Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Nová dřevěná podlaha ze staré

Nová dřevěná podlaha ze staré

23. 8. 2013 | Tipy a trendy

Dřevěná podlaha, ať už plovoucí či jiná, je tradiční řešení, ke kterému se neustále vrací nejen laická veřejnost, či jednoduše zákazníci, ale i architekti vytvářející charakter obytných prostorů. Dřevo je přírodní a tzv. teplý materiál, který má přirozenou schopnost zabydlovat interiér. Při správném ošetřování je dřevěná podlaha v podstatě relativně nezničitelná. Koupit novou podlahu je poměrně jednoduché, ale jak udělat novou podlahu ze staré ?

Lépe se svěřit do odborné péče
Okřídlené rčení o „zlatých českých ručičkách“ má jistě své opodstatnění, nicméně, v případě renovace podlah v permanentně obývaném interiéru se oblíbená technologie „urob si sám“ skutečně nedoporučuje. Pokud má být renovace opravdu renovací prodlužující nejen životnost podlahy, ale také zvyšující její pohledovou kvalitu, je lepší vše svěřit odborníkům. Takřka všechny firmy, které působí na domácím trhu jako dodavatelé dřevěných podlah, nabízejí také renovace podlah stávajících. Pokud je ale uživatel přesvědčen o své kompetentnosti, může tento text vnímat jako rámcový návod. Veškeré níže uvedené chemikálie je možné zakoupit u prodejců podlahovin. V případě broušení podlahy, bez kterého není možné renovaci provést, může uživatel využít nabídky a zapůjčit si elektrickou brusku. I tuto službu lze běžně poptávat u podlahářksých firem. Pak už nezbývá nic jiného, než popřát mnoho zdaru. Cena zcela kompletní a profesionální renovace dřevěné podlahy vč. navoskování atd., je investicí dle dodavatele okolo 490 Kč za 1 m2. Středně velký obývací pokoj s výměrou cca 20 m2 tedy bude stát necelých 10 000 Kč. Dalších 50 let nebude nutné na podlahu sáhnout.

Podlahy - velká inspirativní fotogalerie

 podlahy inspirace fotogalerie 

Co to vlastně renovace je - úvod
Renovací dřevěné podlahy se míní celá řada úkonů, které promění starou a mnohdy nefunkční podlahu v podlahu novou. Konkrétně se tedy jedná o základní přebroušení a následné nalakování či navoskování. Vosky a laky se volí dle materiálu renovované podlahy a v závislosti na způsobu její údržby a využívání. Jaký vosk či lak je nejvhodnější, to určí firma, které, jak jsme psali, je nejlepší celý proces svěřit. Vosky a laky, kromě toho, že ovlivňují užitnou hodnotu podlahy, mají také vliv na její pohledovou kvalitu. Nejčastěji se jedná o volbu mezi matným či lesklým voskem nebo lakem. Pokud jsou v místnosti jednotlivé kusy nábytků provedeny v lesklém laku, je dobré volit i na podlahu lesklou povrchovou úpravu. Vedle broušení, lakování a voskování podlahy, je další renovační technologií opětovné vytmelení různě vzniklých spár v podlaze. 

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

 dřevo v interiéru fotogalerie inspirace

První krok - broušení
Samotný výbrus se provádí jak u starých, tak i u nově položených dřevěných podlah. Důvodem je v prvé řadě odstranění přechodů mezi podlahovými prvky pro dosažení maximální rovnosti. U starých podlah se tím odstraní také znečištěný, drsný a jinak poničený povrch podlahy. Broušení se prování několika brusnými kotouči, od nejhrubšího po nejjemnější. Brusku si náš teoretický kutil může včetně kotoučů zapůjčit. Bude jej to stát okolo 450 Kč / den.

 
Krok č. 2 - vyplnění trhlin a spár, tmelení
Před posledním nejemnějším výbrusem by měly pracovníci firmy – či náš kutil - provést důkladnou prohlídku renovované podlahy a zjistit případný výskyt spár či trhlin, které je nutné zaplnit. Jako plnící hmota slouží speciální spárovací tmel, který se smíchá s brusným prachem právě broušeného povrchu. Tím se dosahuje prakticky stejného barevného odstínu výplně spáry, jako u broušeného povrchu. Teprve po zaschnutí této tmelící hmoty se provede zmiňovaný poslední výbrus. Nyní by měla být podlaha jako nová, rovná, čistá a bez jakýchkoliv spár či mezer. Zbývá jen nalakovat.

Krok č. 3 - lakování
Poslední fáze renovace podlahy se provádí po důkladném očištění povrchu podlahy bez ohledu na to, zdali se lakuje lakem na vodní bázi, či na bázi rozpouštědla. Očištění v podstatě nyní znamená definitivní zbavení se prachu po broušení. Kromě barev a čirosti existuje také škála tvrdosti laků. Do bytových prostor budeme aplikovat lak jiné tvrdosti, pružnosti či odolnosti proti chemikáliím, než kupříkladu ve sportovních halách či komerčních prostorách. V zásadě se na podlahu nanáší nejdříve lak základní a poté se dle požadavku uživatele volí závěrečný lak s ohledem na barvu a jiné pohledové vlastnosti. Lak si náš kutil může vybrat za vzorníku. Stačí, když bude znít matriál podlahy.

Orientační ceny za renovaci
Zákazník má možnost objednat kompletní renovaci, nebo jen některé úkony a zbytek si tedy dle úvahy může udělat sám. Cena broušení se pohybuje od 250 Kč / m2. Tmelení je investicí od 100 Kč / m2. Nanesení základního laku stojí cca 120 Kč / m2a vrchního laku pak 160 Kč / m2.

Text: Alena Nováková

Foto: mydecorative.com, finalarchitecture.com, thesolidwoodflooringcompany.com, esbflooring.com, yazco.co.uk, opulentinterior.com, download3dhouse.com, twfp.co.uk, imagexsotic.com, tenthousandislandsmusic.com, ashleyltd.co.uk, naosfloors.com, back2naturalflooring.co.uk, thelatest.co.uk, woodyoufloor.co.uk, awants.com, home-designing.com, home-designing.com, 900house.com, apcconcept.com, carpetsmartcharlton.com, buildipedia.com, woodenfloorwarehouse.co.uk, yearofserendipity.com

 

Dále čtěte

Co na podlahu v koupelně?

Co na podlahu v koupelně?

Málokdo má v koupelně podlahové topení, zato skoro každý dlažbu. A ta je zkrátka studená. Vyhřátým nožkám z vany se na ni stoupat nechce, a tak používáme předložky a koberečky. Patří ke kultuře koupelny stejně jako zrcadlo a mýdlo.

Každý interiér zaslouží kvalitní podlahu

Každý interiér zaslouží kvalitní podlahu

Ve všech místnostech každého interiéru hraje výběr podlahové krytiny významnou úlohu. Podlaha dotváří celkový vzhled místnosti, ale vedle estetického hlediska plní také funkci tepelně-izolační a protihlukovou. Výběr podlahy je tedy lepší předem důkladně zvážit, než později litovat.

Tvrzená deska ze sádrokartonu na podlahu? Proč ne!

Tvrzená deska ze sádrokartonu na podlahu? Proč ne!

O sádrokartonu už bylo napsáno mnoho informací. Vše je však ve vývoji, a proto i v tomto odvětví nacházíme stále nějaké novinky. Sádrokartonové desky se nejvíce používají pro stropní konstrukce, příčky a podhledy. Napadlo vás někdy použít desky ze sádrokartonu na podlahu?

Položte si sami plovoucí podlahu

Položte si sami plovoucí podlahu

Doba, kdy jste si na pokládku podlahy museli hledat specializovaného podlaháře, mizí v nenávratnu. Nejen, že si dokážete sestavit plovoucí podlahu sami, ale navíc na tom není vůbec nic složitého. Pokud se budete držet postupu a vyvarujete se některých chyb, můžete mít za pár hodin novou laminátovou podlahu i parkety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Od: Marek, 30. 7. 2010

  pěkný popis, cena práce je podlě mě podhodnocená-nejsem si jisty jestli se bude podlahář za tuto cenu snažit na 100% nevynechat žádný detail.. Každopádně bych doporučil jako povrchovou úpravu také olej a olejovosk - info například zde: http://drevene-podlahy.org/pokladka-a-montaz popřípadě v sekci renovace.. Povrch je narozdíl od laku dřevo a nikoliv vrstva laku..

 • Od: Jarek, 31. 8. 2016

  A umí takhle ze staré podlahy udělat novou i firma TOOM interier? Teď jsem o nich dost slyšel, tak jsem si říkal, že bych taky využil jejich služeb.

 • Od: Marek, 31. 8. 2016

  No co vím, tak toom interier dělají zbrusu nové podlahy. Nevím, jestli takhle rekonstruují staré podlahy. Ale zase za zeptání nic nedáš, takže být tebou, tak bych se na to rovnou zeptal. Jinak ale mají velmi pěkné dveře na stránkách. Možná ještě zhodnotím tuhle stránku věci. :-D

 • Od: Jarek, 12. 9. 2016

  No tak jsem jim přímo do toomu volal a zjistil jsem, že je prý lepší udělat celou novou podlahu než ji po částech rekostruovat. Že by to prý nestálo za to... Takže jsem si tedy nechal poradit a příští týden z toomu přijdou a udělají mi novou podlahu. Pohodka. :-D

 • Od: Zbyněk F., 20. 9. 2016

  Super článek, díky za něj. Chystáme se na dřevěnou podlahu, vybrali jsme si tu od ekowoodu. pry je to skvělý materiál od nich a navíc jsou ted v akci: http://www.au-mex.cz/akce-ekowood.html. Jaké mate zkusenosti vy, sli byste do toho?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

Julie1234
od: Julie1234 | 26. 09. 2016, 17:22

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-u... Číst

Ricchochet
od: Ricchochet | 26. 09. 2016, 17:12

Dobrý den, koupili jsme dům se starším kotlem a... Číst

Requied
od: Requied | 26. 09. 2016, 17:07

nedovedu si představit kombinaci křídlové brank... Číst

pafas
od: pafas | 26. 09. 2016, 15:07

Ano, i nad touto variantou jsem uvažoval. Vzhle... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist