Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Obývák a ložnice v jednom? Máme TIP

Obývák a ložnice v jednom? Máme TIP

20. 4. 2009 | Tipy a trendy

Nedostatek obytného prostoru je aktuálním problémem, který musí řešit většina, zejména mladých lidí. A jedním z nástrojů je multifunkční využívání třeba právě obývacího pokoje, který je podle potřeby buďto společenskou místností a nebo ložnicí. A jak obě „místnosti“, tedy obývací pokoj i ložnici, dostat mezi konkrétní čtyři stěny, které vymezují prostor několika málo metrů čtverečních? Náš TIP je z dílny architektonické společnosti Heyworth studio architekti.

V současné době je svého druhu módním trendem spojování obývacího pokoje a kuchyně, čímž většinou vzniká prostor typu velké místnosti s „kuchyňským koutem“. Kuchyň i obývací pokoj přitom nejsou odděleny příčkou, ale mají pro sebe funkčně vymezený prostor. Nikdo tedy  nepochybuje, kde začíná kuchyň a kde už se nacházíme v obývacím pokoji. Neviditelná příčka je jasně definovaná už jen samotným rozestavěním nábytku. A efekt? Tím je vytvoření jedné velké místnosti.

Nepřehlédněte - velká galerie ložnic

ložnice inspirace fotogalerie

Při spojování obývacího pokoje a ložnice je sice uživatel motivován spíše nedostatkem místa ke zřízení samostatné ložnice a nesleduje tedy v prvé řadě záměr vytvořit jednu velkou místnost, ale tato skutečnost se dá přehodnotit a nouzové řešení pak lze chápat jako nápad na velkoryse pojaté řešení interiéru. Konec konců, budete ležet v ložnici a současně získáte možnost využívat zařízení obývacího pokoje, např. v podobě spotřební elektroniky neprodukující hudbu, nebo obrazový záznam v podobě filmu.

Dvě místnosti v jedné

Zkuste použít nízký nábytek tak, jak to ilustrují fotografie pod článkem. Místnost, který má být ložnicí a součastně i obývacím pokojem, nebude vypadat přeplněně jako skladiště nábytku a zůstane prosvětlená a vzdušná. Boční stěna místnosti může být tvořená jedním kusem nábytku, např. právě knihovnou, která se stane společným jmenovatelem obou „místností“, tedy ložnice i obývacího pokoje.

Nepřehlédněte - velká fotogalerie obývacích pokojů

obývací pokoje inspirace fotogalerie

Foto: Heyworth studio architekti

Dále čtěte

Udělat 2+1 v jedné místnosti s kuchyňským koutem?

Udělat 2+1 v jedné místnosti s kuchyňským koutem?

Máte k dispozici jen jednu místnost s kuchyňským koutem? Je ta místnost velká, jako např. bývalý půda vhodná pro vybudování atypického bytu, a nebo je menší po vzoru lepší garsoniéry? Pokud se nejedná o místnost s plošnou mírou pod 25 m2, pak máme pro vás TIP na vytvoření „2+1“ v jedné místnosti. Už podruhé jsme se přitom inspirovali u Heyworth studio architekti.

Světlo jako artefakt

Světlo jako artefakt

Jedním z nejúčinnějších nástrojů tvorby atmosféry v interiéru, je bezesporu světlo. Intimní prostředí a nebo prostředí slavností, je v prvé řadě určené právě světlem. Velké křišťálové lustry a nebo romantický plamen svíčky. Světlo pak navíc může být zajímavým artefaktem a platí to jak o světle samotném, tak i o jeho zdroji, čili o lampách a nebo třeba právě lustrech.

Pohled do blízké budoucnosti

Pohled do blízké budoucnosti

Umělý kámen, corian, technistone aj. varianty jistě drtivá většina čtenářů magazínů o bydlení zná. V současné době se vedle kuchyňských pracovních desek, dřezů a nebo např. lampových stínítek, začíná stále běžněji používat umělý kámen a jemu podobné materiály k výrobě dalších zařizovacích předmětů a interiérových doplňků. Zkuste se jen inspirovat a třeba se přidáte k těm, kteří se směle řadí k odvážným uživatelům nových technologií.

Jarní inspirace pro ložnici

Jarní inspirace pro ložnici

Příchod jara znamená pro většinu z nás něco jako „nový život“ , přičemž na tom není nic zvláštního, vždyť v přírodě tomu tak opravdu je a člověk přeci jen pochází z přírody a nikoliv např. z nemocnice nebo z kanceláře. A máte i vy také něco jako „jarní touhu“ změnit své bydlen dopřát si jaro ve svém vlastním bytě? Je to vlastně jednoduché, zkuste např…

Zkuste svůj interiér „obléknout“. Inspirujte se

Zkuste svůj interiér „obléknout“. Inspirujte se

Stejně, jako platí, že „šaty dělají“ člověka, tak se dá to samé prohlásit o obytném interiéru. Nemáme teď na mysli „oblékání“ ve smyslu vybavování bytu nábytkem, ale myslíme opravdu na „oblékání“, tedy na používání látek, které z jedné a té samé postavy, z jednoho člověka a stejně tak i z jednoho interiéru, dokáží podobně jako šaty vytvořit někoho či něco úplně jiného.

Kouzlíte s látkami? A nebo byste chtěli?

Kouzlíte s látkami? A nebo byste chtěli?

Látky jsou bezesporu jedním z nejvýraznějších nástrojů tvorby interiéru. Volně závěsy až na zem budí romantickou atmosféru, stejně jako např. intimní světlo svíček. Takovým způsobem se dá vytvářet moderní i klasický interiér. Má to ale jeden malý háček. Pokud jste alergici, pak o látkách ve vašem interiéru platí „čím méně, tím lépe“. Ale pokud alergici nejste, pak vás budou zajímat spíše inspirativní fotografie, než varovný text článku.

Střídmé a elegantní…

Střídmé a elegantní…

Když uvažujete o změně interiéru, o vytvoření jeho nové atmosféry a zároveň nemáte v úmyslu vyměnit veškeré zařizovací předměty, pak zkuste velmi efektní a stejně tak tradiční způsob tvorby pomocí látek. O síle a schopnosti látek, jsme pro vaší inspiraci psali včera a budeme se jim věnovat i zítra. A nakonec by vlastně stačilo napsat jen: zkuste to, je to ozkoušená a fungují věc!

Dětské, pro děti a o dětech

Dětské, pro děti a o dětech

V předcházejících dnech jsme se věnovali tématice interiérových látek. S jejich pomocí relativně velmi snadné vytvořit výrazný a nebo jiný, zkrátka požadovaný interiér. Vždyť stejně jako oblékáme člověka, můžeme „obléknout“ i interiér. Zkuste „dětské šaty“ do dětského pokoje. Stačí se jen inspirovat.

Základy domu stojí… na hromadě papíru a razítek

Základy domu stojí… na hromadě papíru a razítek

Mnoho lidí sní o tom, že si jednou koupí pěkný pozemek a na něm postaví dům, který bude přesně odpovídat jejich představám. Ne každý tuší, kolik formalit je třeba dát dohromady ještě než poprvé kopnete do země. Čeká vás vyplňování spousty formulářů, vyřizování pěkně vysokého štůsku žádostí a povolení a s tím spojené časté návštěvy úřadů. Pár rad čím začít vám ušetří čas i nervy.

Pomocníci na kolečkách

Pomocníci na kolečkách

Říkáte si někdy, jak by bylo fajn, kdyby vám vaše skříň přijela z předsíně do pokoje naproti? Nebo kdyby vaše pracovna byla mobilní a mohla tak putovat z obýváku do ložnice? Nebo co teprve stolek s televizí! Ten kdyby se tak dal dovézt přesně do zorného úhlu jeho pozorovatele! Řešení existuje. Nábytek na kolečkách.

Vpusťte si jaro a sluníčko do bytu!

Vpusťte si jaro a sluníčko do bytu!

Máte pocit, že přestože se nám jaro vkrádá pomalu, ale jistě do domácností, sluníčko stále zůstává za okny a ne a ne se dostat dovnitř? Máte doma zkrátka tmu a rádi byste prostor prosvětlili a tím pádem i zvětšili, jen nevíte jak? Zkuste pár našich tipů a uvidíte tu změnu.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 13:04

Hezké odpoledne, Květinko, to je super, že bude... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 27. 09. 2016, 10:40

Jsem tady "na skok" tak že slušně po... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 27. 09. 2016, 09:26

Přeji pěkný den U nás to vypadá zase na nádh... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist