Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Originální paraván ozvláštní interiér

Originální paraván ozvláštní interiér

28. 9. 2010 | Tipy a trendy

Když se řekne paraván, většině z nás se asi vybaví prostory hradu či zámku, salón jemných dam nebo něco podobného. Ale nenechme se zmást! Paraván si dávno našel své místo i v současných designových interiérech a dokonce se může stát nejoriginálnějším kouskem vašeho obydlí.

Historie paravánu, nazývaného také „španělská stěna“ sahá až do starověké Číny a Japonska. Díky objevitelským cestám se tento tehdy poměrně kuriozní kus nábytku dostal přes Španělsko do celé Evropy. Byl k nalezení především ve šlechtických ložnicích a dámských budoárech, kde sloužil hlavně jako zástěna pro převlékání.

Za celou dlouhou dobu své existence paraván v podstatě nezměnil svoji základní konstrukci. Tak jako kdysi, i dnes se skládá z nejméně tří křídel vzájemně propojených pohyblivými závěsy. Ty z něj také dělají značně flexibilní kus nábytku, který lze v případě potřeby během několika sekund složit a uschovat. Značných změn však v průběhu času a různých módních vln doznal materiál, ze kterého se paravány vyrábí. Původní paravány byly z papíru nebo textilie, dnešní doba však nabízí nepřeberné množství různých provedení. K těm tradičnějším určitě patří dřevo, ratan nebo bambus,  novým materiálem je pak umělá hmota nebo kov. A tam, kde byl dříve prostor pro jemnou malbu, se dnes může uplatnit tisk, řezba, polstrování, zkrátka vše, co materiál paravánu snese a co vyjádří váš osobitý styl.

Mezi bytovým zařízením je pak paraván skutečným „multitalentem“. Díky svojí konstrukci totiž může plnit hned několik funkcí. Ve vnitřních prostorách umožňuje především účinné dělení prostoru. V obývacím pokoji tak může vzniknout pracovní kout s dostatkem klidu a soukromí, v ložnici může paraván tvořit přechodovou oblast mezi šatnou a spacím místem a v koupelně přirozeně oddělí vanu od okolí a zabrání například nechtěnému pozorování zvenčí. Také malé prostory dokáže paraván zásadně pozměnit. Bílý nátěr paravánu pokoj opticky zvětší a zvolíte-li paraván potažený transparentní látkou, původně stísněný prostor se rázem více otevře a provzdušní.

Prostřednictvím paravánu si lze rovněž hezky pohrát se světlem v interiéru. V tom případě hodně záleží na zvoleném materiálu. Bavlněnou textilií potažený paraván propouští měkké světlo, ratanový paraván zase dokáže vykouzlit zajímavé světelné efekty pomocí hry světla a stínu. Stejně tak se dá zajímavě pracovat se zdroji umělého světla umístěnými za parvánem.

Velká fotogalerie moderních interiérů

moderní designové interiéry fotogalerie

Zcela neopominutelnou funkcí paravánu je ale ta dekorativní. Každý, kdo se pro pořízení tohoto neotřelého kousku nábytku rozhodne, bude jistě volit podle svého vkusu a tak, aby do již zařízeného interiéru paraván dobře zapadl nebo naopak vynikl. A neuspokojí-li vás ani běžně dostupná nabídka, nebojte se a pusťte se do toho sami! Zkuste renovovat paraván po babičce inovativními technikami, které z něj udělají naprosto originální kousek. Na sololitu nebo dřevotřísce se určitě uplatní francouzská decoupage, při které můžete dát průchod vaší romantické stránce. Dřevo jistě snese novou malbu disperzní barvou, tapetu nebo polep dekorativními samolepkami a na textil zkuste třeba batiku. A máte-li doma rebelujícího teenagera, vetkněte mu do ruky třeba sprej s tím, že si svůj paraván může vyzdobit sám!

-sad-
Foto:pebblez.com, everydayglimpse.blogspot.com, bagsoflove.co.uk


 

Dále čtěte

7 triků pro lepší prodej vašeho domu – co vám v realitce neřeknou

7 triků pro lepší prodej vašeho domu – co vám v realitce neřeknou

Uvažujete o prodeji domu anebo jste to už zkusili a potenciální kupující se ne a ne rozhodnout? Máme pro vás pár triků, které znásobí vaši šanci na trhu s realitami.

Moderní tapety? Spojení, na které je třeba si zvykat

Moderní tapety? Spojení, na které je třeba si zvykat

Spousta lidí má stále tapety spojené s mnohdy otřesnými vzory všech barev. Tapety se dříve lepily do všech pokojů včetně místností jako je toaleta a navíc se už okoukané vzory i několikrát přelepovaly. To už však v poslední době rozhodně neplatí. Přesto si lidé na tapety zvykají těžko. Dejte jim šanci!

Originální krb v obýváku – doma jako na horské chalupě

Originální krb v obýváku – doma jako na horské chalupě

Horské chaty a chalupy si bez krbu vůbec nedokážeme představit, vy si ale můžete teplou atmosféru horských obydlí vytvořit i doma. Stěnu, u které krb stojí, pokryjte dřevem nebo kameny, a postupně dolaďte i doplňky – polštáře, deky, a to všechno v teplých a hřejivých tónech.

Dekorativní nástěnné panely – inspirace pro vás

Dekorativní nástěnné panely – inspirace pro vás

Každá maličkost, kterou v interiéru změníte vás nejen potěší, ale probudí ve vás touhu se více doma zdržovat, popřípadě vymýšlet další proměny. Za čas se vám ale každá novinka stejně omrzí. Konečně je však na trhu něco, co by mohlo tento problém vyřešit a tím jsou nástěnné dekorativní panely.

Asijská inspirace - zharmonizujte si domov

Asijská inspirace - zharmonizujte si domov

Harmonie, svoboda, uvolnění, meditace – to jsou klíčová slova tradičně spjatá s uměním a životním stylem asijského kontinentu. Nejinak tomu bude i v případě, kdy se rozhodnete „asijského ducha“ vpustit do vašeho obydlí. A my pro vás máme hned několik tipů!

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?

Vytápění patří mezi nejdůležitější aspekty konstrukčního vybavení našich domácností. Již od pravěku bylo zváno domovem právě takové místo, kde se udržoval oheň, jež poskytoval teplo. Moderní trh oplývá množstvím modelů a typů vytápění, jejichž konstrukce se dokážou dokonale přizpůsobit dispozičním parametrům domu, či bytu i potřebám jeho obyvatel.

Budiž světlo - dekorativní osvětlení

Budiž světlo - dekorativní osvětlení

Světlo v interiéru plní jak aktivní funkci, tak dekorativní. Dokáže zvýraznit zajímavé prvky, prozářit barvy a vytvořit příjemnou nebo svůdnou atmosféru. Potřebujete- li dodat vašemu obydlí novou šťávu, jděte na to přes osvětlení.

Domácí pracovna - to pravé pro vás?

Domácí pracovna - to pravé pro vás?

Dnešní doba je taková, že mnohým z nás umožňuje pracovat z domova. Máme-li však děti, pak není snadné se na práci soustředit, když nám neustále běhají kolem stolu, křičí a řádí. Proto je dobré mít vlastní pracovnu, nebo alespoň vyhrazený koutek, kde se budeme moc perfektně soustředit.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 09:16

Přeji krásný den U nás dnes byla na září mim... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 30. 09. 2016, 09:13

Hezké páteční ráno... slunečno, zatím svěžo ,... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 30. 09. 2016, 08:04

příjemné ránko přeju, u nás slunečno, ale chlad... Číst

JohnyS23
od: JohnyS23 | 30. 09. 2016, 07:52

To opravdu nikdo nemáte zkušenost s takovou des... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist