Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Plesová sezona vrcholí. Jak se starat o líčidla?

Plesová sezona vrcholí. Jak se starat o líčidla?

12. 2. 2016 | Tipy a trendy

S posledním zimním měsícem si řada z nás spojuje návštěvu plesů či maškarních bálů. Ideální příležitost provětrat zásuvku s líčidly a zvýraznit půvab tváře. Pokud ale narazíte na přípravky, u kterých si marně vybavujete dobu jejich pořízení, je nejvyšší čas provést revizi kosmetiky.

Kosmetika není věčná

Kosmetické přípravky podléhají působení času a není na škodu věnovat jejich aktuálnímu stavu pozornost. Světla, vlhkost i teplo mohou měnit jejich barevnost i konzistenci. Nejenže se kosmetika na obličej špatně nanáší, ale může vytvářet i nechtěné mapy a skvrny.

Zásadní je však zdravotní hledisko prošlé či špatně skladované kosmetiky. Zejména vlivem vysoké vlhkosti dochází v přípravcích k množení bakterií, které dokáží být pro pokožku velmi škodlivé. Pokud se vám na obličeji objevuje akné, i když léta dospívání máte dávno za sebou, nemusí být důvodem jen vysoký příjem cukrů či špatně zvolený typ kosmetiky.

Používáním se dekorativní kosmetika i štětce a aplikátory zanáší nečistotami a šupinkami pokožky. Ty pak opětovným nanášením na tvář mohou pokožku infikovat. Aby nám kosmetické přípravky a pomůcky nadále sloužily a neškodily, je nutné je pravidelně ošetřovat.

Pravidelná péče se vyplatí

Pomocí dekorativní kosmetiky posiluje své sebevědomí nejedna žena, na čištění těchto pomocníků se však často zapomíná. Záleží samozřejmě na intenzitě, jak často dekorativní kosmetiku majitelka používá. K preventivní péči by však mělo dojít alespoň jednou za měsíc, při každodenním používání ideálně po týdnu.

Největší díl pozornosti bychom měli věnovat kosmetickým štětcům a aplikátorům, bez kterých se líčení neobejde. Štětce vyperte ve vlažné vodě s jemným roztokem pleťového mýdla, poslouží i šetrný šampon. Pro sušení zvolte vodorovnou polohu. Voda by neměla natéct do kovového spoje s lepidlem, štětiny by se mohly posléze uvolňovat. Sušení v žádném případě neurychlujte pokládáním na topení či použitím fénu, štětec by ztratil na své kvalitě.

Pokud používáte na nanášení tekutého make-upu či k odličování kosmetické houbičky, pořiďte si minimálně tři na střídání. Houbičky jsou pro bakterie ideálním úkrytem, ty však bez hostitele vydrží maximálně 72 hodin. Tuhé stíny a pudry je vhodné občas otřít od prachu čistým papírovým kapesníkem a přestříkat speciální dezinfekcí. Seženete ji v obchodech specializovaných na prodej dekorativní kosmetiky, adekvátní variantou je i lihový rozprašovač, který pořídíte v lékárně.

Antibakteriálním sprejem pravidelně ošetřujte veškerou kosmetiku i pomůcky. Bakterie se udržují i na hrotech tužek na oči, je proto vhodné je čas od času ořezat. V rámci důkladnější revize kosmetického vybavení zkontrolujte i drobné nástroje, jako je pinzeta. Pravidelným používáním se pinzeta přirozeně ztupí a špatně zachytává chloupky. Dříve, než se rozhodnete pro nákup nových kousků, zvažte možnost jejich přebroušení. Tuto službu nabízí kromě brusíren i některé kosmetické distribuční firmy.

Ukládejte na vhodné místo

Životnost a kvalitní pomoc kosmetických přípravků zajistíte a mnohdy i prodloužíte správným uskladněním. Největším nepřítelem dekorativní kosmetiky je přímé světlo, vysoká vlhkost a nevhodná teplota. Pravidelně používané kousky máte pravděpodobně každé ráno po ruce v koupelně či v toaletním stolku. Pro sporadicky používané přípravky či zásoby od Ježíška vyberte jiné místo, než je vlhká koupelna či prosvětlená police nad zrcadlem.

  • Krémy a séra uchovávejte v lednici při teplotě okolo 12 °C.
  • Rtěnkám a leskům stačí pokojová teplota, v lednici jim ale prodloužíte životnost.
  • Krémový make-up ideálně skladujte na tmavém chladném místě. Nerozbalené kousky můžete také uskladnit v lednici.
  • Pudry a tuhé stíny chraňte především před prachem. Uzavřené je skladujte v pokojové teplotě.
  • Světlo a vysoká teplota působí destruktivně i vůči aroma parfémů. Není proto vhodné mít vůně vyskládané na ploše toaletního stolku, raději je schovejte do zásuvky s kosmetikou či s prádlem.
  • Laky na nehty uchovávejte dobře uzavřené na chladném a tmavém místě. Ne však v lednici, kde by se rychle změnila jejich konzistence.

Neopomeňte jarní nákup

Dekorativní kosmetika má stejně jako léčiva či pečující přípravky svou exspirační lhůtu. Abychom své pokožce neublížili, je vhodné lhůtu sledovat a čas od času si nákupní seznam obohatit příjemnými položkami. Pokud máte během používání kosmetiky opary či záněty spojivek, na nic nečekejte a dotčených kousků se zbavte.

Po půl roce bychom měli obměnit maskaru, kterou nedokážeme uchránit před působením bakterií. Pokud na krémové stíny či make-up nepoužíváte aplikátory a nanášíte je na pokožku přímo rukou, je vhodné s maskarou pořídit i nové tekuté přípravky. Tuhá kosmetika, jako jsou pudry či oční stíny, vydrží při správném skladování až dva roky.

Máte-li v oblibě přírodní kosmetické produkty, budete muset jejich výměnu provádět častěji. Přírodní kosmetika je ochuzena o konzervanty a má tudíž i kratší životnost.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shuttesrock.com

Dále čtěte

Bio jídlo, bio kosmetika, bio styl, bio život…

Bio jídlo, bio kosmetika, bio styl, bio život…

Bio. Jedno slovíčko, které poslední dobou lítá vzduchem mnohem víc než bychom chtěli. Co to vlastně je? A proč na nás ze všech stran útočí? A má vůbec smysl pokoušet se jej pochopit?

Bytové parfémy – luxusní provonění vašeho domova

Bytové parfémy – luxusní provonění vašeho domova

Parfémy dávno nepatří jen na pokožku, existuje spousta jiných míst, kde je příjemná vůně potřeba. Například u vás doma. Zapomeňte na levné osvěžovače vzduchu z drogerií a zkuste se jednou rozmazlit. Třeba to u vás zafunguje jako s klasickým parfémem – pokud jej jednou vyzkoušíte, už se k levným variantám odmítnete vrátit.

Pár jednoduchých rad, jak udržet pořádek v koupelně

Pár jednoduchých rad, jak udržet pořádek v koupelně

Koupelna není jen obyčejný interiér, je to především místo, které by mělo být tak trochu „domovem“ hygieny a pořádku. Právě zde je však mnohdy velký problém čistotu a pořádek udržet. My pro vás však máme pár rad, jak na to.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 26. 09. 2016, 09:16

Přeji pěkný den Už jsem zpátky od doktora, c... Číst

Sena
od: Sena | 26. 09. 2016, 08:31

U nás zbytk od včera. Vepřo, knedlo, zelo. Nem... Číst

Beky
od: Beky | 26. 09. 2016, 07:15

Dobre ranecko pri pondelku....u nas docela hezk... Číst

Malda
od: Malda | 25. 09. 2016, 21:49

My s pritelem jsme spokojeni s odvedenou praci ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist