Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Kočka vám demoluje byt. Čím to může být?

Kočka vám demoluje byt. Čím to může být?

22. 3. 2016 | Tipy a trendy

Máte obavu z toho, jakou spoušť vám zase připravil chlupáč, zatímco jste byli v práci? Máte pocit, že vás čtyřnohý přítel přestává mít rád? A co když vám chce jen něco naznačit? Třeba vlastní nespokojenost.

„Když jsem pracovala z domova, pořídila jsem si nadmíru společenského ragdolla, který miloval mazlení, stejně jako s nadšením aportoval. Ano, stále mluvím o kočce. Po čase jsem změnila profesi a home office skončila. Z domu jsem odcházela v sedm ráno a vracela se kolem šesté večer. Zatímco jsem byla v práci, kocour devastoval moji koženkovou sedačku. Dlouho jsem přemítala, proč vůbec došlo k této změně v jeho chování, a pak mi došlo, že se mu stýská. I když kočky platí za samostatná zvířata, tak můj ragdollák odloučení zvládal jen stěží. Proto jsem mu pořídila parťáka a od té doby není po škrábancích ani památky,“ vysvětluje čtenářka Martina (33).

Stejně jako nás, i domácí zvířata stresují změny. Malé i velké. Kočka může zažít velký stres i kvůli zdánlivé maličkosti. Rozčílit ji může například:

 • nový kus nábytku
 • nová bytová vůně
 • stěhování
 • narození dítěte
 • vaše dovolená – i když ji necháte ve známém prostředí s tím, že ji někdo bude chodit krmit
 • další zvíře v bytě
 • odchod blízké osoby...

Zatímco my lidé si léčíme stres třeba čokoládou, kočka má své vlastní prostředky. A vzhledem ke své velké inteligenci se nás na svou nespokojenost často snaží upozornit. Výsledkem může být třeba poškrábaný nábytek, pomočené trepky nebo pokálený koberec. Co s tím?

Ne každé škrabadlo je vhodné

Škrábání nábytku je častým projevem koček žijících v bytě. Škrábáním se kočka zbavuje starých vnějších drápků na předních tlapkách a tím odhaluje drápky nové – pevné a ostré. Na zadních tlapkách si starou vrstvu drápu okusuje. Škrábání je také formou kočičího tělocviku – perfektně protáhne a prokrví spoustu svalů včetně zádových a také si cvičí zatahování a protahování drápů. A v neposlední řadě si škrábáním značí teritorium – na tlapkách jsou rozličné pachové žlázky, které se tlakem a pohybem aktivují a pach se přenáší.

Uvědomte si, že jde o její přirozenou činnost, které se nezbavíte, můžete ale vytvořit podmínky, aby škrábala tam, kde nic nezničí. Postačí kus starého koberce (bez kliček), kterým polepíte roh a kus stěny, k němu přidělíte dvě poličky, na které kočka po koberci vyběhne.

Škrabadla můžete i koupit. Naprosto nevhodná jsou ta, která mají lano omotané kolem dokola, takový povrch není pro škrábání příjemný. Mnohem lepší je, když jsou nalepené svisle.

Jestli nová škrabadla vaši chlupatou kamarádku nezaujalo ani poté, co jste je několikrát přemístili, ve snaze najít nejlepší místo, zkuste feromony. Třeba pár kapek šanty kočičí stačí k tomu, aby se škrabadlo stalo centrem kočičího světa.Kastrovaná kočka značkuje. I tohle se může stát!

To potvrzuje Klára (28), která kočkám propadla natolik, že jich doma chová rovnou sedm. „Jako první jsem si pořídila chundelatou peršanku, co milovala svůj klid a vesměs preferovala samotu. S příchodem kočičích spolubydlících začaly problémy, Cindy začala značkovat. Klidně mi udělala loužičku v posteli, silným odérem zamořila nové kozačky nebo čerstvě vypraný šátek, co zůstal ležet na botníku. Ostatních koček jsem se vzdát nemohla a tak jsem po konzultaci s veterinářem, nasadila kočičí feromony. Ve výsledek jsem moc nedoufala, ale po čtyřech dnech používání se Cindy zklidnila a přestala se svým smradlavým rituálem,“ vysvětluje milovnice koček.

Kálením či značkováním na místech, kde to dříve nedělala, se vám kočka obvykle snaží něco sdělit. Možná jste zavalení prací a nevěnujete si jí tolik, jak byla zvyklá. Zkuste se s ní pravidelně mazlit, věnujte jí hračku a několikrát denně si hrajte. Je možné, že jen to postačí ke spokojenosti jejího veličenstva.

Kočka je velmi složitý a inteligentní tvor, co se vztahů s okolím týče. Je na majiteli, aby ji znal natolik, že odhalí příčinu problému a začne se snažit o nápravu. V případě, že se trefíte, nežádoucí chování může zmizet stejně tak náhle, jako se objevilo.

Trestáním situaci jen zhoršíte

V žádném případě se u koček neuchylujte k trestům. Ať jste rozčílení sebevíc a škoda značná, vždy si uvědomte, že kočka není pes a trestem u ní ničeho nedosáhnete. Ona totiž trest nepochopí tak, jak my chceme. Jediným výsledkem bude, že zvíře k vám ztratí důvěru, pravděpodobně navždy. Nebo se její problémové chování ještě prohloubí a vy budete řešit další projevy chování, které jste do té doby neznali.

Pokud potřebujete zbavit kočku nepříjemných projevů, musíte se obrnit trpělivostí a uchýlit se k trikům. Například když začne škrábat nábytek, stříkněte na ni trošku vody z rozprašovače nebo stříkačky. Nebo když škrábe nábytek, hlasitě tleskněte. Zkrátka udělejte, cokoli jí činnost znepříjemní a přestane být potěšením. Když si nebudete vědět rady, obraťte se na odborníky. Zeptejte se veterináře, který vám poradí, nebo vás na kompetentního kočkologa odkáže.

Pár tipů, jak nepříjemnostem předcházet:

 • Vždy mějte více toalet než koček – v případě jedné kočky je minimum dvě toalety.
 • Kontrolujte kočce délku drápků a případně zajděte k veterináři, ať je zkrátí. Zbytečně vystavuje kočku riziku jejich zalomení a větší šanci vedoucí ke zničení nábytku.
 • Když jste doma, dejte kočce najevo, že jste tady pro ni. A mazlení je ta nejlepší cesta ze všech spolu s drbáním pod krkem a rozmazlováním nějakým tím pamlskem z kvalitního sušeného masa.

Text: Lenka Zelnitiusová, Jana Truksová
Foto: Shutterstock

Dále čtěte

Šáchor – vaše kočka si květinu oblíbí víc než vy

Šáchor – vaše kočka si květinu oblíbí víc než vy

Máte doma kočku? A věděli jste, že ideální květinou pro ni je šáchor? Jak se o květinu starat, aby vydržela a prokázala vám i vašemu mazlíčkovi tu nejlepší službu? A proč ji vlastně kočky tak zbožňují?

Nábytek pro kočku – styl a originalita

Nábytek pro kočku – styl a originalita

Máte doma kočku? Tohle zvíře se poslední dobou stalo oblíbeným „doplňkem“ bytu. Je nezávislé, své, má svou hlavu, ale zároveň umí být pořádně přítulné – má tedy přesně ty vlastnosti, které většina časopisů pro ženy považuje za vysoce žádoucí. Nejen proto ale můžete svému domácímu mazlíčkovi dopřát téměř takový luxus, jako si užíváte vy sama.

Ukradla vám kočka srdce? Tohle o ní musíte vědět!

Ukradla vám kočka srdce? Tohle o ní musíte vědět!

Kočky jsou osobnosti, které nebudou dělat to, co po nich požaduje jejich majitel, tedy vy. Ony se budou starat výlučně o své potřeby. Když budete volat jejich jméno, budou vás úspěšně ignorovat. Ale jakmile jim budete scházet pohlazení, drbání na krku nebo je bude honit mlsná, budou se o vás otírat s prosebným výrazem, než dosáhnou svého.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Koniklec

Koniklec

Nápadné květy v bílé, růžové a nejčastěji fialové barvě. Zajímavě členěné listy, působivé ochmýřené nevšedně vypadající...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 145 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 13:18

Ahoj v neděli , krásné počasíčko i u nás! Apr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 25. 09. 2016, 11:48

Přeji pěknou sluníčkovou neděličku U nás byl... Číst

michalnet
od: michalnet | 25. 09. 2016, 10:07

zdravím chci se zeptat jde o dum cca 6 let star... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 08:30

Krásnou neděličku přeju....u nás opětně nádhern... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist