Living > Inspirace > Výjimečné bydlení > Inspirace: kámen v interiéru

Inspirace: kámen v interiéru

10. 3. 2011 | Výjimečné bydlení

Téměř každý z nás při zařizování svého bydlení přemýšlí, čím by svůj nový domov nějak ozvláštnil. Někdo volí zajímavé barevné nástěnné kreace, jiný řeší svou originalitu pestrými textiliemi a někteří hledají zajímavé materiály. Ať už se to týká nábytku, podlahy, svítidel nebo stěn. Velice zajímavým prvkem v interiéru je kámen. A právě toto je téma k velkému zamyšlení.

Inspirace: kámen v interiéru

Kámen dnes dostaneme ve stavebninách nebo ve specializovaných obchodních domech v mnoha podobách a barvách. Na výběr je štípaný nebo řezaný a broušený přírodní kámen – opuka, břidlice, pískovec nebo různé druhy říčních kamenů. Za nižší cenu – cca 900,-/m2 - můžeme pořídit řadu umělého kamene, k němuž se vyrábějí i rohové prvky. To vše ve věrných imitacích, včetně napodobenin cihelného zdiva.

Je zásadní rozdíl, jestli zařizujeme byt v městské zástavbě nebo rodinný dům. Ale ani experimentů v městském bytě se není třeba obávat. Spousta obyvatel bytů ve starších panelových domech své příbytky rekonstruuje. Ruší se stará umakartová bytová jádra, stará futra se vyměňují za nové dřevěné obložky a pokud se poradíme se statikem, můžeme se s odbornou firmou pustit i do bourání příček. Z maličkých pokojíčků tak dáme vzniknout prostorným místnostem, které se mnohdy prosvětlí a naprosto změní ráz celého bytu.

A kam s kamenným obkladem? Pokud pořídíme světlý odstín, nemusíme se ho bát použít na stěnu jídelního koutu. Jestliže vybouráme krajní části stěn mezi kuchyní a obývacím pokojem, vznikne úzká středová příčka, která si říká z obývací části o umístění kupříkladu nástěnné televize. A domyslíme-li ještě okolo televizního rámu sádrový kryt nepřímého osvitu, okolní stěnu obložíme kamenem a výsledný efekt je maximální. Podobně lze zútulnit i některou z částí stěn v ložnici nebo předsíni. Vzhledem k tomu, že jsou v panelových domech velkoformátová okna, nelze přemýšlet o velkoplošném kamenném obkladu. Tím bychom interiéru nepomohli, naopak bychom jej mohli strhnout až do kýčovité podoby. Navíc bychom celý pokoj opticky zmenšili, čímž bychom naprosto potlačili snahu o světlost a vzdušnost. Ale několika již zmíněnými kamennými detaily jistě svůj staronový příbytek přece jen oživíme.

Jinak si můžeme počínat v rodinném domě, kde je na experimenty s přírodním obkladem více prostoru. Lze zde téměř ve všech místnostech kombinovat kámen s různými materiály. Dřevěné římsy, ozdobná kování a sklo mohou být dokonale efektním prvkem, doprovázejícím kamenný krb, barové podnoží, oddělující kuchyni od obývacího pokoje nebo předsíňovou stěnu s rustikálními věšáky a fazetovým zrcadlem. A to vše se může prolínat s kamennými liniemi vnějšího obkladu domu nebo terasy. Velice příjemnou atmosféru pak dodají vodní a světelné efekty vně i uvnitř domu


             
Autor: Miloslava Vobrubová – interiérová designérka
Foto:decodir.com, freshome.com,liveatstonecreek.com, parehe.com

Velká fotogalerie moderních interiérů

moderní designové interiéry fotogalerie

Dále čtěte

Vizitka před dveřmi domu - poštovní schránka

Vizitka před dveřmi domu - poštovní schránka

Jsou věci, které nám slouží bez povšimnutí dlouhá léta. Teprve když přijde chvíle, kdy je třeba pořídit nové, uvědomíme si, že jsou nejen podstatnou součástí našeho života, ale také nás reprezentují před naším okolím. Poštovní schránka tak může být tím, co kolemjdoucím o vás utvoří první dojem.

Panelové domy budoucnosti ovládly Německo, dorazí i k nám?

Panelové domy budoucnosti ovládly Německo, dorazí i k nám?

V německém Hamburgu se začala stavět nová čtvrť HafenCity, a to o celkové rozloze 157 hektarů. Tato futuristická čtvrť je situována v blízkosti přístavu a kromě bytů je zde v naplánována i stavba komerčních prostor - obchodů, kin apod., a to vše v hi-tech designu. Co myslíte, dorazí tento trend i k nám?

Apartmány mezi vinicemi

Apartmány mezi vinicemi

Unikátní projekt třiceti apartmánů ve vinařském kraji na Jihu Moravy s názvem Apartmány Pálavské vinohrady vyrůstá ve vinařské obci Pavlov. Areál je přímo na břehu jezera v chráněné krajinné oblasti Pálava a nabízí moderní komfort v srdci přírody.

Bydlení v domě z plechovky na polévku

Bydlení v domě z plechovky na polévku

Amerika je v současnosti jednou z nejlidnatějších zemí světa. Díky bohu za to, že tamní architekti a kreativci dovedou vyřešit lecjaký problém. Tentokrát se nechali inspirovat slavnou Campbellovou polévkou v bílo-rudé konzervě, jejíž design má na svědomí avantgardní pointilista, Andy Warholl. Možná, že když svět vyhraje válku s obezitou, budeme v plechovkách bydlet všichni:-)

Central Park Praha  - originální bydlení v Praze

Central Park Praha - originální bydlení v Praze

Dostala jsem pozvánku na prohlídku bytů v Central Parku. Už jsem se těšila na cestu do Ameriky, i když část mého soudného já mne nabádala k pečlivějšímu pročtení pozvánky. A opravdu! Central Park je na Žižkově a šance na koupi bytu tamtéž se rychle zmenšuje. Tak se pojďte podívat, zda je to váš šálek čaje.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Hana, 21. 11. 2012

    Kamen misto obkladacek

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

Beky
od: Beky | 26. 09. 2016, 17:49

Šmankoté Kvetinko myslím,že tě doktor postr... Číst

Julie1234
od: Julie1234 | 26. 09. 2016, 17:22

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-u... Číst

Ricchochet
od: Ricchochet | 26. 09. 2016, 17:12

Dobrý den, koupili jsme dům se starším kotlem a... Číst

Requied
od: Requied | 26. 09. 2016, 17:07

nedovedu si představit kombinaci křídlové brank... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist