Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Tipy, jak se snadno a rychle naučit anglicky (nebo jiný jazyk)

Tipy, jak se snadno a rychle naučit anglicky (nebo jiný jazyk)

2. 3. 2016 | Tipy a trendy

Cestovní kanceláře se plní lákavými nabídkami do vysněných koutů světa. Možná už jste se také nechali zlákat a pomalu se na letní pobyt v zahraničí chystáte. Abyste si mohli vychutnat objednanou kávu i s poutavým příběhem hostitelů, je nejvyšší čas vytrénovat jazykové dovednosti.

Objevte svůj učební styl

Učení je individuální dovedností, a aby neslo kýžené výsledky, je nutné objevit vyhovující styl. Zejména při studiu cizích jazyků se snadno dostáváme do začarovaného kruhu věčných začátečníků. Intenzivní memorování slovní zásoby a větné stavby se stává zbytečným, když si znalosti během konverzace nevybavujeme.

Hned na začátku cesty k nové dovednosti tedy věnujte čas reflexi vlastního učebního stylu. K problematice učebních stylů existuje řada vědeckých prací, nám však postačí shrnout si základní kritéria, která efektivitu učení mohou ovlivňovat. Pokuste se sami zamyslet, případně si i vyzkoušet, která z nich vaše studijní úsilí podporují:

  • který ze smyslů je během učení dominantní – upřednostňujete sluch, zrak či hmat (potřebujete si během učení hrát s předměty, chodit po místnosti)?
  • je pro vás bližší abstraktní či konkrétní myšlení? Tedy potřebujete se učit v logických souvislostech? Máte nutkání zapojovat fantazii a informace si vybarvovat či dokreslovat?
  • ovlivňuje vás fyzikální prostředí – hluk, světelnost, teplota?
  • jste při učení raději sami, nebo v kolektivu?

Předem si ujasněte i motivaci, která vás bude během učení provázet. Tedy reálný důvod, proč se vy osobně chcete jazyk naučit. Společně s prověřením vyhovujícího stylu si vytvořte jednoduchý plán a snažte se ho držet. Předem si určete, kolik času samostudiu věnujete a definujte drobné odměny, které vás během úspěšné studijní cesty mohou čekat.

Využijte každou chvilku

Přestože se pro efektivní učení doporučuje získávat nové znalosti těsně před spaním, každému může vyhovovat jiné studijní prostředí. Můžete mít lepší zkušenosti s učením se během cesty hromadnou dopravou nebo při poslechu oblíbeného interpreta se sklenkou vína v ruce.

Vedle základního memorování je však nezbytně nutné nabyté znalosti dostatečně zažít. Jen tak se z krátkodobé paměti zapíší do dlouhodobé a tím zlepšíte schopnost si je vybavit. K intenzivnímu zažití nových jazykových znalostí není nutné vyhledávat bary plné cizinců. Absolutně vám vystačí důvěrně známé prostředí domova. Je načase bydlení improvizovaně přemístit do cílového místa vaší dovolené.

Osvědčenou pomůckou pro zažívání slovní zásoby opakováním jsou jednoduché post-itky. Každým nově seznámeným slovem označte předmět ve svém okolí. A kdykoli si tento předmět budete brát do ruky, otvírat dvířka či zapínat ovládací knoflík, nezapomeňte si slovo zopakovat. Pro abstraktní pojmy či slovní spojení si nakreslete obrázky a umístěte na lednici či domácí organizér. Skvělou metodou jsou i takzvané myšlenkové mapy, které si vytváříte podle vlastního chápání souvislostí mezi slovy.

Od samotných slov k větám

K úspěšnému vybavování nových znalostí je tedy potřeba si látku dostatečně zažít. Snažte se proto do jazykové přípravy zapojit i své blízké. Při příchodu domů spolu prohoďte několik konverzačních frází, pište si cizojazyčné vzkazy a nákupní seznam připravujte také v učeném jazyce. Tápete, co si večer pustit v televizi? Podívat se na známý film v cizím jazyce může dát společnému večeru úplně jiný rozměr.

Už přední představitel klasické pedagogiky nabádal k učení hrou. Tak tedy, nestyďte se a pojďte si vyhrát. Jakákoli jednoduchá zábava vás napadne, může se hrát i v cizím jazyce. Pokud doma nemáte písmenkové kameny pro scrabble a nechce se vám připravovat pexeso, vrhněte se na osvědčené slovní aktivity. Slovní fotbal, hádej, kdo jsem, příběhy na pokračování... Jistě vás napadne celá řada dalších variant.

Využijte dostupných pomocníků

Nezavrhujte ani hry na počítači. Ideální pro trénování jazykových dovedností jsou takové, kde vás postavy provází určitým příběhem. Pro zažívání slovní zásoby se hodí hry, ve kterých jste nuceni vyhledávat předměty uvedené na seznamu. V současnosti jsou téměř samozřejmostí také aplikace pro chytré telefony. Volně dostupnou je například Duolingo pro výuku angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny, portugalštiny a italštiny. Výhodu této aplikace, kterou jistě oceníte, je kontrola výslovnosti.

Naučit se dobře cizí jazyk není aktivitou na pár dní. Hlavní je nebát se a při nezdarech své snahy nevzdávat. Snažte se s jazykem seznamovat, i když mu zpočátku nebudete rozumět. Zlomovým okamžikem bývá, když začnete v jazyce přemýšlet. Zkuste si proto naladit v autě, či na pracovním počítači, zahraniční rozhlasovou stanici, ideálně zpravodajského formátu.

K večerní četbě si pořiďte cizojazyčnou knihu. Raději než květnatě psanou klasiku vybírejte krátké detektivní příběhy. I když bývají začátky zdánlivě nepřekonatelné, samostudium si příliš neusnadňujte. Pro vyhledávání neznámých slov je mnohem lepší slovník výkladový než dvojjazyčný překladový.

Popovídejte si o koníčcích v největší diskuzi na forum.living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Thampapon / Shutterstock.com

Dále čtěte

Nápady na stěnu – buďte originální v každém koutku bytu!

Nápady na stěnu – buďte originální v každém koutku bytu!

Přemýšlíte, co pověsit na holou stěnu, a ne a ne přijít na nějaký originální nápad? Na stěnu nemusíte věšet jen obrazy, zkuste něco úplně jiného. Barvy, plastické tvary, poličky – to je přesně to, co u vás doma chybělo.

Nápady na rodinné organizéry

Nápady na rodinné organizéry

Známe to nejspíš všichni - se začátkem nového školního roku nastává v rodině chaos. Nový školní rozvrh, nové kroužky, nové pracovní termíny a do toho si šéf vymyslel pravidelná týmová setkání. Jak si vše zapamatovat a ze zářijového startu se nezbláznit?

Minimalistická pracovna se vejde do každého bytu

Minimalistická pracovna se vejde do každého bytu

Představte si pracovní stůl, který se skládá jen z jediné poličky zabudované do zdi. Minimalistická deska není pro každého, ale výborně se hodí do malého prostoru, hlavně tam, kde běžný šuplíkový stůl působí monstrózně a zabírá zbytečně moc místa. Pojďme se podívat, jak si maličkou pracovnu co nejlépe zařídit.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Boženka, 14. 3. 2016

    Taky jsem se dlouho trápila s anglinou, ale myslím, že je nejlepší slyšet rodilyho mluvčího a pak opakovat slova ve větách a hlavně pamatovat si pak význam slov a k tomu mi pomohl tenhle online kurz anglictina-bez-biflovani.cz kde u žehlení si opakuju co slyším :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Cesmína

Cesmína

Cesmíny jsou stálezelené nebo opadavé keře nebo stromky menšího vzrůstu. Většina vytváří lesklé, kožovité listy s ostnitě...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 321 aktivních uživatelů 73 069 témat)

Poslední příspěvky

Feler-ka
od: Feler-ka | 31. 05. 2016, 20:05

Jdu na Skype, rande s Felerem, ale nebudu ho tr... Číst

Feler-ka
od: Feler-ka | 31. 05. 2016, 20:02

[quote="pastelka-růžová":bc9a4]tak js... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 31. 05. 2016, 18:42

Hezký podvečer, selčičky . A ono se nám tu vy... Číst

chrast
od: chrast | 31. 05. 2016, 18:13

Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist