Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Ovládáte umění aranžovat?

Ovládáte umění aranžovat?

8. 11. 2013 | Tipy a trendy

Zajímavé uspořádání věcí vždy vyvolává také zajímavý dojem z interiéru. Zvláště pak seskupování uměleckých předmětů na stěně, různých sbírek a krásných nábytkových kousků je velmi působivé. Někdo doporučuje na stěnu zavěsit jen tři až pět předmětů či obrazů, jiný má na to odlišný názor.

Každého návrháře samozřejmě těší seskupovat různé předměty a umělecká díla, dávat jim své místo a vytvářet tak příjemný estetický dojem z takto komponovaných celků. Baví však taková práce nebo činnost i vás? S talentem aranžovat se nikdo z nás nerodí, ale pozorováním svého okolí, shromažďováním svých sbírek a podobnou činností anebo z nutnosti často vzniká pocit a potřeba, že určitým věcem musíme dát jejich místo. Musíme je vhodně seskupit, aby vypadaly dobře, nebo naopak je od sebe oddělit, aby dostatečně vynikly. Pro laiky v tomto oboru to však někdy může být docela značný problém.

Často si tedy kladem otázky, zda mohou být vedle sebe zavěšeny obrazy s jiným typem rámů a v jiných velikostech, nebo zda u jednoho stolu spolu mohou sousedit židle různého typu nebo případně zda římsu krbu zaplnit všemi drobnostmi, které máme po ruce anebo na ni nedávat raději nic. Ne vždy je na každou takovou otázku jednoznačná odpověď, ale obecně se dá říci, že seskupení podobných předmětů v lichém počtu vypadá vždy lépe než v sudém. Můžete samozřejmě dát přednost decentním třem předmětům, ale proč by na stěně nemohlo viset například hned devět obrázků, které mají podobný nebo stejný námět.

Aranžování  - inspirativní superfotogalerie

 Aranžování nspirace superfotogalerie

Vždy se však na taková seskupení předmětů musíme dívat jako na celek. Různorodé soubory mohou být na pohled velmi zajímavé, stejně tak náhodné rámy mohou vypadat velmi dobře, pokud však jako celek budou působit esteticky. Jestliže máte v úmyslu vystavit jen několik předmětů, důraz by měl být kladen na to, aby byly tyto předměty v souladu se stylem místnosti.

Při vystavování předmětů může skvěle zapůsobit také humorný prvek. Zkuste najít například nějaké zajímavé texty v černobílém provedení ze starých magazínů či novin a vystavit je v odpovídajících rámečcích. Dosáhnete tak zajímavým způsobem odlehčeného dojmu. 

Velmi často jsou pro dosažení dobrého efektu vystavovány přírodní objekty, zajímavé kusy dřeva, samorosty, šišky, krásné listy, které můžete vylisovat, nechat zarámovat a sestavit z nich krásnou podzimní kompozici. Také mořské mušle anebo objekty z nich vytvořené mohou dodat interiéru specifický ráz.

V každém interiéru vždy nejvíc zaujmou neobvyklé předměty, které by nikdo na daném místě nečekal.

Při sestavování předmětů do vhodných skupin se řiďte citem a intuicí. A až budete mít předměty uspořádané podle svého vkusu, může se pokusit o jejich vhodné nasvícení. K osvětlení obrazů se bude zvlášť hodit šikmé bodové světlo směřující od stropu na stěnu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: victoriadreste.blogspot.com, shell-decor.com, houzz.com, cococozy.com, stagetecture.com, peltierinteriors.com, decoratingdenblog.com, figstores.com, southernliving.com, anncarpenterdesigns.com, materialgirlsblog.com, homegoods.com, oetgendesign.com, ariannabelle.com, mydesignthos.blogspot.com, net-vignette.com, homedit.com, theenchantedhomne.blogspot.com, digsdigs.com, goodlifeofdesign.blogspot.com, homechunk.com, potterybarn.com, theblog.qccareerschool.com, squarestate.net, home-design-information.com, bradpike.com, css2psd.com, orsamaggiorevintage.blogspot.com, everythingin3s.com

Dále čtěte

Unikátní tapety jako umělecké dílo

Unikátní tapety jako umělecké dílo

Tapety byly a stále jsou skvělým způsobem, jak si proměnit interiér nebo zakrýt nesrovnalosti na stěnách. Každou chvíli se na trhu objeví nové vzory a styly, ale to co vám chceme představit, jste určitě neviděli.

Jak a kde doma ukládat soukromé sbírky

Jak a kde doma ukládat soukromé sbírky

Máte v domácnosti vášnivého sběratele čehokoliv? Sběratelství nezná sociální a věkové rozdíly, neboť je to fenomén oslovující všechny generace. Tradičně největší sběratelské zastoupení má filatelie následovaná starými pohlednicemi a numismatikou.

Ložnice ve stylu letních plážových domů

Ložnice ve stylu letních plážových domů

Dovolená, prázdniny, moře, pláže, spousta slunce a jemný mořský vánek, to je to, o čem všichni sníme. Abyste si zachovali dojmy, které ve vás zanechává letní dovolená u moře, můžete si ve svém, bytě či domě vytvořit atmosféru připomínající tyto hezké letní chvíle a vyzdobit si například ložnici dekoracemi s mořskými motivy.

 Radiátory jako umělecké dílo

Radiátory jako umělecké dílo

S příchodem podzimu a zimy se vždycky naše pozornost začíná více upínat k vytápění a topným tělesům. Smažíme se na vytápění ušetřit, ale také často pořizujeme nová topidla, jelikož ta stará už dosloužila. My jsme se rozhodli vám v dnešním článku nabídnout doslova přehlídku designově dokonalých radiátorů, které svým neobvyklým a zajímavým vzhledem často připomínají spíše umělecká díla vystavená na zdech jako v galerii než ryze funkční topidla.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 19:33

Na zahradě Bibi, na zahradě. Shodli jsme se s d... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 18:37

Ách, to byl dnes krásný den . Celý den slunce... Číst

DanaKote
od: DanaKote | 29. 09. 2016, 17:31

Ballerina Dreams ? Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist