Jak pěstovat tomel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tomel je dřevina, která rychle roste během prvních let. Vyroste do výše 2- 4 m. První dva roky nekvete. Třetím rokem začíná plodit a zkracuje přírůstky. U nás rostou tři základní druhy tomelu. Nejodolnější jsou drobnoplodé, které nikdy nezmrznou. Naopak nejméně odolné jsou tomely japonské, které jsou zvyklé na subtropické počasí a mají veliké plody. U nás se dají pěstovat v nížinách. Křížením obou těchto druhů vznikl velice odolný tomel, který nevymrzá a má zároveň dostatečně velké plody. Tomely jsou nenáročné. Rostou na kamenitých suchých půdách i na přemokřených půdách, po určitou část roku. Pěstují se snadno, ale špatně se rozmnožují. Většinou se na drobnoplodé podnože roubují ušlechtilé druhy. Mladé rostliny se musí chránit před mrazem. Pokud tomel pěstujeme v květináči, roste pomaleji a má menší plody. Plody jsou velice chutné a již ve starověku se jim říkalo ovoce bohů. Drobnoplodé plody jsou natrpklé a musí se nechat projít mrazem. Nejchutnější jsou plody tomelu japonského. Mají oranžovou barvu a jedí se přezrálé. Obsahují hodně cukru, vitamínu C a karotenu.

Publikováno: 22.10.2017, Autor: Receptář prima nápadů

Mohlo by vás dále zajímat

Stromy na podzim

Veronika Nováková si povídá se svým hostem nejen o javorech na podzim.

Pěstování dužnoplodé růže

Pěstování dužnoplodé růže není složité. Zkuste si ji zasadit také. Šípky pak můžete využít třeba na přípravu šípkové marmelády.

Cyclanthera

Znáte cyclantheru? V naší reportáži se dozvíte jak ji pěstovat i využít.

Podzimní plody

Podzimní plody krásně zdobí všelijaké stromy i přes zimu. Mají barvu od sytě červené až po žlutou a ptáčkové je přes zimu využívají jako potravu.

Listárna Václava Větvičky

Uznávaný botanik Václav Větvička dnes zodpoví množství dotazů od diváků.

Jak na dekoraci z měsíčnice? Vyrobte si motýly

Jak kreativně zužitkovat plody měsíčnice? Vyrobte si z nich motýli jako dekoraci