Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Pokojovky se těší na jarní kúru. Jak na ni?

Pokojovky se těší na jarní kúru. Jak na ni?

23. 2. 2016 | Tipy a trendy

Jaro už pomalu voní ve vzduchu a příroda se probouzí k novému životu. Pokojovým rostlinám bude ale třeba k zdravému probuzení pomoci. Pojďme si připomenout, co bychom touto dobou měli pokojovým rostlinám dopřát.

Jarní péči nepodceňujte

Pokojové rostliny jsou funkční ozdobou místností. Avšak radost svým majitelům dělají pouze zdravě vypadající pokojovky. Interiéry zdobené svěží vegetací nejsou velkým uměním, chce to jen věnovat rostlinkám dostatečnou péči. A to především v brzkém začátku jara. Přelom února a března je tedy ideální dobou udělat si na zelené krásky trochu času.

U většiny rostlin je po zimě na první pohled patrné, že potřebují pro svůj růst nový obal. Kořeny pravděpodobně unikají z květináčů všemi možnými směry a substrát je viditelně chudý na živiny. Jarní péči ale dopřejte všem pokojovým rostlinkám. Zkontrolujete tak případné napadení škůdci či plísní a zakročíte včas před možným šířením.

Do zahradnictví se seznamem

Dříve, než se pustíte do práce, bude potřeba navštívit zahradnictví a dokoupit základní vybavení. Nejprve si prohlédněte stav rostlin a zkontrolujte vlastní zásoby. K jarním zákrokům budete potřebovat:

  • substrát pro kvetoucí interiérové rostliny
  • substrát pro stálezelené rostliny a palmy
  • případně speciální substrát pro orchideje, sukulenty a kaktusy
  • drenáž, vhodný je například keramzit
  • květníky pro přesazování velkých rostlin – menším rostlinám udělají místo větší
  • pro rozrostlé rostlinky, jako je zamioculcas, využijete dostatečně vysoké a stabilní tyčové opory a úchytky
  • viditelně napadené rostlinky ocení speciální postřik proti škůdci, pokud se u rostliny objevila plíseň, pořiďte i fungicidní roztok

Kúra krok za krokem

Přeneste rostliny na jedno místo, kde budete ošetřující kúru provádět. Samozřejmě je ideální tuto činnost provádět v místnosti s linem či dlažbou. Vhodné je mít v dosahu přístup k vodě. I tak si ušetřete následující úklid a pod květináče rozprostřete dostatečně velký igelit či reklamní tiskoviny. K ruce si kromě substrátů a ošetřujících přípravků připravte zahradní lopatku, zahradnické nůžky a kyblík, který před jednotlivým přesazováním naplňte trochou vlažné vody.

Z rostlin oberte suché a uhnilé listy, odstaňte zvadlé výhony. Zběsile rozrostlé výhony budou potřebovat zkrátit, aby měla pro jarní růst dostatek síly celá rostlina. S nůžkami příliš neotálejte a bez váhání výhonky seřízněte o zhruba třetinu. Střih provádějte nad listem či nad pupenem. Zdravé odříznuté výhony můžete použít k množení. Stačí řízky vložit do skleniček s vodou, postavit na okenní parapet a čas od času odpařovanou vodu dolévat.

Život v novém obalu

Pro přesazovanou rostlinu volte vždy květináč o pár centimetrů větší, než je původní. Rostlinám dopřejte místo pro kořeny, příliš velká nádoba ale způsobí nechtěné kysání zeminy. Opatrně vyjměte rostlinu z původního obalu a snažte se kořenový bal neporušit. Odstraňte uhnilé kořínky a vrchní seschlou vrstvu zeminy. Bal zdravých kořenů vložte do kyblíku s vodou, aby nasákl. Pokud jsou kořeny napadeny plísní, bude nutné je ošetřit fungicidním roztokem.

Dno nového obalu vysypte drenáží a pokryjte vrstvou vhodného substrátu. Je dobré minimálně rozlišovat mezi kvetoucími a stálezelenými pokojovkami a mít po ruce alespoň tyto dva základní substráty. V žádném případě pro interiérové rostliny nepoužívejte zeminu ze zahrady, která může obsahovat choroboplodné zárodky. Do květníku již můžete vložit kořenový bal rostlinky, srovnejte usazení a zbylý substrát přisypávejte po obvodu. Nezapomeňte v květináči ponechat dostatek místa pro zálivku.

Na krásu rostlin nepospíchejte

Listy přesazených rostlin ocení osvěžující spršku. Květník se zeminou zakryjte igelitem (poslouží zásoby igelitových tašek) a krátce listoví osprchujte. Na rostliny nepospíchejte, svou čerstvost a sytě zelenou krásu brzy obnoví. Pro lesk listů můžete použít speciální přípravky ve spreji nebo vyzkoušejte tradiční radu českých hospodyněk – obětujte na povrch listů trochu piva.

Při nákupu v zahradnictví jste možná neodolali doplnění zásob hnojiv. Stejně jako u substrátu je nutné vybírat pro rostliny správný typ, nicméně s hnojením nepospíchejte. Minimálně následujících pět týdnů si rostliny vystačí s hnojivem obsaženým v novém substrátu. Některé substráty jsou dokonce obohaceny o pomalu rozpustná hnojiva a nebude tedy nutné rostlinu přihnojovat.

S příchodem jara také končí doba omezené zálivky. Rostliny se připravují na vrchol vegetačního období a budou potřebovat pravidelnou zálivku odstátou vodou, pozor si však dejte na přelévání. Pár dní po přesazení nechte rostliny v klidu – bez intenzivního zalévání, v bezpečí před přímým světlem, průvanem a výkyvy teplot. Postupně však rostliny budou potřebovat více světla, a tudíž i více vody k růstu.

Popovídejte si o pěstování květin v největší diskuzi na forum.living.cz.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

Dále čtěte

Pokojové květiny v přírodním rytmu

Pokojové květiny v přírodním rytmu

Nikde nenalezneme větší kontrasty než v samotné přírodě. Také nikde jich není více a ještě nikdy se tak dobře nezačlenily do výzdoby interiéru. Nový trend ve výběru pokojových květin nabízí přímo pastvu pro vaše smysly - materiály, barvy i tvary.

Pokojové květiny do každého bytu

Pokojové květiny do každého bytu

Zvláště v tomto zamračeném období, plném špinavě šedých barev, bytostně toužíme po záchvěvu živého elementu. Tuto roli na sebe velice vděčně berou pokojové rostliny. Víte, co je to sansevierra? Tchynin jazyk?

Pokojové rostliny místo návštěvy u lékaře

Pokojové rostliny místo návštěvy u lékaře

Často ani netušíme, že pokojové rostliny mohou být účinnou prevencí některých potíží, nebo dokonce i chorob. Jejich léčivá síla nespočívá pouze ve vytvoření příjemné atmosféry bydlení, ani v blahodárném vlivu působení zelené barvy na člověka. Léčivý vliv pokojových rostlin spatřujeme převážně v jejich schopnostech pohlcovat škodliviny z ovzduší.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

achaila
od: achaila | 29. 09. 2016, 09:02

Já jsem pro klasiku, do L nebo U. Když přijde n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 08:54

Hezké ráno přeju, u nás dnes opět slunečno a do... Číst

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 08:46

Přeju dobrý den, u nás pod mrakem. Za chvilku j... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 29. 09. 2016, 08:01

Tak jsem si vás konečně dočetla, fotky krásný, ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist