Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Přestavte si půdu na letní pokojík

Přestavte si půdu na letní pokojík

30. 3. 2011 | Tipy a trendy

Na chatách a chalupách je půdní prostor se zkoseným stropem často jen skladištěm na věci, které se zrovna nehodí, ale nechceme se s nimi rozloučit. Pamatujete? V dětství jste možná i vy občas měli možnost prošmejdit nějakou takovou neuvěřitelnou pokladnici vzpomínek. Co se do ní ale vrátit a udělat z ní příjemný letní pokojík?

Přestavte si půdu na letní pokojík

Léto budiž pochváleno. Jistě se také těšíte, že se k vám na zahradu vypraví přátelé a známí, bude grilovat, sedět dlouho do světlé noci. Taková návštěva se nemusí odbýt za jeden den, jenže kam ji uložit, když je vás plný dům? Dny se zrovna nevydařily, prší a děti hledají nějaký kout, kde by mohly rozkramařit hračky a přizvat ke hře pár kamarádů. Teenager je o prázdninách nějaký ten týden doma a nejraději se úplně ztratí rodičům z očí, aby mohl prodlévat u počítače nebo se jen tak nečinně povalovat s knížkou. A konec konců – i dospělý si někdy rád v deštivém dnu zaleze někam, kde má vytvořený svůj malý osobní koutek, trucovnu. Možná v něm pracuje, možná jen odpočívá – to už ponechme jeho okamžité náladě. Pro všechna tato využití se bude hodit pokojíček, vystavěný na půdě. Docela stačí jen postranní půdní prostor, pokud má ve středové části alespoň dva metry širokou část s výškou, v níž nemusíte shýbat hlavu.

Střecha zvenčí i zevnitř
Možná se pustíte do úpravy podkroví ve svém novém domě, většinou ale na tuhle dostavbu dojde až mnohem později. Je tedy potřeba nejprve zkontrolovat, jak na tom je půda se zdravím, tedy jestli do ní někde nezatéká, jestli si o trámy nezadřete třísky a střešní nebo štítové okénko je dobře utěsněné a bude se pohodlně otvírat. Opravili jste pár tašek na střeše, vyměnili střešní okno za moderní s pohodlným vyklápěcím systémem a dobře ho zaizolovali montážní pěnou? Tak se pusťte do smýčení nánosů času. Chce to vyhrnout si rukávy, zásobit se kbelíky vody a kartáči a vzít to pěkně od krovů až po podlahu. Když zjistíte, že trámy jsou někde příliš hrubé, vypomozte si i smirkovým papírem nebo bruskou. V letním pokoji nebudete trámy obkládat a zateplovat, ale možná to bude chtít nátěr. Vyberte vhodnou impregnaci a svrchní lak pro vnitřní prostory, nejlépe ekologický, ať se vám tu dobře žije a dýchá. Stejně postupujte i u vyzdívek, na půdě budou vypadat dobře i přiznané cihly, nemusíte omítat, ale musíte je dobře očistit, opravit spáry, zkrátka obnovit stěně kabát. Předpokládáme, že elektřinu máte na půdu vyvedenou, stačí tedy upravit rozvody tak, abyste měli po ruce pár zásuvek na lampy nebo počítač.

Velká fotogalerie moderních interiérů

moderní designové interiéry fotogalerie

Nejdůležitější je podlaha
To „jen“ však znamená  pro půdní vestavbu vlastně nejvíc. Nejspíš tu máte jen betonovou mazanici, místy vydrolenou, uprášenou, studenou. Když budete podlahu řešit, chce to zvolit systém, po jakém se vám bude příjemně nehlučně chodit a který zároveň vytvoří tepelnou izolaci pro místnosti pod ním – v létě pak v nich bude příjemný chládek, v zimě nebudete muset tolik topit. Zní to složitě, přitom ale takovou izolovanou podlahu můžete mít hotovou za několik dní. Stačí zvolit skladebný systém z ekologických OSB desek a na něj stejné desky opatřené perodrážkou těsně poskládat. Pro zvukovou a tepelnou izolaci by to ovšem nestačilo. Naštěstí jsou tu moderní materiály, které nevytvoří nadměrnou zátěž na strop, takže je můžete použít právě tak v domku jako u jednoduchých prkenných stropů na chatě. Taková je určitě  foukaná čedičová izolace. Žádné polystyrenové desky, žádná složitá manipulace s deskami z kamenné vlny, ale pod tlakem nasprejovaná vrstva izolace z přírodního materiálu. Pro zdravý dům vyberete můžete zvolit třeba u nás dostupný materiál Magmarelax Eco, zaručující nealergické prostředí bez fenolů a akrylátů, ve kterém jsou čedičová vlákna doplněna pojivy z obnovitelných organických látek. Desky navrchu zapadnou do perodrážek, takže netřeba spárovat, stačí jen povrchový podlahový lak a můžete se na půdu stěhovat.

Nábytek volně nebo napevno
Řešení vybavení se odvíjí samozřejmě od toho, k jakému účelu budete letní pokoj využívat. Ale protože možná začnete s malými dětmi s hernou, až trochu odrostou budou si tu chtít zařídit místnost podle svého vkusu, ať už něžně dívčí nebo sportovně chlapeckou a nakonec tu zbyde už zmíněná letní ložnice pro hosty, je skoro lepší na půdičku využít jen pár jednoduchých nízkých policových skříněk, šikovný stolek a na podlahu položit lehký kobereček, který s snadno snese na zahradu a vyklepe. K tomu nezapomeňte přidat pohodlné křeslo a válendu, je to přece váš relaxační pokoj. Starý pohodlný ušák po babičce přehozený pestrým plédem, do kterého se případně můžete i zamotat a v klidu si snít, to je kus nábytku, který vám na půdě vytvoří ono kouzlo malého intimního ráje.

TIP
Pokud chcete užívat půdní prostor celoročně, chce to samozřejmě zateplit i šikmou střešní konstrukci a obložit ji OSB deskami, prkny nebo sádrokartonem a vybavit místnost topením. I na zateplení šikmých stěn lze použít foukanou minerální izolaci.

Text: Gabriela Koulová
Foto: treehugger.com, forums.urbanclimbermag.com, tripadvisor.com, inspectapedia.com, merchantcircle.com

Dále čtěte

Kombinace modré a zelené ve vašem interiéru

Kombinace modré a zelené ve vašem interiéru

Modrá barva je v poslední době stále více oblíbená, zrovna tak, jako barva zelená. Oba odstíny jsou přírodní - modrá jako barva oblohy a oceánů a zelená je zase barvou jarní, probouzející se přírody. Tak proč tyto dva odstíny nepropojit a jejich kombinací neoživit i interiér vašeho domova?

Posviťte si originálně!

Posviťte si originálně!

Osvětlení dává interiéru styl i atmosféru a je jedním z prvních nejsilnějších vjemů, které člověk po vstupu do místnosti zachytí. Chcete-li načerpat světelné nápady, pak si určitě přečtěte následující článek.

Jak vybírat osvětlení do interiéru?

Jak vybírat osvětlení do interiéru?

Jednou z neodmyslitelných součástí moderního bydlení je vhodné, originální a především praktické osvětlení interiéru. Moderní lampy nejrůznějších tvarů, barev i velikostí nabízí širokou škálu možností, jak váš interiér nejen vhodně osvětlit, ale také doplnit o zajímavé dekorace. Pojďme se nyní společně podívat na několik druhů moderních lamp a na hlavní kritéria jejich výběru.

Švédská inspirace v bílé a černé

Švédská inspirace v bílé a černé

Styl skandinávského bydlení, tolik oblíbený časopisy pro svou fotogeničnost, vychází přirozeně z podmínek severského státu. Pokud za oknem vládne půl roku převážně tma, potřebujete mít prostě světlo v bytě. A není nic světlejšího, než bílá.

Flexibilní styl bydlení pro všechny, kdo jsou "v jednom kole"

Flexibilní styl bydlení pro všechny, kdo jsou "v jednom kole"

Neustálý shon a nedostatek volného času nás "nutí" věnovat stále větší pozornost našim domovům, místům, kde nacházíme alespoň trochu zaslouženého odpočinku. Časově vytížení lidé potřebují byt či dům, jehož interiéry budou bude pohodlné, jednoduché a útulné, ale zároveň organizované, flexibilní a přehledné.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 144 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 24. 09. 2016, 22:43

Kvalitni postel je zaklad kdo ma maly prostor a... Číst

Jožka
od: Jožka | 24. 09. 2016, 21:28

a onedlho fertik Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 24. 09. 2016, 20:24

Přeji krásný den Já jsem dnes ten krásný den... Číst

Beky
od: Beky | 24. 09. 2016, 15:49

Mikori perfektní...příští rok tam jedeme taky ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist