Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Malujeme byt podle principů Feng- šuej

Malujeme byt podle principů Feng- šuej

19. 7. 2010 | Tipy a trendy

Pokud jste se rozhodli vymalovat si byt podle principů Feng-šuej a stále váháte, jakou barvu zvolit pro ten určitý pokoj, inspirujte se v našem článku.

O barvách, které symbolizují 5 přírodních elementů stylu Feng-šuej a jejich významu, jsme psali v minulém článku, a teď se budeme věnovat každému pokoji zvlášť.

Zajímáte se o feng shui? Poraďte se na forum.living.cz


Ložnice

Ložnice je místem, kde si máme odpočinout od starostí a samozřejmě spát. Současně se ale stává prostorem, kde jsme nejvíce bezbranní, co se vlivů energie týče. Energie barev na nás nepřetržitě působí mnoho hodin a v pravidelných intervalech. Vybírejte tedy z barev, které mají harmonizující a ozdravné účinky, jako například modrá, světle žlutá, béžová, hnědá a zelená. Vzhledem k tomu, že v ložnici soustřeďujeme energii na další pracovní den, je dobré použít v doplňcích v malém měřítku akcenty červené,  pro kreativitu a úspěch. Vhodný je například přehoz přes postel, polštářky či rámečky na fotografie.

Feng shui bydlení: inspirativní fotogalerie

 feng shui bydlení fotogalerie inspirace

Dětský pokoj

Dětský pokoj je trochu složitější na výběr barev. Dítě si v něm nejen hraje a učí se, ale také spí. Proto by měl být členitý, nebo přehledně rozdělen na části. Rodiče mají tendence vymalovat dětský pokoj pouze světlými barvami, ale tím vlastně brzdí dětskou fantazii a kreativitu. Zeď, u které je lůžko, by měla být v očistných barvách tak, jako ložnice dospělých. Naproti tomu stěna, u které je pracovní stůl, by měla mít barvy kreativity, soustředění a psychické rovnováhy, mezi které se řadí žlutá, oranžová, purpurová, červená,  růžová, bílá a  šedá. V jiném rohu, kde si dítě hraje, by měly být zastoupeny barvy přiřazené k elementu dřeva, a to jsou hnědá a zelená. Nezapomeňte na výrazný koberec a závěsy.

Koupelna

Koupelna, stejně jako ložnice, je místností určenou pro relaxaci. Pokud je v koupelně i toaleta, která zastupuje negativní energii, začleňte barvy jako je hnědá nebo žlutá, pro celkovou harmonizaci energií. Je-li koupelna bez toalety,  platí pro výběr barev stejná pravidla, jako pro ložnici.

Pokoje pro celou rodinu – obývací pokoj a jídelna

Pokoje, ve kterých se setkává celá rodina, jsou na výběr barev  také složitější, protože každý z nás reaguje na barvy jinak. Měli bychom se tedy vyhýbat příliš divokým barevným kombinacím, ale také extrémně světlým barvám, nebo dokonce obývacímu pokoji sladěnému do jedné barvy. Pokud si nejste jisti, použijte barvy půdy a písku, které přinášejí rovnováhu ve vztazích, a pak například hnědou a zelenou, zlepšující vitalitu, zdraví a prosperitu. Doplňky a dekorace v barvách elementu ohně, můžete v malém množství rozložit po pokoji.


Jistě jste již zažili pobyt v  pokoji, kde jste se necítili dobře a nevěděli jste proč. Pravděpodobně zvolené barvy nebyly v harmonii s vaší energií. Výběru barev stojí za to věnovat více času, protože ať už vědomě či nevědomě  na ně reagujeme.


Sabrina Harisová
Foto: Femalevays.com, designfromyoursoul.com, freshome.com, kenlauher.com

Dále čtěte

Minimalistický styl bydlení

Minimalistický styl bydlení

Přejete si mít jednoduchý, klidný domov, který není přecpaný zbytečnostmi? Unavuje vás to neustále otírání prachu z poliček obsypaných slony pro štěstí, porcelánovými soškami a suvenýry z dovolené? Možná, že minimalistický styl je to, co hledáte.

Toaleta - proč je stále tabu?

Toaleta - proč je stále tabu?

Toaleta není místem, které bychom při prohlídce domu ukazovali našim hostům, ač podle její čistoty většinou posuzujeme lidské kvality, jak vedoucích restauračních zařízení, tak i našich známých. Možná si řeknete, že kromě zajímavých designových sedátek není nic, co by stálo za zmínku ohledně trendů, ale opak je pravdou.

Skvělý designový prvek - graffiti a malby

Skvělý designový prvek - graffiti a malby

Máte nudný interiér? Padají na vás bílé zdi, ale nevíte, kde hledat inspiraci? Zkuste hit moderních amerických domácností – 3D malby a graffiti.

Pět tipů pro Feng-šuej kuchyň

Pět tipů pro Feng-šuej kuchyň

V dnešní uspěchané době se mnoho z nás obrací k východním filozofiím, protože toužíme nalézt vnitřní harmonii a klid. Pomoci si můžeme tím, že přizpůsobíme i prostředí ve kterém žijeme. Dnes se budeme věnovat kuchyni podle Feng-šuej, jejímž srdcem je sporák. Jeho správné umístění přináší štěstí, prosperitu a rodinnou harmonii. Pokud uvažujete o rozmístění kuchyně právě podle této filozofie, čtěte dál.

Barvami proti podzimním depresím

Barvami proti podzimním depresím

I když nám kalendář ukazuje, že léto ještě neskončilo, za okny to tak bohužel nevypadá. Někteří tak rychlý přechod do podzimu špatně snášejí a může se u nich objevil lehká deprese. Pokud proti ní chcete bojovat nebo se jí vyhnout, pozvěte barvy do svého interiéru, protože jedině barvami můžete bojovat proti podzimním depresím.

Symbolika barev vstupních dveří

Symbolika barev vstupních dveří

Už jste někdy přemýšleli o tom, jestli výběr barvy vašich vstupních dveří vítá příchozí nebo je naopak odrazuje od vstupu? Tak jako barva oblečení vypovídá mnoho o vaší momentální náladě, i použité barvy v interiéru indikují hlavní prvky vašeho charakteru. Psychologové z Kanady se zamysleli nad tím, zda můžeme ovlivnit chování příchozích do domu barvou vstupních dveří. Některé jejich dedukce jsou celkem logické a jiné mají základ ve vnímání barev v historii.

Nezapomínejte na barvy v dětském pokoji!

Nezapomínejte na barvy v dětském pokoji!

Máte doma malou princeznu nebo rošťáka, co postupně vyrůstají z té nejmenší postýlky a zasloužili by si vlastní království? Při jeho zařizování nezapomeňte na barvy! Pryč jsou časy, kdy modrá byla pro kluka a červená pro holku. Kombinujte i ostatní barvy a odstíny, vždyť jich jsou tisíce!

Modrá je dobrá!

Modrá je dobrá!

Zajímá-li vás, které barvě se celosvětově dostává největší obliby a popularity, pak vězte, že podle mnoha (zejména marketingových) výzkumů je to modrá, a to ve všech svých odstínech.Patříte-li mezi její fanoušky, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou zakomponovat tuto výraznou barvu do interiéru nenásilným a přitom zaručeně originálním způsobem.

Soutěž o účast na semináři Feng Shui

Soutěž o účast na semináři Feng Shui

Tato východní filozofie se nám dostává pod kůži ať chceme nebo nechceme. Všichni přece toužíme po tom, aby náš život byl plný zdraví, lásky, radosti a pohody. Uspěchaná doba nám nesvědčí. Místem, kde se můžeme zastavit a načerpat energii na další den je domov. Zajímáte-li se o Feng Shui, pak tato soutěž je právě pro vás.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist