Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Okno bez parapetu je jako dům bez střechy

Okno bez parapetu je jako dům bez střechy

12. 5. 2008 | Tipy a trendy

Vybavení interiéru si bez okenních parapetů dovedeme jen těžko představit. V současné době parapety slouží nejen k technickým účelům - k vyplnění místa pod oknem a ochraně zdiva před stékající vlhkostí - ale také jako dekorativní doplněk interiéru.

Dovnitř i ven

Na parapety bychom měli myslet současně s instalací nebo při výměně oken. Vyplatí se využít systémových řešení, které firmy a prodejci oken nabízí, ale může se stát, že starý parapet potřebuje jen vyměnit.

Co trh nabízí? Vedle umělého či přírodního kamene jsou parapety vyráběny ze dřeva, z kovu a stále větší oblibě se těší parapety, jejichž nosným prvkem je třísková deska na niž je aplikován vysokotlaký laminát. Vnitřní parapety mají spodní stranu opatřenu impregnovaným pro¬titahem, zadní hrana je pak olepena hranovací páskou a boční okrasnou dýhou. Na povrchovou úpravu je pou¬žíván polyuretanový lak s dekorem dřevin buk, americká třešeň, dub, ovangol, mahagon a bambus anebo je parapet bez povrchové úpravy  s možností dokončení stejným odstínem mořidla a lakem jako ostatní interiérové prvky. Parapet „bez nosu“ je možné využít např. na nízko položená okna nebo pro docílení jemného a elegantního dojmu. Provedení s nosem 40 mm zabezpečuje vysokou konstrukční tu¬host. Mezi přednosti třískových parapetů patří odolnost proti běžně používaným chemikáliím v domácnosti, tvarová stabilita, stálobarevnost, impregnovaný protitah krytek, které jsou odolné UV záření a bohatý výběr dekorů laminátového povrchu.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Okna inspirace fotogalerie

Zkuste parapet z plastu, pozinku nebo hliníku

Plastové vnitřní parapety z dutých profilů uzavřených plastovou krytkou jsou oblíbené pro stabilní tvar, odolnost proti poškrábání, vlhku a teplu, mají dobré izolační vlastnosti a snadno a rychle se instalují pomocí elastického lepidla. Údržba a čištění plastových parapetů je rovněž snadná. Ochranná fólie se odstraní až po dokončení montáže, a  pokud ještě nejsou hotové omítky či fasáda, nechají se parapety ve fólii zabalené až po jejich dokončení. Na trh se dodávají ve standardních šířkách od 100 do 600 mm v různých dekorech od bílé přes mramor či imitace dřevin. Novinkou je metalický povrch.

Z venkovních parapetů stále převažují pozinkované nebo hliníkové výrobky s povrchovou úpravou vypalovaným lakem a plastovým povrchem. Dodávají se v ve standardní tloušťce 1,8-2,3 mm, v šířích od 130 mm- do 320 mm, s možností prodloužit parapet z více dílů až do délky 6 m.

Pro vnější i vnitřní montáž se stále více používají parapety z litého mramoru spojeného pryskyřicí. Vyznačují se robustním, oděruodolným povrchem, snadno se udržují.. Výrazně příjemnou vlastností je libovolná délka parapetů až do  rozměru 525 cm , která se hodí ke všem typům oken.

Velká fotogalerie střech

Střecha inspirace fotogalerie

Na co nezapomenout při montáži

Kvalitní a bezchybná montáž je zárukou pro to, aby parapet plnit svoji funkci – zadržoval stékající vodu a bránil vlhnutí zdiva. Postup instalace parapetů závisí na materiálu, z něhož je parapet zhotoven. Parapety z kovu se montují do cementového lože pomocí rozety, která zajistí pevný a trvalý spoj. Jiný způsob upevnění parapetu je montážní pěna, kde je třeba dbát na případnou deformaci parapetu vlivem rozpínavosti pěny. V takovém případě se situace řeší dočasným vyztužením parapetu roznášecí deskou fixovanou podpěrou v horním nadpraží. Poslední způsob se týká plastových parapetů, které se lepí na čistý, suchý a odmaštěný povrch PU lepidlem.
Důležitým parametrem je předsazení parapetní desky od stěny. Pro vnitřní parapety se doporučuje vzdálenost 3 až 4 cm, pro venkovní 4 až 5 cm.  Doporučený 6° sklon ostění vnějších parapetů musí být připravený již před montáží.

Autor: Irena Forejtová
Foto firmy A-ROL

Dále čtěte

Ideální fasáda je...

Ideální fasáda je...

I ten nejkrásnější dům či architektonický skvost dostane správný lesk až ve chvíli, kdy je oděn do kvalitní omítky s vkusnou barvou. Pro trvanlivost fasády jsou však rozhodující vlastnosti podkladu a především barvy samotné.

Chcete doma schodiště?

Chcete doma schodiště?

Postavit schody chce mít materiál, vědět kde mají stát a přesnou ruku, ale nic není snadné jak se na první pohled může zdát. Schodiště jako součást obytného interiéru se musí přizpůsobit tvarem, materiálem I barevným řešením, zatímco venkovní schodiště plní navíc funkci přísně účelovou.

Rekonstrukce jádra? To není problém!

Rekonstrukce jádra? To není problém!

Rekonstrukce bytového jádra je jeden velký krok směrem ke zvýšení komfortu vašeho bydlení. V panelových bytech to platí dvojnásob, protože původní jádra byla umakartová. Celé to trvá 5-10 dní. Zaplatíte velmi zhruba 100 000Kč a vaše pohodlí bude po dobu rekonstrukce omezené. Ale stojí to za to.

Jak se připravit na léto? 4 rady lékaře

Jak se připravit na léto? 4 rady lékaře

S teplým počasím přichází i větší intenzita slunečního světla a množství létavého a lezoucího hmyzu, který je nepříjemný, obtížný a také nebezpečný. Nestíněný interiér se velmi často přehřívá a způsobuje apatii, podrážděnost, mdloby a nemocní lidé (kardiaci, astmatici, lidé s vysokým krevním tlakem atd.) mohou ztratit vědomí.

Bydlení Nad Údolím v Praze Řeporyjích

Bydlení Nad Údolím v Praze Řeporyjích

Řeporyje jsou další z rozvíjejících se okrajových oblastí Prahy, které nabízí dnes již tradičně populární tzv. příměstské bydlení. V lokalitě Nad Údolím vyroste do konce léta 2009 téměř 180 bytů v pěti bytových domech vzdálených necelý kilometr od stanice metra B – Luka.

Pečujte o své bydlení

Pečujte o své bydlení

Bydlení by mělo být takříkajíc "ušité na míru". U krejčího si na tu správnou míru dáme pozor, ovšem šaty dělají člověka a ne domov. Věnujeme také stejnou pozornost vlastnímu bydlení?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

Julie1234
od: Julie1234 | 26. 09. 2016, 17:22

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-u... Číst

Ricchochet
od: Ricchochet | 26. 09. 2016, 17:12

Dobrý den, koupili jsme dům se starším kotlem a... Číst

Requied
od: Requied | 26. 09. 2016, 17:07

nedovedu si představit kombinaci křídlové brank... Číst

pafas
od: pafas | 26. 09. 2016, 15:07

Ano, i nad touto variantou jsem uvažoval. Vzhle... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist