Living > Jak si udělat > Tvoření > Jak si udělat: Album, které vás bude bavit

Jak si udělat: Album, které vás bude bavit

19. 2. 2016 | Tvoření

Sbírka vzpomínek na fotografiích nechybí snad v žádné rodině. A to ani v době moderních technologií. Vytvořte pro milé okamžiky a obrázky ze života album okázalou technikou scrapbook.

Základní je příběh fotek

Nejprve vyberte obrázky, které chcete do alba umístit a rozmyslete si, jak je budete řadit. Chcete vytvářet chronologický příběh, nebo jen sekvence spojené podle příležitostí či fotografovaných postav? Zkuste si fotografie rozmístit na jednotlivé listy před sebe a představte si, jak si hotové album prohlížíte. Můžete si pomoci jednoduchým pravidlem – sudý počet fotografií stránku opticky rozdělí, lichý počet naopak podpoří kompaktní dojem.

Na začátku tvorby budete vybírat i vhodné album. Ideální volbou je album pro scrapbook, které není dekorované, a tudíž je připravené pro vaši fantazii. Základní varianty alb jsou dvě – s foliemi, kam se vsouvají hotové čtvrtky, nebo s papírovými listy, na které přímo můžete tvořit. Je jen na vás, které alternativě dáte přednost. Pro začínající tvůrce může být typ s foliovými kapsami příjemnější. Pokud se vám dekorace čtvrtky nepovede dle vysněných představ, nezkazíte si celé album. Při výběru alba se nezapomeňte podívat na počet listů či kapes.

Vyzbrojte se základními pomůckami

Vaší základní výzbrojí pro tvorbu bude lepidlo na papír, lepidlo univerzální, nůžky, úzký štěteček, fixy na popisky (kromě černé se hezky vyjímají tmavé odstíny zlaté a stříbrné) a barvičky, kterými rádi kreslíte. Pro rychlé dekorace vám poslouží pastelky či barevné fixy. Pro kapsová alba budete potřebovat jednobarevné i vzorované čtvrtky. Před jejich nákupem ale zvažte, zda si originální podkladové archy nezvládnete vytvořit sami. Pro umístění fotek využijete i klasické fotorůžky. V obchodech s kreativními potřebami objevíte tuto tradiční pomůcku v zajímavém barevném pojetí.

Výhodou tvoření scrapbook alb je, že nejste nijak limitováni. Můžete využít jakékoli materiály, jakékoli zbytky a drobné komponenty, není proto nutné pořizovat zásoby v galanterii či papírnictví. Pokud se chcete scrapbook tvoření věnovat déle než u jednoho alba, pořiďte si dostatečně velkou krabici. A do ní začněte shromažďovat veškeré zajímavé drobnosti, odřezky, zbytky látek a stuh, pozoruhodné materiály. Prostě vše, co by se dalo využít. Romantické duše jistě zúročí i vylisované rostliny.

Vyhrajte si s nápady

 • Při tvorbě scrapbook alba pouze nearchivujete vzpomínky, ale vytváříte celkový dojem. Snažte se s každou stránkou maximálně vyhrát. Nebojte se kombinovat veselé vzory, barvy i materiály a tvořte plastické kompozice. Vzpomínku si při listování albem nejlépe vybavíte, když bude mít atmosféru. Fotky z oslav si zaslouží kompozici s balonky, obrázky dokumentující zimní radovánky zase krajkové vločky.
 • Existuje celá řada technik pro tvorbu scrapbook alba. Nejlepším zdrojem nápadů je vlastní fantazie, můžete se ale některou z technik inspirovat.
 • Barevné bloky jsou nejjednodušší technikou a pro začátek si můžete pomoci se šablonami. Jde pouze o kombinaci různobarevných papírových obdélníků rozmanitých velikostí, které tvoří podklady a rámování jednotlivých fotek. Pro ozvláštnění se hodí kombinovat různě velké fotografie, tedy i výřezy detailů.
 • Okénka jsou také jednoduchou metodou. Do barevného papíru vystřihněte okénka, ze kterých bude vykukovat fotka nebo jen její část. Využít můžete již hotovou vzorovanou čtvrtku, nebo si originálně dekorovaný papír vytvořit. Nenáročné a přitom impozantní jsou obtisky houbičky namočené v barvě. Vodové barvy můžete na papír rozprašovat či rozfoukávat kaňky. Vkusně působí i takzvaná frotáž, tedy barevné zvýrazňování předmětu, který je položen pod papírem.
 • Kolážové metody, tedy různé výtvarné techniky slepování kousků papírů i materiálů. Nebojte se využít cokoli, co máte po ruce. Hodí se mušle, knoflíky, kousky vlny, nýtky, barevná písmena z časopisů.
  Iris folding je na čas a trpělivost náročnější technika. Je nutné si připravit různě barevné papírové proužky stejné velikosti (cca 3 cm), které se podélně přeloží a poté je na sebe kruhově skládáme. Vytváříte v podstatě podobu clony fotoaparátu.
 • Nebojte se ničit – při tvorbě scrapbook alb se nebojte poškození čtvrtek. Výtvarnou technikou je totiž i trhání, mačkání, opalování okraje papíru, odírání povrchu či špinění pomocí akrylových barev, kříd a inkoustu. Čtvrtky můžete obohatit použitím razítek či speciálních nůžek se vzorovým ostřím. Zajímavým pomocníkem jsou i výsekové strojky, těmi krásně ozdobíte papír a navíc si vytvoříte výseky pro další použití.
 • Falešná mozaika vám poslouží, pokud nechcete poničit fotografie, ale chcete stránky alba oživit. Přes rozmístěné fotografie položte předem připravenou papírovou mřížku, která kompozici rozdělí. Mřížka nemusí představovat klasické čtverečky, můžete si vyhrát a pomocí nůžek vytvořit imitaci bublinek.
 • Při tvorbě alba nezapomínejte vyprávět příběh a vtipně si pohrávejte s popisky fotek. Hodí se připojit citace, které daný okamžik vystihnou, a vzpomínka zůstane nesmrtelnou.

Popovídejte si o příjemných věcech v největší diskuzi na forum.living.cz.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Jak si udělat: Stínidlo na lampičku v květinovém dekoru

Jak si udělat: Stínidlo na lampičku v květinovém dekoru

Někdy se stane, že máme třeba na nočním stolku lampičku, která pořád funguje, ale její stínidlo už dávno dosloužilo - vybledlo, propálilo se, nebo už se nám zkrátka nelíbí. A to je chvíle, kdy uvažujeme nad stínidlem novým. Jak se v dnešním článku se dozvíte, není to nic těžkého, vyrobit si takové nové stínidlo na lampu vlastnoručně a bez velkých investic.

Jak si udělat šperkovnici z rámu starého obrazu

Jak si udělat šperkovnici z rámu starého obrazu

Také jste narazily, milé dámy, na problém, kam se všemi těmi šperky, které doma máte? Náušnice, náramky, náhrdelníky. Je toho tolik, že ztrácíte přehled, kam jste je všechno uložily? Pak právě pro vás tu dnes máme skvělý postup, jak si vytvořit ze starého rámu přehlednou šperkovnici, která může sloužit i jako zajímavá dekorace.

Jak si udělat: Závěsný noční stolek

Jak si udělat: Závěsný noční stolek

Dnes si v našem podrobném návodu krok po kroku popíšeme, jak si vyrobit velmi netradiční moderní závěsný stolek, který vypadá tak trochu jako houpačka. Tento noční stolek je vhodný nejvíce do moderních nekonvenčních bytů anebo do industriálních interiérů.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist