Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Zvířata a zima: Jak chlupáčům zpříjemnit zimní nečas?

Zvířata a zima: Jak chlupáčům zpříjemnit zimní nečas?

12. 1. 2016 | Tipy a trendy

Zima dává zabrat nejenom nám, ale i čtyřnohým kamarádům se studeným čenichem. Nenechejte je na pospas mrazivému počasí a dopřejte jim potřebnou pozornost i péči. Přinášíme preventivní tipy, které oceníte nejen vy jako majitelé, ale především vaše zvířecí osazenstvo.

Po venčení zkontrolujte tlapky!

Agresivní posypová sůl nejenže brzdí ledovku, ale také umí dát pořádně na frak zvířecím tlapkám, které silně vysušuje. Právě z tohoto důvodu tlapky pejskovi očistěte a preventivně jim dodejte hydrataci speciálním krémem na zvířecí polštářky, nebo obyčejnou vazelínou z lékárny bez jiných přísad a vonných složek, právě ty mohou mít za následek alergickou reakci.

Jak poznáte vysušenou kůži v okolí tlapek? Působí podrážděně, místy se loupe a může dokonce propuknout v bolestivé ranky.

Venkovní kočky jsou tomuto riziku vystaveny také, i když ty vyloženě nevyhledávají veřejné chodníky, kde se mohou setkat s posypovou solí, ale spíše preferují klidná místa, kam sypač nezamíří. Namrzlá sněhová krusta pro namáhané kočičí polštářky představuje hrozbu podobnou jako například rozsypané sklo.

Zazimujte boudu

Mnohem odolnější je bouda, která nestojí přímo na promrzlé zemi, ale na podpěrách ze dřeva, odkud nemá přímý kontakt s promrzlou zemí. V případě, že máte spadeno na koupi nové boudy, nebo ji máte v plánu stlouct z dřevěných latí, počítejte s prostorem pro tzv. předsíň. Někdo ji může považovat za luxus, který chlupáči nepřísluší a je zbytečný, ale právě toto místo navíc jej uchrání před třeskutými mrazy. Nejdůležitější je, aby se k pejskovi na tělo nedostal ledový vítr, o ostatní se už postará jeho teplých kožich. Bouda by také neměla být zbytečně veliká.

Na podlahu za pomocí hřebíků upevněte koberec. Vhodná je také polystyrenová deska, která nenasákne roztátou vodou z kožichu a velmi dobře izoluje. Nejlepší službu ale udělá štědrá vrstva obyčejné slámy, která má také velmi dobré izolační vlastnosti a pejsek se do ní krásně zachumlá. Nezapomeňte ji čas od času vyměnit, aby neplesnivěla. Naopak naprosto nevhodné jsou jakékoli textilní materiály, jako třeba deky, které provlhnou a místo aby poskytovaly tepelnou ochranu, chladí.
Najdou se ale i tací, kteří ještě na vchod natlučou textilní závěsy, co nepropustí chlad ani studený vítr. Tato trojnásobná ochrana znásobí komfort a také zahřeje. Kontrolujte pravidelně vodu v misce, jestli se na její hladině nevytvořila ledová kra.

Venkovní kočce vymezte místo v závětří, kam umístíte dřevěnou bedýnku, do které položíte kočičí pelíšek ideálně vystlaný nějakým huňatým nenasákavým materiálem (třeba vyřazenou koupelnovou podložku, kterou pravidelně necháte doma vyschnout) nebo slámou. Máte-li garáž, dílnu nebo jinou místnost, kde by vaše kočičí výsost mohla přečkat noc, nechejte ji pootevřené okénko, nebo si na garážová vrata nainstalujte speciální dvířka. Ty mohou využívat i menší psí plemena.

Psí oblečky jsou nejen moderní, ale zahřejí

Ne, nebudete působit divně, když vašemu chrtíkovi, čivavě nebo jezevčíkovi,která chováte doma, navlečete pletený svetr či nepromokavý kabátek. Malá plemena s krátkýma nohama si totiž za pár chvil venčení vyfasují mokré bříško a právě v tuto chvíli lehce prochladnou.

Pokud bude zima spíše deštivá, volte šusťákový komplet nebo pláštěnku. Z tohoto materiálu totiž bláto doslova sklouzne. Jakmile udeří mráz, preferujte hřejivou kombinézu s fleecovou podšívkou.

Text: Zelnitiusová Lenka
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Jak si udělat: Hračky a pamlsky pro zvířata

Jak si udělat: Hračky a pamlsky pro zvířata

Domácí mazlíčci se stali součástí rodiny a není se čemu divit, že specializované obchody a zverimexy žijí z dychtivých zákazníků, kteří neváhají koupit pro svá zvířátka to nejlepší za jakoukoli přemrštěnou cifru. Pokud si nemůžete dovolit za milovaného chlupáče utrácet, máme pro vás hromadu tipů a DIY inspirace.

Pes a kočka mohou být přáteli. Jak na to?

Pes a kočka mohou být přáteli. Jak na to?

Kočka a pes mohou být kámoši, a když se v nich nepodaří vypěstovat vzájemnou lásku, mohou žít spolu v jednom bytě a vzájemně se respektovat. Než se tak stane, musíte jejich seznamování věnovat čas a trpělivost.

Pořizujete si domácího mazlíčka? Pár tipů, jak na něj!

Pořizujete si domácího mazlíčka? Pár tipů, jak na něj!

Plánujete děti překvapit živým dárkem? Nebudeme vás zrazovat, předpokládáme, že jste zodpovědní a tento krok jste si rozmysleli a jste připraveni starat se o nového člena domácnosti dalších deset až patnáct let. Máme ale pár tipů, které vám do budoucna mohou ušetřit hodně starostí a nepříjemností.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 19:33

Na zahradě Bibi, na zahradě. Shodli jsme se s d... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 18:37

Ách, to byl dnes krásný den . Celý den slunce... Číst

DanaKote
od: DanaKote | 29. 09. 2016, 17:31

Ballerina Dreams ? Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist