Living > Inspirace > Výjimečné bydlení > Nejvyšší budova světa...

Nejvyšší budova světa...

5. 1. 2010 | Výjimečné bydlení

Nejvyšší budova světa měla včera 4.ledna 2010 svou premiéru. Je vysoká 818 metrů a její systém výtahů vás může odvézt do celkem 162 pater. Současné prvenství ale možná bude mít krátkodobé trvání, ovšem pravdou je, že zatím je Burj Dubaji opravdu nejvyšší. Už dnes se ale uvažuje o budově vysoké jeden kilometr.

Nejvyšší budova světa "Dubajská věž", jak by zněl jednoduchý překlad, nabízí bydlení, kanceláře a obchodní prostory, stejně jako zábavná a společenská centra. Se stavbou se započalo již na podzim roku 2004 a nebýt světové krize, pak by Burj Dubai byl dokončen již předminulý rok.

Nejlevnější byty, které jsou k prodeji ve střední a nižších patrech, se pohybují kolem 4 miliónů dolarů. Budova má necelých 60 výtahových šachet a nabízí takřka 340 000 metrů užitné plochy. Dům se umí se natáčet  i ohýbat ve větru a jeho základy řešené jako systém málem 200 zapuštěných pilířů, sahají do hloubky 50 metrů. Na stavbu se spotřebovalo 330 000 kubických metrů betonu a bezmála 40 000 tun oceli.

Architektem, který si do svého CV může napsat "postavil jsem nevyšší budovu světa" je Američan Adrian Smith.

Nejvyšší budova světa...?

Již nyní se ale uvažuje o ještě vyšší budově, kterou by měla postavit stejná společnost, jako Burj Dubaj, tedy firma Emaar. Proslýchá se, že v saúdskoarabské Džiddě vznikne dílem tohoto mocného stavebního gigantu úctyhodný mrakodrap vysoký rekordních 1 000 metrů. Znamenalo by to, že taková budova by přibližně stejně vysoká, jako tři Eifellovy věže.  

Nejvyšší budova světa je "pružná" budova

Již Burj Dubaj  je ale tak vysoká budova, že bylo nutné uvažovat o technologii, který by umožnila odolávat náporům větru. Pokud by nebyl skelet budovy pružný, věž by se zlomila jako křehká sklenice na vysoké nožce. Burj Dubaj se tedy umí nakláněn na všechny strany a viditelně tak ubíhat od své osy o několik metrů. Stejně tak se dokáže kolem své osy otáčet až o 120 stupňů. Právě tyto jeho vlastnosti umožňují dosahování podobně extrémních výšek.

Další zajímavosti ze světa architektury a výstředních staveb najdete např. ve článku VĚŽ ANARA: futuristický a energeticky soběstačný mrakodrap

Red. 

 

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Martin_merudy, 7. 1. 2010

    <p>...systém výtahů nás nemůže odvést!!</p> <p>nábrž odvézt!! (od slova vozit,vézti)</p> <p>a nikoliv od slova vodit- vésti!</p> <p>Jinak dobrý článek.</p>

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský) je mohutný listnatý strom. Přírodní druh je dlouhověký strom dorůstající až dvaceti...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 26. 09. 2016, 19:52

Já celý svůj bytecek nechala odbornikum z inter... Číst

Beky
od: Beky | 26. 09. 2016, 17:49

Šmankoté Kvetinko myslím,že tě doktor postr... Číst

Julie1234
od: Julie1234 | 26. 09. 2016, 17:22

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-u... Číst

Ricchochet
od: Ricchochet | 26. 09. 2016, 17:12

Dobrý den, koupili jsme dům se starším kotlem a... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist