Living > Inspirace > Výjimečné bydlení > Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc

Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc

21. 6. 2011 | Výjimečné bydlení

Zhruba ve druhém století začíná příběh dnes světoznámého vinařství Chateau Cheval Blanc. Kvalitní víno z francouzské oblasti Bordeaux získalo již mnoho prestižních vinařských ocenění. V současné době můžete však v této vinici obdivovat i něco jiného než lahodný mok, a to sice samotnou viniční budovu.

Cheval Blanc znamená v překladu něco jako Bílý kůň. Toto vinařství začalo vzkvétat kolem roku 1852, kdy jej odkoupila majetná rodina Lassac – Foucaud. Ta začala s celkovou renovací na svém nově získaném panství a výstavbou krásného malého dvoupodlažního zámečku. Také někdejší technologické výdobytky dostala vinice do vínku. Tenkrát bylo sítě zavlažování, které také zabraňovalo zaplavování úrody asi tou největší vymožeností, jakou si mohla dřívější vinařství dovolit. Dnes je ale všechno jinak…Ekologicky šetrná a navíc futuristická vinice

Projektu výstavby nové viniční budovy v Chateau Cheval Blanc se zhostil architekt, francouzský rodák, Christian de Portzamparc, který již za svou letitou práci nasbíral množství významných ocenění. Celý projekt Portzamparc navrhnul a rozplánoval přesně tak, aby konečná budova elegantně dotvářela osobitý ráz krajiny a zároveň nenarušovala prostředí. Přeci jen se nachází v blízkosti historického zámečku. Také bylo nezbytné, aby byla viniční budova schopna stoprocentně ekologicky šetrného provozu.Prvotní návrhy, projektování a plánování trvaly celých 9 měsíců a 18 měsíců potom ještě trvala stavba této designové, futuristické viniční budovy. A cena projektu? Celkem třináct milionů eur. Dokončená vinice předčila veškerá očekávání. Budova je dokonalým příkladem čisté a elegantní linie moderní architektury. Z materiálů převažuje bílý beton, sklo a exotické dřevo. Celá střecha je pokryta trávou, stromy a keři a stojíte-li právě na této „zelené koruně“ viniční budovy, připadáte si jako na lodní palubě. Tento efekt má za následek elipsovitý půdorys v nakloněné rovině.

Interiéry
Kromě moderních technologií a různých „eko-zlepšovadel“ jsou v objektu k vidění i obří sudy z kvalitního dřeva. Stěny jsou ze speciálního pórovitého materiálu, který zajišťuje dokonalé odvětrávání a prodyšnost. Na 5500 m2 ve dvou podlažích se rozkládají luxusní degustační místnosti. Budova disponuje podlahovým vytápěním po celé své ploše, což zajišťuje stálé a vhodné klima, které nikterak nepřekáží správné výrobě vína.

Čtěte také:

- Panelové domy budoucnosti ovládly Německo, dorazí i k nám?

- Bydlení v domě z plechovky na polévku

- Neobvyklé bydlení - klouzačkový dům


Text: Lucie Sýkorová
Foto: wein-news.com, ladepeche.fr, actu.orange.fr,sudouest.fr,mashpedia.fr,arts-et-gastronomie.com,intothewine.fr, cellarblog.org,france24.com

Dále čtěte

Capital Gate je novou nejšikmější budovou na světě!

Capital Gate je novou nejšikmější budovou na světě!

Spojené arabské emiráty mají již od loňského roku zápis v Guinnessově knize rekordů, a to díky futuristické, ale především nejšikmější budově světa, Capital Gate v hlavním městě Abu Dhabi. Díky neuvěřitelnému náklonu 18 stupňů trumfnul nablýskaný obr i proslulou šiknou věž v italské Pise, která doposud držela světové prvenství nejvíce nakloněné stavby.

Neobvyklé bydlení: Rozevlátá budova On the Flight Of Birds/ Při letu ptáků

Neobvyklé bydlení: Rozevlátá budova On the Flight Of Birds/ Při letu ptáků

Už na první pohled je zřejmé, že budova s tak romantickým názvem nebude jen tak ledajaká. On the Flight Of Birds v překladu Při letu ptáků je skutečným architektonickým skvostem vyznačujícím se elegantními tvary a zdánlivě rozevlátou konstrukcí.

Originální hotely, které stojí za to navštívit!

Originální hotely, které stojí za to navštívit!

Světové hotely se k sobě snaží za každou cenu nalákat zákazníky, ale ani cenové akce ani výlety či benefity zdarma už nejsou takzvaně "in". Novým hitem současnosti je netradiční forma ubytování...

Kingdom Tower: nová nejvyšší budova světa bude měřit přes kilometr

Kingdom Tower: nová nejvyšší budova světa bude měřit přes kilometr

Novou nejvyšší budovou světa se má stát mrakodrap Kingdom Tower (Královská věž), jehož výška by měla přesáhnout doposud nepokořených 1000 metrů. Dosavadní prvenství drží dubajský mrakodrap Burdž Chalífa s výškou 828 metrů. Stavba Kingdom Tower by tedy měla vyhrát souboj o nejvyšší budovu na světě o téměř 200 metrů.

Villa Vojanka: Moderní terasový dům v pražských Košířích

Villa Vojanka: Moderní terasový dům v pražských Košířích

Majitelé původní pražské vilky, které byla situována do příkré stráně, se před více než pěti lety rozhodli pro razantní změnu svého bydlení. Starý dům nechali strhnout a na jeho místě nechali postavit zcela nový. V poměrně nedobře dostupném terénu se jim s pomocí architektům ze studia Hnilička Císler Architekti podařilo vytvořit jedinečný moderní dům hned se čtyřmi byty a několika terasami.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Koniklec

Koniklec

Nápadné květy v bílé, růžové a nejčastěji fialové barvě. Zajímavě členěné listy, působivé ochmýřené nevšedně vypadající...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 145 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 13:18

Ahoj v neděli , krásné počasíčko i u nás! Apr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 25. 09. 2016, 11:48

Přeji pěknou sluníčkovou neděličku U nás byl... Číst

michalnet
od: michalnet | 25. 09. 2016, 10:07

zdravím chci se zeptat jde o dum cca 6 let star... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 08:30

Krásnou neděličku přeju....u nás opětně nádhern... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist