Nejvyšší budova světa...

5. 1. 2010 | Výjimečné bydlení

- Velikost písma +

Nejvyšší budova světa měla včera 4.ledna 2010 svou premiéru. Je vysoká 818 metrů a její systém výtahů vás může odvézt do celkem 162 pater. Současné prvenství ale možná bude mít krátkodobé trvání, ovšem pravdou je, že zatím je Burj Dubaji opravdu nejvyšší. Už dnes se ale uvažuje o budově vysoké jeden kilometr.

Nejvyšší budova světa "Dubajská věž", jak by zněl jednoduchý překlad, nabízí bydlení, kanceláře a obchodní prostory, stejně jako zábavná a společenská centra. Se stavbou se započalo již na podzim roku 2004 a nebýt světové krize, pak by Burj Dubai byl dokončen již předminulý rok.

Nejlevnější byty, které jsou k prodeji ve střední a nižších patrech, se pohybují kolem 4 miliónů dolarů. Budova má necelých 60 výtahových šachet a nabízí takřka 340 000 metrů užitné plochy. Dům se umí se natáčet  i ohýbat ve větru a jeho základy řešené jako systém málem 200 zapuštěných pilířů, sahají do hloubky 50 metrů. Na stavbu se spotřebovalo 330 000 kubických metrů betonu a bezmála 40 000 tun oceli.

Architektem, který si do svého CV může napsat "postavil jsem nevyšší budovu světa" je Američan Adrian Smith.

Nejvyšší budova světa...?

Již nyní se ale uvažuje o ještě vyšší budově, kterou by měla postavit stejná společnost, jako Burj Dubaj, tedy firma Emaar. Proslýchá se, že v saúdskoarabské Džiddě vznikne dílem tohoto mocného stavebního gigantu úctyhodný mrakodrap vysoký rekordních 1 000 metrů. Znamenalo by to, že taková budova by přibližně stejně vysoká, jako tři Eifellovy věže.  

Nejvyšší budova světa je "pružná" budova

Již Burj Dubaj  je ale tak vysoká budova, že bylo nutné uvažovat o technologii, který by umožnila odolávat náporům větru. Pokud by nebyl skelet budovy pružný, věž by se zlomila jako křehká sklenice na vysoké nožce. Burj Dubaj se tedy umí nakláněn na všechny strany a viditelně tak ubíhat od své osy o několik metrů. Stejně tak se dokáže kolem své osy otáčet až o 120 stupňů. Právě tyto jeho vlastnosti umožňují dosahování podobně extrémních výšek.

Další zajímavosti ze světa architektury a výstředních staveb najdete např. ve článku VĚŽ ANARA: futuristický a energeticky soběstačný mrakodrap

Red. 

 

Diskutujte o tomto tématu Diskutujte na Living fóru!

Komentáře ke článku

Přidat komentář

Od: Martin_merudy, 7. 1. 2010

<p>...systém výtahů nás nemůže odvést!!</p> <p>nábrž odvézt!! (od slova vozit,vézti)</p> <p>a nikoliv od slova vodit- vésti!</p> <p>Jinak dobrý článek.</p>

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
captcha

Rostlina dne

Pámelník

Pámelník

Pámelníky jsou opadavé keře, které dorůstají do výšky 50 – 150 cm. Rostlina kvete od června do srpna a má drobné,...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(25 137 aktivních uživatelů 72 125 témat)

Poslední příspěvky

Palmik

jak udelat betonovou desku?

od: Palmik | 16. 04. 2014, 06:06

U nas ve stavebninach maji 10x10 - 4mm - bude s... Číst

Jožka

Jak zachránit rododendron

od: Jožka | 15. 04. 2014, 22:44

Nezkoušejte co to vydrží,přírodu neošidíte bo... Číst

Henadi

Pletení

od: Henadi | 15. 04. 2014, 22:04

Podařilo se mi najít návod, ale v ruštině. A ta... Číst

lentilka20

FENG SHUI

od: lentilka20 | 15. 04. 2014, 22:00

U nás dnes opět sněžilo. Ani se mi nechce nic ... Číst

Celé diskuzní fórum o bydlení

ABradio - poslouchej online!

Čtěte také

TOPlist