Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru

13. 1. 2011 | Tipy a trendy

Dřevo je odolný materiál, jež je využíván při stavbě domů i bytů, výrobě nábytku, pro dekorativní účely, a také je nejimpozantnější podlahovou krytinou. Exotické dřevo je navíc velmi luxusní a má nezaměnitelné vlastnosti, které nám běžné dřeviny mnohdy poskytnout nemohou. Velmi oblíbeným exotickým druhem pro využití v oblasti bydlení je dřevo Wengé. Proč asi?

Wengé (Millettia laurentii) je tvrdá a velmi těžká dřevina z čeledi Leguminosae. Stromy exotického jehličnanu dosahují výšky 18m a průměru 0,6m. Domovem této dřeviny je střední a východní Afrika. Tamní domorodé kmeny tohoto kontinentu, stejně jako obyvatelé Kamerunu či Gabunu, používají dřevo Wengé k výrobě obřadních masek a sošek bohů, jež jsou součástí zaklínacích obřadů, již přes tisíc let.

Jak vypadá?
Wengé je v jádru čokoládové či kávové barvy s fialovým nádechem. Bělové dřevo Wengé je světlé a je jasně odlišeno od jádrového. Dřevo je rovnovláknité a má nepravidelnou, hrubou texturu. Atraktivní dekorativní kresba výrazným vrásněním je chloubou tohoto materiálu. Co se týká barevného provedení, s dekorativním žilkováním a tmavou barvou Wengé, vypadají velmi esteticky kontrasty matu a lesku.

Vlastnosti
Životnost dřeva Wengé je velmi dlouhá proto je tento materiál ideální pro výrobu podlah se zvýšenou provozní zátěží (například pro hotely, banky, kavárny a bary). Má špatné předpoklady pro ohýbání, ale je vysoce odolné proti oděru. Toto trvanlivé dřevo se dobře opracovává ručně i strojně, ale břity by měly být udržovány velmi ostré. Pro spoje hřebíky vyžaduje předvrtání. Buňky obsahující pryskyřici mohou způsobit problémy při lepení a lakování – řešením je vyplnění povrchových nerovností.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

 dřevo v interiéru fotogalerie inspirace

Využití
Wengé vytvoří nádherně prokreslenou a dekorativní podlahu, jež ohromí každou návštěvu. Na tmavohnědém povrchu se ztratí stopy po znečistění, a nepoškodí jej ani případné stěhování nábytku. Díky své odolnosti proti oděru je vynikající na podlahové krytiny ve veřejných budovách nebo tam, kde je hustý pěší provoz. 

 

Kromě podlahy je možné tento jehličnan využít jako základní materiál pro luxusní kuchyňské sestavy, jídelní stoly a židle, zahradní nábytek nebo bytové doplňky, jakož i různé soustružné výrobky, či rukojeti nožů.

Používá se pro všechny typy interiérových a exteriérových truhlářských prací a pro stavební účely. Wengé je ideální pro dřevosochařství. Jeho dýha se používá hlavně na nábytek

 

Svým decentním zabarvením efektně doplňuje minimalisticky řešené interiéry. Milimetrové pláty dřeva Wengé jsou vhodné i pro výrobu tapet. Lepení je stejné jako u běžných vinylových tapet a nevyžadují žádné speciální nástroje nebo postupy.

Pakliže se rozhodnete vnést do svého interiéru právě tento druh, pak vězte, že společně s „vůní“ exotiky, přinášíte do svého interiéru také jakousi mystickou atmosféru.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: akvabutik.com, archiexpo.de, leoque.com, puertapurchena.com, furnifurnish.com, uniquewood.eu

Dále čtěte

Valentýn - vyzdobte si interiér

Valentýn - vyzdobte si interiér

Kvapným krokem se blíží svátek svatého Valentýna, oslava lásky a všech zamilovaných. Pro někoho romantický a významný den, pro jiného komerční fraška mající za cíl vyprázdnit všem peněženky. Ať tak či onak, každopádně je to skvělá příležitost k výzdobě vašeho domu. Jak ale vypadají ty správné valentýnské dekorace? A existuje vůbec něco, jako valentýnský interiér?

Vyrobte si valentýnskou růži

Vyrobte si valentýnskou růži

Chcete-li vdechnout vašemu domovu trochu té romantické valentýnské nálady, ale odmítáte kupovat girlandy, červená srdce s nápisy „I love you“ nebo ostatní valentýnské ozdoby? Vsaďte na květiny!

Kuriozity: 5 světových NEJ

Kuriozity: 5 světových NEJ

Tu a tam se objeví zajímavá kuriozitka, jejíž uveřejnění více či méně zasáhne celý svět. Většinou to bývají různá superlativa. Věci nejdražší, největší, nejmenší, nejtěžší atd.… Pokud i vás zajímají tyto fascinující extrémy, prohlédněte si 5 impozantních světových NEJ!

Čiré sklo – nábytek i dekorace

Čiré sklo – nábytek i dekorace

Ušlechtilá krása nezdobeného skla, ať už foukaného, taženého nebo litého, má tradiční využití v podobě sklenic, váz, dóz, v zasklívání knihoven i vitrín. Díky novým technologiím, které přinášejí sklo prakticky nerozbitné i do interiérů, je v moderním interiérovém designu stále častěji používáno také na celé kusy nábytku.

Puntíky rozjasní domov

Puntíky rozjasní domov

Víte, že dámskou módu ovládly puntíky poprvé v roce 1835, kdy do tanečních sálů vnikl nový rozverný tanec – polka – a s ním i puntíkové halenky a mašle? V angličtině to ostatně stále připomíná pojmenování tohoto stále se vracejícího dekoru „polka dot“.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Trnovník

Trnovník

Trnovník se vyskytuje jako strom nebo jako keř dorůstající 2 až 25 m. Nejčastěji jsou také označovány jako akáty. Kůra a...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:36

Díky všem za rady.. Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 29. 09. 2016, 10:13

Přeji krásný sluníčkový den U nás je také te... Číst

achaila
od: achaila | 29. 09. 2016, 09:02

Já jsem pro klasiku, do L nebo U. Když přijde n... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist