Řešíte světlo? Design? Hledáte lustr nebo lampu?
2. 12. 2009 |
Tipy a trendy
O lampách, lustrech a lampičkách se většinou uvažuje jako o světelném zdroji a předmětem zájmu je pak právě ono světlo, které vydávají. Takový přístup je pochopitelně v pořádku, ale je možné ho doplnit. Co kdyby se třeba právě lampy, lustry a lampičky staly zásadní součástí interiéru a navíc sehrály roli skutečného artefaktu? Lampa jako zdroj světla a zároveň designový solitér. Proč ne?
Světlo, design, lustr a nebo lampu jako kouzelníci v prostoru?
Již mnohokrát jsme se na stránkách magazínu Living.cz věnovali problematice světla. Světlo má zcela zásadní význam a ovlivňuje naše vnímání okolí a potažmo pak vnímání bytu. Světlo může být ostré, tvrdé, měkké, intimní a nebo jiné. Světlo umí vytvořit slavnostní a stejně tak např. romantickou atmosféru. Architekti se světlem pracují jako s nástrojem, který dovede proměnit jeden a ten samý prostor v prostor úplně jiný. Když se pak zohlední nejen tahle povaha světla, ale i pohledová kvalita či atraktivita třeba právě lampy či lustru, tak to vypadá, jako by světlo bylo málem alfou i omegou samotného bydlení. A ono tomu tak v podstatě je.
Světlo, design, lustr a nebo lampu? Designový solitér?
Pokud hledáte způsob, jak rychle a bez výrazných finančních nákladů proměnit vlastní bydlení, pak je možné zkusit se spolehnout na efekt světla. Velmi snadné je pak použití např. stojací lampy, která na rozdíl od lustrů a nástěnných svítidel nevyžaduje žádnou instalaci. Stačí ji jen přinést domů a zapojit.
TIP: jedním ze zajímavých způsobů řešení obytného interiéru je využití jednoho kusu solitérního nábytku. Znamená to, že se mezi poměrně konvenčním, a v prvé řadě účelovým nábytkem, se objeví jeden kus, jedno křeslo, pohovka, stolek a nebo právě lampa, která na sebe automaticky bude strhávat pozornost. Je to stejný princip, jako když si muži či žena oblékne běžné společenské šaty a ty pak ozdobí efektní vázankou, broží a nebo jiným doplňkem.
Další inspirace pro světlo, design, lustr a nebo lampu? Čtete ve článku I lampa může mít duši
Red.
Foto: Ingo Maurer, Sirius design
Dále čtěte
Pokud nevíte, jak si originálně zútulnit a „zazimovat“ domov, zkuste polštáře. Nakupte jich klidně deset i více a rozházejte je po bytě. Pokud dokážete vhodně zkombinovat barvy s interiérem, podaří se vám obměňovat domov podle libosti.
Co je tím prvním kusem nábytku, který si pořídíte do nového bytu? Bude to jídelní stůl? Botník? Spíše to bude postel a nebo sedačka do obývacího pokoje. A možná to bude asi opravdu sedací souprava, neboť na ní se dá i spát. Pokud by tedy došlo na pověstné lámání chleba, tak by zřejmě skutečně většina z nás sáhla po gauči. Sice se zpívá, že "kdo má židli, ten bydlí", ale s pohovkou, a zejména s rohovou, se bude asi bydlet lépe. A nebo chcete zbytek života strávit na židli?
Při zařizování obytného interiéru je pozornost v drtivě většině věnována tomu, co považujeme za vybavení bytu a tedy sedacím soupravám, kuchyni, spotřební elektronice atp. Již méně se věnujeme stěnám a ještě méně podlahám. A v podstatě zcela ignorujeme roli dveří, přičemž si neuvědomujeme, že právě dveře jsou velmi důležitou součástí interiéru a to třeba už jen proto, že v každé místnosti zabírají přibližně 2 metry čtvereční plochy. A to je hodně, je to mnohem víc, než např. obraz na stěně.