech adaptaci bytu velmi usnadňují.

Rekonstrukce půdy – směle do ní, odmění se vám skvělým výhledem!

Rekonstrukce půdy – směle do ní, odmění se vám skvělým výhledem!

Naskytla se vám příležitost zrekonstruovat půdu, která byla určená spíše k odkládání starých věcí po babičce, lyží, k věšení prádla nebo k životu holubů? Je v zanedbaném stavu a vy máte strach, co s ní? Investovat do půdních prostor se ale rozhodně vyplatí! Čeká na vás originální bydlení se spoustou prostoru a úžasnými výhledy.

Proměna panelového bytu na Barrandově

Proměna panelového bytu na Barrandově

Možná vás zajímá, jaký je rozdíl mezi vizualizací proměny interiéru a výslednou realizací. Přední architektka Czech Decoteamu pro vás připravila názornou ukázku.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Aksamitník (Afrikán)

Aksamitník (Afrikán)

Aksamitník (Afrikán) je jednoletá bylina. Má bílé, zlaté, oranžové, žluté a červené květenství. Exsistuji i dvoubarevné...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 437 aktivních uživatelů 73 133 témat)

Poslední příspěvky

mikori*
od: mikori* | 31. 08. 2016, 20:22

Zdravím na večerním dvorku velká gratulace Seně... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 31. 08. 2016, 19:54

Aprill Číst

Anoli
od: Anoli | 31. 08. 2016, 19:40

Jedná se o starý mechanický a plomby jsou v poř... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 31. 08. 2016, 18:59

Je to sranda, že si tu můžeme tak hromadně post... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist