Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc

21. 6. 2011 | Výjimečné bydlení

- Velikost písma +

Zhruba ve druhém století začíná příběh dnes světoznámého vinařství Chateau Cheval Blanc. Kvalitní víno z francouzské oblasti Bordeaux získalo již mnoho prestižních vinařských ocenění. V současné době můžete však v této vinici obdivovat i něco jiného než lahodný mok, a to sice samotnou viniční budovu.

Cheval Blanc znamená v překladu něco jako Bílý kůň. Toto vinařství začalo vzkvétat kolem roku 1852, kdy jej odkoupila majetná rodina Lassac – Foucaud. Ta začala s celkovou renovací na svém nově získaném panství a výstavbou krásného malého dvoupodlažního zámečku. Také někdejší technologické výdobytky dostala vinice do vínku. Tenkrát bylo sítě zavlažování, které také zabraňovalo zaplavování úrody asi tou největší vymožeností, jakou si mohla dřívější vinařství dovolit. Dnes je ale všechno jinak…Ekologicky šetrná a navíc futuristická vinice

Projektu výstavby nové viniční budovy v Chateau Cheval Blanc se zhostil architekt, francouzský rodák, Christian de Portzamparc, který již za svou letitou práci nasbíral množství významných ocenění. Celý projekt Portzamparc navrhnul a rozplánoval přesně tak, aby konečná budova elegantně dotvářela osobitý ráz krajiny a zároveň nenarušovala prostředí. Přeci jen se nachází v blízkosti historického zámečku. Také bylo nezbytné, aby byla viniční budova schopna stoprocentně ekologicky šetrného provozu.Prvotní návrhy, projektování a plánování trvaly celých 9 měsíců a 18 měsíců potom ještě trvala stavba této designové, futuristické viniční budovy. A cena projektu? Celkem třináct milionů eur. Dokončená vinice předčila veškerá očekávání. Budova je dokonalým příkladem čisté a elegantní linie moderní architektury. Z materiálů převažuje bílý beton, sklo a exotické dřevo. Celá střecha je pokryta trávou, stromy a keři a stojíte-li právě na této „zelené koruně“ viniční budovy, připadáte si jako na lodní palubě. Tento efekt má za následek elipsovitý půdorys v nakloněné rovině.

Interiéry
Kromě moderních technologií a různých „eko-zlepšovadel“ jsou v objektu k vidění i obří sudy z kvalitního dřeva. Stěny jsou ze speciálního pórovitého materiálu, který zajišťuje dokonalé odvětrávání a prodyšnost. Na 5500 m2 ve dvou podlažích se rozkládají luxusní degustační místnosti. Budova disponuje podlahovým vytápěním po celé své ploše, což zajišťuje stálé a vhodné klima, které nikterak nepřekáží správné výrobě vína.

Čtěte také:

- Panelové domy budoucnosti ovládly Německo, dorazí i k nám?

- Bydlení v domě z plechovky na polévku

- Neobvyklé bydlení - klouzačkový dům


Text: Lucie Sýkorová
Foto: wein-news.com, ladepeche.fr, actu.orange.fr,sudouest.fr,mashpedia.fr,arts-et-gastronomie.com,intothewine.fr, cellarblog.org,france24.com

Diskutujte o tomto tématu Diskutujte na Living fóru!

Komentáře ke článku

Přidat komentář Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
captcha

Rostlina dne

Okrasná mandloň

Okrasná mandloň

Okrasná mandloň jako teplomilný strom nebo keř je hodně náročná na oblast pěstování, na teplé podnebí. Půdu má ráda...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(25 147 aktivních uživatelů 72 133 témat)

Poslední příspěvky

LoremIpsum

Selsky dvorecek

od: LoremIpsum | 21. 04. 2014, 14:33

To je fofr. Irenko, děkuji. Vařím, on je to v p... Číst

kvetinka272

FENG SHUI

od: kvetinka272 | 21. 04. 2014, 14:11

Irenko, to víš že manžel se postaral o to abych... Číst

supec

Jakou krbovou vložku?

od: supec | 21. 04. 2014, 14:10

To je taky možnost (nejsou to vůbec špatná kamn... Číst

Jenda.D

Jakou krbovou vložku?

od: Jenda.D | 21. 04. 2014, 13:54

Podívejte se na kamna s katalizatorem. http://w... Číst

Celé diskuzní fórum o bydlení

ABradio - poslouchej online!

Čtěte také

TOPlist