Vyrobte si lampu!

17. 11. 2010 | Tipy a trendy

Určitě to znáte. Potřebujete kvalitní osvětlení do bytu či domu a všechna dostupná svítidla vám připadají ošklivá, nepraktická nebo prostě tak nějak fádní. Neklesejte na mysli! Máte k dispozici unikátní nástroj – totiž svou fantazii a šikovné ruce.

Originální renovace

V bazaru nebo na internetových aukcích jsou často k mání nápadité dobové kousky, které však zub času už hodně nahlodal. I z takové relikvie se ovšem s trochou dobré vůle a šikovnosti dá vykouzlit interiérový doplněk, kterým se rádi pochlubíte.

Zajímavě tvarovaná těla starobylých lamp je nutné pečlivě vyčistit, opatřit novým základovým nátěrem a před dalším chátráním ochránit dvojitou vrstvou akrylového laku. A pokud je i stínítko k nepoužití, můžete zakoupit nové a namontovat jej na původní tělo lampy.

Náročnost: lehká

Dýhové pásky

Za lustr vyrobený z dýhových pásků byste ve Skandinávii zaplatili více než sto eur. Když se však nezaleknete, můžete ho mít doma mnohem levněji a vytvořit neopakovatelnou atmosféru například u jídelního stolu. Toto závěsné svítidlo totiž vypadá složitější, než ve skutečnosti je. Dýhové pásky z javoru lze objednat na internetu a elektrické vedení s objímkou můžete rovněž zakoupit jednotlivě.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

moderní osvětlení inspirace fotogalerie

Kruhový základ stínidla  upevníte sešívačkou nebo malými kovovými sponkami na dřevěnýkruh. Podobně na něj stejnoměrně připevňujete dýhové pásky různých délek. Jejich konce pak obmotáte dalším dýhovým páskem, abyste zamaskovali osponkování. Nakonec připevníte objímku.

Náročnost: středně těžká

Ani šálek nazmar

Máte-li za to, že vaši jídelnu zaručeně ozvláštní stolní lampa, pak to zkuste s porcelánovým servisem, který vám připadá až moc obyčejný. Změníte-li totiž jeho funkci, rázem bude přitahovat zaslouženou pozornost a váš jídelní kout promění v galerijní prostor. K výrobě tohoto svítidla budete potřebovat stoprocentně jistou ruku.

Nejprve si jednotlivé kousky uspořádejte do požadované podoby, poté vyvrtejte do jejich středů díry. Do nejspodnějšího šálku vyvrtejte ještě jednu díru na kabelové vedení. Pozor, tuto činnost nelze vykonávat od oka. Buď musíte mít vybavení na vrtání do porcelánu nebo si nechte díry vyvrtat od odborníka. Každopádně se při vrtání musí vrták dostatečně chladit vodou.

Provrtané nádobí navlékněte na mosaznou tyč s vnějším závitem (průměr asi 12 mm) a na dolním a horním konci upevněte maticí. Objímku s vnitřním závitem našroubujte na mosaznou tyč a kabel veďte jejím vnitřkem a boční dírou v nejspodnějším dílu. Pomoc odborníka nebude v tomto případě od věci. Stínidlo pasující k lampě pak zakoupíte ve specializovaném obchodě.

Náročnost: těžká

Svítící krabičky

Dopřejte krabicím od bot druhý život a vytvořte si neobvyklá závěsná svítidla na zeď! Z pevného kartonu vyrobte krabičky různých velikostí, neměly by však být menší než 15 x 15 x 5 cm, aby měla žárovka dostatek vzduchu. „Okna“ můžete pojednat rozličným způsobem – vlepit fólii s okopírovaným fotomotivem, jemnou kovovou mřížku nebo perforovaný karton.

Světlo pak lépe vynikne, pojednáte-li krabičky v tmavých odstínech šedé nebo rovnou natřete černou barvou. Na spodní straně uprostřed vyvrtejte díru, do které umístíte objímku s kabeláží (ta se dá zakoupit jednotlivě i s vypínačem). Kovový háček k zavěšení umístěte zezadu v horní části krabičky.

Náročnost:středně těžká

Lampy - inspirativní fotogalerie

lampy inspirace fotogalerieText: Adéla Rezková
Foto:  livingathome.de

Dále čtěte

Domácí pracovna - to pravé pro vás?

Domácí pracovna - to pravé pro vás?

Dnešní doba je taková, že mnohým z nás umožňuje pracovat z domova. Máme-li však děti, pak není snadné se na práci soustředit, když nám neustále běhají kolem stolu, křičí a řádí. Proto je dobré mít vlastní pracovnu, nebo alespoň vyhrazený koutek, kde se budeme moc perfektně soustředit.

Důmyslné věšáčky – přesně tam, kde je potřebujete!

Důmyslné věšáčky – přesně tam, kde je potřebujete!

Postrádáte doma úložný prostor? Válí se vám po zemi, po židlích a skříňkách oblečení, protože se vám ho nechce hned uklízet zpátky do skříně? Nebo máte kabelky na jedné hromadě a každé ráno pracně hledáte přesně tu, co se bude hodit k vašemu outfitu? Tak si ranní shony zpříjemněte. Naťukejte háčky a věšáky tam, kde je nejvíc potřebujete, využijte prostor a zaplňte ho proutěnými košíky. A uklízet se bude téměř samo.

Rozmazlujte se polštářky

Rozmazlujte se polštářky

Provází nás od narození až po poslední chvíle na tomto světě. Na noc si vybíráme zdravotní na srovnání páteře, na cesty oblíbeného mazlíčka, na sedačce rozhodíme to, co lahodí našemu zraku. Dokonce i v práci si pro větší pohodlí podložíme na židli záda polštářem.

Adventní kalendář - netradiční inspirace

Adventní kalendář - netradiční inspirace

Advent – tedy čas předvánoční - je plný očekávání. Ať už čekáte na zrození Páně, nebo jako každý, kdo nemá rád dlouhé doby tmy, se těšíte na slunovrat, určitě počítáte dny. A k tomu je dobré mít kalendář, třeba jako součást sváteční výzdoby bytu.

Adventní věnec - jak vyrobit vánoční potěšení

Adventní věnec - jak vyrobit vánoční potěšení

Vánoce poskytují ideální příležitost k bohaté výzdobě domova. Vedle krabic se skleněnými ozdobami a řetězy na stromeček máte jistě zásobu svíček a svícnů zářivých barev a zajímavých tvarů, kterými buď podle svého vkusu můžete vyzdobit dům, nebo je použít jako zajímavý dárek…no a nebo si třeba vyrobit adventní věnec.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Chryzantéma

Chryzantéma

Chryzantéma je nevysoká keříčkovitá rostlina, v době květenství intenzivně obsypána kvítky různého zabarvení. Existují...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 312 aktivních uživatelů 73 066 témat)

Poslední příspěvky

aprill1
od: aprill1 | 26. 05. 2016, 05:19

Božínku, to jsou krásné fotky... a je dost nebe... Číst

for.eva
od: for.eva | 25. 05. 2016, 22:40

Ahoj všichni...Na četné dotazy odpovídám tímto ... Číst

alby
od: alby | 25. 05. 2016, 21:57

nějak se mi sem ty fotky nejdou vložit furt to ... Číst

alby
od: alby | 25. 05. 2016, 21:55

Zdravím po dlouhé době selčičky na dvorečku sle... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist