Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Co způsobuje únavu a deprese v zimě? Málo světla. Proč?

Co způsobuje únavu a deprese v zimě? Málo světla. Proč?

4. 1. 2016 | Tipy a trendy

Jste v zimně unavení a nic se vám nedaří? Pak jste možná také zvýšili přísun sladkého a nesouvisí to jen s Vánoci. Za obojí může nedostatek světla. Vaši psychickou kondici vylepší, když domů vnesete více světla.

Celodenní únava v zimě?

Přirozené světlo v průběhu zimy nejenže k nám přichází v menším množství, ale také má jiné složení. Protože se slunce pohybuje nízko nad obzorem, musí jeho paprsky procházet silnější vrstvou atmosféry, která pohlcuje modré a zelené složky světla, které jsou důležité pro produkci melatoninu. Tento hormon má tlumící účinky a tělo si jej vytváří v průběhu noci. A když ráno do oken nezasvítí plnospektrální světlo, tělo nepozná, že by se mělo probudit a výrobu této látky ukončit. To má za následek problémy při vstávání a únavu během dne.

PhDr. Marek Navrátil, Ph.D., MBA uvádí: „Citlivější jedinci prožívají období změny – tedy i změny ročního období – výrazněji. V tomto období u nich může docházet ke zhoršování nálady (především tzv. ranní pesima), vyšší spavosti (a s ní ke spojenému zaspávání), snížení kalorického příjmu, pracovní výkonnosti a celkově snížení motivace k činnosti. U psychicky nemocných dochází v tomto období ke zhoršení psychického stavu.“

Psychiatr MUDr. Radkin Honzák k tomu dodává: „První problémy nastávají již kolem rovnodennosti, kde citlivější systémy v nejistotě, zda bude dlouhý den a krátká noc či stav opačný, začnou zmatkovat a rozhodí řadu významných rytmů a tím i tělesných a psychických funkcí. Objevují se pak typické jarní a podzimní deprese, zhoršení či návrat vředové choroby a mnoha dalších obtíží, které jsou považovány za psychosomatické.“

Ženy pláčou, muži se vztekají

Mohlo by lítostivost a deprese způsobit roční období? Bohužel ano. Psychiatrům je známá zkratka SAD, tzv. sezonní afektivní porucha nebo také winter blues (zimní blues).

„Množství světla související s prodlužujícími a zkracujícími se dny a především jiný úhel, pod kterým paprsky slunce na Zemi dopadají, bývá velmi často se sezonní poruchou nálady spojováno,“ komentuje problematiku zimního období psycholog Marek Navrátil a uvádí, jak lze poruchu SAD léčit: „Terapie světlem, fyzická aktivita a v závažných případech medikace psychofarmaky představují v současné době tři nejúčinnější způsoby zmírnění příznaků SAD.“

Psychoterapeut Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl si všímá rozdílného vlivu slunečního záření vzhledem k pohlaví: „Nedostatek slunečního svitu a přirozeného denního světla vyvolává v některých lidech depresivní nálady, které se u žen více projevují sklony k lítostivosti, u mužů pak podrážděností a agresivním chováním“ a dodává: „Zvýšení přísunu slunečního světla může řadě lidí pomoci depresivní stavy překonat.“

Pomůžou žárovky. Ale jaké?

To nejjednodušší, co můžete udělat, je dostatečně osvětlit váš příbytek. Musíte ale vybrat také zářivky a žárovky, které rovnoměrně obsahují všechny barvy. Pomůckou ve výběru je index podání barev (zkratka Ra, nebo CRI), který udává, nakolik je světlo vydávané umělým zdrojem podobné tomu slunečnímu. Ideální hodnotou je 90 a více, v interiérech se běžně používají zdroje s hodnotou 80.

Dalším kritériem výběru je teplota chromatičnosti – zkratka Tc, která bývá uváděna v jednotkách teploty (kelvinech – K). Ta označuje barevný tón světla – teplé tóny se pohybují od 2 700 do 3 000 K, chladné nad 5 000 K.

Pocit vám napoví, že příjemnější je teplejší tón, ale s dostatečně vysokým indexem podání barev (91 a výše) jsou přívětivé i chladnější tóny. Tyto hodnoty najdete společně s výkonností a spoustou dalších číselných údajů na krabičkách výrobků.

Jen jeden listr nestačí

Zamyslete se i nad tím, jak členité jsou místnosti vašeho bytu – pro vytvoření přirozeného světla většinou nestačí jen jedno centrální svítidlo. „Je ideální mít možnost místnost naladit do různých nálad, k tomu slouží osvětlení skvěle. K hlavnímu svítidlu, které rovnoměrně osvětluje místnost, je dobré přidat různé další zdroje, například stále oblíbenější LED pásky, kterými můžeme zvýraznit různé části místnosti,“ radí Ing. arch. Marek Fischer z ateliéru COLLCOLL.

Pro pocit pohody, ale nikoliv únavy je také potřeba, aby na vás světlo dopadalo spíše shora. A při výběru svítidel nezapomeňte zkontrolovat jejich materiál – nekvalitní plastová stínidla mají tendenci žloutnout, takže výsledné světlo, které přes ně prochází, je po pár měsících jiné než na začátku.

Okna ke světlu oka

Každý nemá možnost nebo prostředky v případě potíží vyměnit okna. Pomoci mohou i zdánlivé maličkosti. Místo těžkých nepropustných závěsů pořiďte vzdušnější. Nezanedbejte pravidelné čištění skel, i slabá prachová vrstva na okenních tabulích je pro slabé zimní světlo překážkou.

Někdy je ale rekonstrukce oken nevyhnutelným řešením. „Rekonstrukce je často jediným východiskem, které pomůže vyřešit nedostatek světla v místnosti. Díky velkým oknům působí celý byt mnohem pozitivněji a je nám v něm příjemněji. Kdo nemá na rekonstrukci dostatek vlastních prostředků, může si na ni u nás půjčit stejně jako v případě ostatních úprav interiéru,“ přibližuje Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Stará špaletová okna jsou jedinečná

„Při výměně starých špaletových oken za nová je třeba myslet na to, že ta původní mají daleko menší dřevěné profily a zasklená plocha, je tak až o 30 % větší než u nových eurooken. Proto je třeba vybírat co největší rozměr nového okna, případně se pokusit otvor pro okno zvětšit, aby výsledná ztráta světla nebyla tak velká. Nejlepším řešením tak zůstává odborná repase, případně výroba kopií původních špaletových oken,“ vysvětluje Marek Fischer.

Novinkou v přivádění přirozeného světla do těžko řešitelných prostor jsou světlovody. Lidé se pro ně rozhodují při osvětlování chodby nebo podkroví. Fungují tak, že kopulovým zrcátkem umístěným na střeše zachytí denní světlo a přes odrazovou zónu jej přenesou do interiéru. Doma vám pak prakticky svítí stejné světlo jako to venkovní.

Ať už se rozhodnete pro rozsáhlou rekonstrukci, nebo jen vyměníte vysloužilé lampy, nezapomeňte si vše promyslet. Vynaložené úsilí se vyplatí – konečně budete mít dostatek energie na to, abyste si zimu pořádně užili.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: www.lightworks.cz

Dále čtěte

Osvětlení, které šíří světlo i design

Osvětlení, které šíří světlo i design

Dovolte světlu, aby na chvilku opustilo roli praktického pomocníka pro orientaci ve tmě a propůjčilo trochu ze své záře k podtržení designu koupelnového nábytku.

Žárovky - která je ta pravá?

Žárovky - která je ta pravá?

Možná už jste si taky posteskli nad výběrem žárovek a zavzpomínali na doby, kdy byl k dostání jeden druh žárovek a volba tak byla naprosto jasná. Dnes jich trh nabízí takové množství, že je problematické se v nich vyznat, natož vybrat takovou, která bude pro naši domácnost ta pravá.

Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete

Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete

Denní světlo je nejen příjemné, ale i důležité pro naši psychiku. Ne vždy je ale možné osadit všechny místnosti okny, například centrální části domů o ně bývají ochuzeny. Přitom není zas až takový problém do nich přirozené světlo přivést. Jednou z možností jsou světlovody.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář




Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Feler-ka
od: Feler-ka | 01. 10. 2016, 14:57

Ahoj, selčičky. Tak jsem v cz a nevím odkuď zač... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 12:57

Ahoj vespolek, máme taky krásný den, já i leniv... Číst

Milan887
od: Milan887 | 01. 10. 2016, 12:48

Já jsem dlouho hledal projektanta, ale nakonec ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 10:32

Přeji krásnou sluníčkovou sobotěnku Venku je... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist