Living > Ostatní > Vánoce > Dekorace na vánoční stůl

Dekorace na vánoční stůl

21. 12. 2012 | Vánoce

Jakmile vyjde první štědrovečerní hvězda, může se rodina dychtivě usadit k připravenému stolu. A není se co divit, po celodenním půstu, v touze zahlédnout zlaté prasátko jistě vyhládne. Aby byla vánoční atmosféra dokonalá, nesmí proto strádat ani výzdoba štědrovečerní, sváteční tabule.

Zdobení vánočního stolu je jedním ze způsobů, jak můžete udělat právě tyto Vánoce opravdu nezapomenutelnými pro svou rodinu a přátele. Dostatek místa na stole je vůbec první zásadou při stolování a manipulační prostor kolem je zásadou číslo dvě.  K tomu za každou židlí musíme počítat s rezervou nejméně 70 cm.

Nástěnné dekorace - velká inspirativní fotogalerie

 Description: ekorace inspirace fotogalerie

Výzdoba velkého stolu má tedy svá pravidla, která vám zajistí vždy pěkné aranžmá. Nikdy do toho však nezapomínejte vnést špetku svého osobitého vkusu.  Nespěchejte při výběru a kombinování skla, porcelánu, doplňků, stolních textilií i květů.

Květiny i na Vánoc

Rozhodně neprohloupíte, zvolíte-li pro květinovou výzdobu více nižších váz, nežli jednu obří. Na svátečním stole se bude vyjímat například ledová krása drobných frézií nebo elegantních lilií – jejich barvy zvolíme podle barvy ubrusu a nádobí; pokud si nejsme jisti, vybereme frézie a lilie sněhobílé. Růžemi sice nic nezkazíme, ale jsou většinou na slavnostní stůl příliš vysoké – proto je výhodnější vybrat drobnokvěté kultivary. Chryzantémy jsou velmi vděčné na aranžování, ale každému není při jídle příjemná jejich vůně. Obecně k jídlu vybíráme květy s méně výraznou vůní.

Zůstaneme-li chvilku ve světě rostlin, pak není nikdy na škodu, umístit na sváteční stůl například adventní věnec – když už jsou na něm už konečně rozžehnuty všechny čtyři svíce. Stejně tak je velice působivou dekorací i jednoduchá jehličnatá větvička, svázaná pentlí, ozdobená bobulemi šípku. Velmi příjemnou atmosféru dokážou navodit také svazečky listů a bobulek cesmíny, které jen položíte na bílý talíř.

Bez svíček to nejde
Vánoční výzdoba stolu by nebyla dokonalá, kdyby na něm chyběly svíčky. Nejefektnější je vždy několikanásobné opakování stejného tvaru svícnů. Na rustikálněji pojatý stůl se hodí jednoduše soustružený svícen dřevěný, stůl plný křišťálu a vzácného porcelánu doplní svícny kovové – mosazné i nákladné stříbrné. Přii výběru svíček sáhneme po čisté klasice a jednoduchých liniích i barvách. Dlouhé bílé svíce zatím zřejmě nic nepřekonalo. Velmi pěkně také působí, mají-li svíce odlišné rozměry, a to jak na výšku, tak na šířku.

Nepřehlédněte - Velká galerie vánočních dekorací

 Vánoční dekorace inspirace fotogalerie

Bohatá štědrovečerní tabule
Celkově by měla výzdoba vánoční tabule vytvářet příjemný efekt tepla a pohody. Rozhodně by na stole neměly chybět ani ubrousky, nejlépe ty slavnostní – látkové. Už jen poskládání ubrousků dokáže výrazně změnit ráz výzdoby. Můžete je například sepnout kroužkem na ubrousky – ty jsou k dostání v bezpočtu designových variacích. Nabízí se také sepnutí ubrousku stužkou, či mašlí. Vždy byste měli dbát na to, aby byl servis správně rozmístěn, stejně tak, jako příbory a sklenice. Pak bude slavnostní efekt dokonalý!

Samolepky na zeď inspirativní fotogalerie

 samolepky na zeď inspirace fotogalerie

Nebojte se barev
Pokud rádi experimentujete s barvami vánoční výzdoby, pak směle do toho! Rozhodně se nemusíte bát například modré. Kouzelnou modrou štědrovečerní tabuli dozdobte stříbrnými příbory, tmavě modrými ubrousky a na bílý ubrus rozsypte stříbrné a modré třpytky. Do velkých číší nasypte perly, nebo imitace diamantů a zasaďte doprostřed číše modré, bílé, či stříbrné svíce (vždy po jedné do jedné číše).

Ani zlatá barva rozhodně není od věci, pokud se na vánočním stole objeví v podobě zlatých svíček, nebo na zlato přestříkaných větviček (zlaté dekorativní spreje jsou běžně k dostání v uměleckých potřebách). Pokud máte pěkný jídelní stůl z masivního dřeva, pak nebudete potřebovat ani ubrus. Dřevo jde se zlatou barvou krásně dohromady, a pakliže šikovně naaranžujete ubrousky, například máslové barvy, máte vyhráno

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

 dekorace inspirace fotogalerie

Pokud se vám letos skutečně podařilo ozdobit  vánoční stromek tak, že odpovídá trendům a zároveň zůstal stále věrný zažitým tradicím vaší rodiny, „prodejte to“! Přizpůsobte aranžmá štědrovečerní tabule i ostatní dekorace na stůl právě vašemu stromku. Vše bude tak působit celistvě a rodina i hosté se u vás jistě budou cítit příjemně. A o tom  Vánoce přece jsou!

 

Text: Lucie Sýkorová
Foto:interiorresult.com, decoholic.org, homedesigninspirations.com, gemmbook.com, anyonecandecorate.blogspot.com, trendzona.com, besthomedecorators.com, mydesiredhome.com, freshome.com

Dále čtěte

5 tipů na snadné vánoční dekorace

5 tipů na snadné vánoční dekorace

Vánoční stromek bývá během svátků ve většině domácností po celém světě vrcholem slavnostní vánoční výzdoby. Jenomže pro dokonalou vánoční atmosféru v celém domě, či bytě vám pouhé nazdobení stromku zkrátka nestačí. To pravé vánoční kouzlo dokáže navodit jen vánoční aranžmá pomocí dekorací. Máme pro vás 5 tipů na snadnou a zároveň originální vánoční výzdobu.

TIP na vánoční dekorace – Kouzlo svíček

TIP na vánoční dekorace – Kouzlo svíček

K Vánocům nepostradatelně patří i jakási intimní, veskrze rodinná atmosféra a pohoda. Obzvláště pak v odpoledních hodinách Štědrého dne je tlumené, romantické osvětlení interiéru velmi žádoucí, pročež často saháme po osvědčených svíčkách, svících, svícnech i takzvaných „čajovkách“, jež nám toto romantické světlo poskytují. Jak ale udělat ze svíce zcela obyčejné, tu pravou vánoční?

Vánoční koupelna

Vánoční koupelna

Pokud patříte mezi neúnavné vánoční nadšence, pak jste si už jistě někdy pohrávali s myšlenkou, jaké by to asi bylo, kdybyste si mohli vychutnávat vánoční atmosféru i v koupelně. A konec konců, proč ne… Když máme ty Vánoce, neměli bychom zapomínat na to, že koupelně by jistě pár jemných dekorací také slušelo..

Vánoční hvězda pokaždé jinak

Vánoční hvězda pokaždé jinak

Ke svátečnímu času neodmyslitelně patří i vánoční hvězda. Toto označení patří keřovité rostlině, která se nazývá Euphorbia pulcherrima. Je opravdu okouzlující a právě její netradiční vzhled nás láká, abychom její krásu využili v období vánoc, kdy je i ona nejkrásnější.

Vánoční zvyk - lití olova

Vánoční zvyk - lití olova

Vánoční svátky se vždy pojí s nejrůznějšími zvyky, obyčeji a tradicemi. Některé z nich se dodržují dosud, jiné už dávno ztratily na větším významu, některé se naopak do našich vánočních příbytků zase vracejí. K jedněm z nich patří i zvyk lití olova, který je spojen s věštbou věcí budoucích.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Gerbera

Gerbera

Gerbera je známá jako velmi oblíbená řezaná květina, která vydrží ve váze i 14 dní. Některé její odrůdy se však hodí i...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Beky
od: Beky | 28. 09. 2016, 17:15

Fakt ten čas letí Pastelko,už je z ní slečna ..... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 28. 09. 2016, 13:00

Hezké odpoledne všem. Dopoledne jsem trávila v ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 11:05

Přeji krásný sváteční den U nás trochu pod m... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 28. 09. 2016, 09:38

Krásné sváteční ráno, posílám fotky Pastelky pr... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist