Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Pozor! Podomní obchodníci s energií loví zákazníky na levné LED žárovky

Pozor! Podomní obchodníci s energií loví zákazníky na levné LED žárovky

31. 12. 2015 | Tipy a trendy

Určitě tu situaci znáte. Zazvoní u vás příjemně vyhlížející muž či žena s neodolatelnou nabídkou. Spustí vodopád slov a nenechá se za žádnou cenu zastavit. Většině z nás slušnost nedovolí přibouchnout mu dveře před nosem, a tak se pomalu dostane do jeho vlivu. Nakonec podlehneme a podepíšeme smlouvu, aniž bychom jí rozuměli.

Pozor! Podomní obchodníci s energií loví zákazníky na levné LED žárovky

Není divu, že obce hojně využívají možnosti zakázat podomní prodej na svém území. Učinily tak již stovky. Podomní prodej tvoří hned po reklamacích největší objem případů, kterými se zabývají spotřebitelské poradny. Mezi nejčastější nevítané návštěvníky domácností patří podobní prodejci energií. Stížnosti na jejich postup činí téměř třetinu všech stížností, které obdržel Energetický regulační úřad, jenž dohlíží na energetický trh. Jen za letošní rok se na českého regulátora obrátilo 8 222 poškozených spotřebitelů.

Nic není zadarmo, ani LED žárovky

Ne že by se triky podomních prodejců časem nějak inovovaly, postupují pořád stejně. Většinou se vydávají za zástupce stávajícího dodavatele či distributora, spotřebitele zahrnou palbou argumentů ohledně výhodné nabídky a trvají na okamžitém podepsání smlouvy.

Momentálně používaným lákadlem je možnost levného nákupu úsporných zářivek. Podomní prodejce nechá spotřebitele podepsat smlouvu o dodávce energií, která je doplněná kupní smlouvou právě na LED osvětlení. Za to sice zákazník zaplatí symbolickou částku (většinou 1 korunu), ale pokud chce od takové smlouvy odstoupit, může se snadno vystavit pokutě řádově 2 000 až 5 000 korun.

„Drtivá většina spotřebitelů totiž udělá tu chybu, že odstoupí pouze od smlouvy na energie a nikoli od kupní smlouvy, takže žárovky následně musí zaplatit,“ dodal Adam Plajner, odborný právní poradce SOS – Asociace.

Jaké jsou pravidla odstoupení od smlouvy?

Všeobecně známá je čtrnáctidenní lhůta odstoupení od smlouvy uzavřené při podomním prodeji, která je daná občanským zákoníkem. V případě smlouvy na dodávky energií je zákazník oprávněn bez sankce vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou nebo určitou ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Lhůta je zachována, je-li v jejím průběhu výpověď odeslána držiteli licence. Výpovědní doba činí 15 dnů a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.

„S formulací odstoupení nebo s vhodným postupem spotřebitelům poradí například bezplatné právní poradny nebo Energetický regulační úřad. Rozumné je oslovit také konkrétního dodavatele, jehož obchodník zastupuje a informovat jej,“ doporučil Michal Eisner, energetický konzultant.

Lidé se také mohou informovat na příslušném obecním úřadě, zda byla v jejich obci přijata vyhláška proti podomnímu prodeji. Ta nyní platí ve více než 320 městech a obcích v ČR. V případě, že podomní prodejci obcházejí domácnosti v obci, kde zákaz podomního prodeje platí, mohou se spotřebitelé obrátit přímo na Policii ČR či na městskou policii, je-li v příslušné obci. Prodejci mohou být pokutováni až do výše 200 000 korun.

Jak poznat seriózního obchodníka?

Identitu podomního prodejce si můžete ověřit zatelefonováním na zákaznickou linku dodavatele. Pokud nabídka vypadá zajímavě, vždy je lepší si ji pořádně prostudovat, proto nepodléhejte tlaku na okamžitý podpis smlouvy. „Podomní prodejci často na spotřebitele tlačí, aby podepsali ihned. Féroví dodavatelé energií ale poskytují čas na rozmyšlenou,“ dodala Jana Poncarová z projektu EnergetickáPoradna.cz.

Návštěva podomního obchodníka přitom vždy nemusí znamenat překvapení. Někteří dodavatelé si se zákazníky, kteří upřednostňují osobní kontakt, schůzku telefonicky sjednávají dopředu. V tomto případě už nejde o podomní prodej, ale o obchodní setkání dvou informovaných stran. „Naši prodejci chodí pouze na schůzky, které jsou předem dohodnuty. Zákazníků si vážíme a nechceme je překvapovat nepřipravené,“ uvedl Vladimír Vácha.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce.
Foto: Shutterstock

Dále čtěte

Dodatečná okenní izolace aneb  netěsní vám okna?

Dodatečná okenní izolace aneb netěsní vám okna?

Profukující okna pořádně znepříjemní bydlení a kromě toho výrazně zvýší náklady na vytápění bytu. Nejčastější vadou bývá nedostatečné utěsnění rámu okna nebo špatně izolovaná mezera mezi konstrukcí okna a zdí. Někdy pomůže jednoduchá výměna těsnění, jindy instalace izolačního okenního systému.

Plynový krb zajistí pohodu prakticky bez práce

Plynový krb zajistí pohodu prakticky bez práce

Plynové krby jsou alternativou pro všechny, kteří milují pohled do plamenů, ale nemají možnost vybudovat si krb na dřevo. Nabízí dokonalou iluzi plápolajícího ohně klasického krbu. Ty tam jsou časy, kdy se nad umělým polínkem mihotal nepřesvědčivý modrý plamínek, který každou chvíli zhasnul.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Feler-ka
od: Feler-ka | 01. 10. 2016, 14:57

Ahoj, selčičky. Tak jsem v cz a nevím odkuď zač... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 12:57

Ahoj vespolek, máme taky krásný den, já i leniv... Číst

Milan887
od: Milan887 | 01. 10. 2016, 12:48

Já jsem dlouho hledal projektanta, ale nakonec ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 10:32

Přeji krásnou sluníčkovou sobotěnku Venku je... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist