Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Zabijácký zemní plyn. Jak se chránit před jeho únikem?

Zabijácký zemní plyn. Jak se chránit před jeho únikem?

7. 1. 2016 | Tipy a trendy

Zemní plyn se v domácnostech využívá k vytápění, ohřevu vody a případně vaření. Bohužel, každoročně si jeho užívání vybere několik lidských životů. Jenom v Praze se minulý rok přiotrávilo více než 100 lidí oxidem uhelnatým, který vzniká při spalování plynu.

Zabijácký zemní plyn. Jak se chránit před jeho únikem?

Zemní plyn je významnou energetickou surovinou. Obvykle se vyskytuje spolu s uhlím nebo ropou. Nepatří mezi nejlevnější suroviny, ale je velmi oblíbený, protože jeho využívání je jednoduché a pohodlné. Stačí kotel na zemní plyn krb nebo karma, pokud se používá pouze k ohřevu vody. Není potřeba žádné přikládání, shánění a uskladnění dřeva či uhlí.

Samotný zemní plyn je bez zápachu, plynárenské společnosti ho proto obohacují o odorant. Díky této látce plyn páchne a varuje své uživatele. „Zabránit úniku plynu v domácnosti nelze zcela 100% zamezit, ale můžeme toto riziko zásadně snížit tím, že budeme pravidelně provádět revizi všech plynových spotřebičů a plynového vedení,“ říká ředitel společnosti Energie2, a. s., Praha David Vlnka.

Další možností je používání detektorů, které varují před unikajícím plynem nebo stoupající koncentrací spalin.

Detektor se vyplatí

V případě, že ucítíte charakteristický zápach plynu, snažte se co nejdříve vypátrat jeho příčinu. Důkladně zkontrolujte všechny plynové spotřebiče, které doma máte. Důkladně sledujte plamen hořáku kotle a sporáku. Přesvědčte se, zda všechny plameny hoří rovnoměrným modrým plamenem a zda spotřebič příliš nezapáchá.

Samozřejmostí v domácnostech, kde se spotřebiče využívající zemního plynu nacházejí, by měl být detektor plynu, který oznamuje nebezpečí už ve chvíli, kdy koncentrace plynu ve vzduchu dosáhne pěti až deseti procent dolní meze výbušnosti.

Jak postupovat při zjištění úniku

Pokud zjistíte únik plynu, uhaste okamžitě všechny plameny, otevřete okna a dveře s výjimkou sklepních místností. Následně uzavřete uzávěry plynu, popřípadě hlavní uzávěr plynu.

Protože se únikem zemního plynu do ovzduší vytvoří mimořádně výbušná směs, dbejte na to, abyste nepoužívali otevřený oheň, nemanipulovali s elektrickými spotřebiči a spínači, nevytahovali elektrické zástrčky, nekouřili a nepoužívali ani výtahy. Informujte následně policii, hasiče, případně zavolejte přímo plynařům.

Nebezpečný bratříček

Nebezpečné člověku mohou být i spaliny po plynu, tedy oxid uhelnatý. Nejvíce nehod se přitom stává v létě, kdy se kvůli vysokým teplotám vytvoří v komíně opačný tah, komín přestane odsávat spaliny z bytu a ty mohou člověka otrávit. Toto nebezpečí může vzniknout i při velkém větru.

Jelikož oxid uhelnatý není cítit, pomohou nám při zjišťování jeho úniku varující příznaky našeho těla – bolest hlavy, únava, nevolnost a závratě. Nakonec člověku zčervená pokožka, zvýší se mu prudce teplota a upadne do bezvědomí. Bezvědomí může nastat poměrně rychle, zvlášť, pokud se nacházíte v malé místnosti, jakými jsou koupelny, v nichž se kotle obvykle nacházejí.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Shutterstock.com

Dále čtěte

Topení v bytě - víte, čím topit?

Topení v bytě - víte, čím topit?

Uvažujete o změně vytápění a nevíte, jaké topení zvolit? Možností je několik od plynového kotle, kotle na uhlí, pelety či dřevo až po plynové wavky, přímotopy, podlahové vytápění, akumulační kamna či tepelné čerpadlo. Jak si vybrat to správné topení do vašeho bytu?

Kotle na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva

Bez tepla to nejde, doba jeskyně s otevřeným ohněm je dávno za námi, a tak uvažujeme o pořízení nového či výměnu stávajícího kotle.

Topná sezóna začíná: Jak pečovat o krb

Topná sezóna začíná: Jak pečovat o krb

Jen máloco uklidní tak jako pohled do hypnotizujících plamenů ohně či krbu. Nejen že celý prostor zútulní, ale hlavně vyhřeje příjemným sálavým teplem. Což nás zajímá hlavně teď, kdy jsou dny i noci stále chladnější.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 13:04

Hezké odpoledne, Květinko, to je super, že bude... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 27. 09. 2016, 10:40

Jsem tady "na skok" tak že slušně po... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 27. 09. 2016, 09:26

Přeji pěkný den U nás to vypadá zase na nádh... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist