Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Koberce - vrací se do módy

Koberce - vrací se do módy

2. 12. 2010 | Tipy a trendy

Nejenže jsou v módě, ale vytvářejí i dojem větší útulnosti. Pokud si pohrajete s barvou a vzorem, výrazně ovlivní vzhled celé místnosti. Tak neváhejte s pořízením koberce. Navíc vám následující článek prozradí i něco málo o údržbě této huňaté podlahové krytiny.

Nejstarší koberec světa, jemuž se podle místa jeho objevu říká Pazyryk, našel v první polovině dvacátého století ruský vědec Ručenko: ve starých hrobkách na jihu Sibiře našel v kusu ledu zachovalý čtvercový vázaný koberec, jehož původ se odhaduje na 5. století před naším letopočtem. Ovšem způsob jeho zpracování motivy jsou důkazem toho, že koberec byl výsledkem dlouhé výrobní tradice. Obecně má koberec původ v Orientu, o tureckých kobercích ručně vázaných z kozích chlupů se ve 13. století zmiňoval i cestovatel Marco Polo. Nejčastější surovinou k výrobě koberců však byla ovčí vlna, občas také velbloudí srst. V Evropě se koberce staly nejdříve zdobou šlechtických sídel, časem však pronikly i do běžných interiérů.

Koberce: inspirativní fotogalerie

koberce fotogalerie inspirace

Koberec - Délka vlasu

Před koupí si vždy promyslete, kde chcete koberec umístit a jak moc bude namáhán. K posteli se hodí například dekorativní typ s dlouhým vlasem, což oceníte, když něj šlápnete přímo z vyhřáté postele.

Koberec - Design

Na květinových motivech – abstraktně zjednodušených i reálných - lze dobře dokladovat návraty do šedesátých let, které preferuje hlavně mladá generace. In jsou také zvířecí motivy a etnovzory, které do našich domácností přinášejí nádech exotiky, vedle nešlápnete ani s moderními geometrickými tvary: kružnice, elipsy, pruhy kostky a vlnovky z koberců se v různých barvách a kombinacích mohou opakovat v dekoracích stěn nebo oken. Hodí se zejména do minimalistitických interiérů. V nich nic nezkazíte ani různými ornamenty, ty ostatně najdou uplatnění i ve spojení s klasickým solidním nábytkem. Tomu – stejně jako starožitnému interiéru  bude určitě slušet „peršan“, na chatách a chalupách a ve venkovských interiérech určitě oceníte například „hadrové“ běhouny. 

Koberec - Něco pro odvážné

Jako dekorativní doplněk můžete v místnosti využít různé zvířecí motivy, které právě "letí". Zvířecí kůže má krásný nepravidelný tvar a milovníky přírody jistě potěší fakt, že na výběr mají množství imitací, které jsou k nerozeznání od těch pravých.

Koberec - Akrylová nádhera

Akrylové koberce se podobají vlněným, ale cenově patří k těm dostupnějším. Jejich výhodou je tvarová paměť, takže zplihlá vlákna se dokáží vrátit do své původní polohy. Výběr vzorů nenechávejte jen na svou momentální náladu, ale zohledněte například i tvar pokoje, do které chcete koberec umístit. Horizontální pruhy vám budou prostor opticky rozšiřovat a vertikálně zase prodlužovat.

Koberec - Údržba

Váš koberec se nestane zásobárnou prachu a líhní roztočů, když ho alespoň jednou týdně důkladně vysajete. Pokud patříte mezi alergiky, je třeba vysávat jej alespoň dvakrát týdně a nezapomeňte si pořídit vysavač vhodný pro alergiky s mikrofiltrem, který alergenní potvůrky do vzduchu nepropustí.

Koberec - Co s fleky?

Při značném znečištění koberců vám vysavač moc nepomůže. V takovém případě třeba sáhnout po silnějších zbraních. Nejlépe uděláte, když si půjčíte nebo pořídíte strojový čistič koberců a zašpiněné místo vyčistíte vhodným čisticím přípravkem na koberce. Příjemným vedlejším efektem je oživení zašlých barev. U menších fleků si vystačíte s běžným prostředkem nanádobí a kartáčem. Čistěte skvrnu směrem od okrajů ke středu, abyste ji zbytečně nerozšířili.

Koberec - znečištění tekutinou 

Pokud se vám na koberec něco vylije, vysajte z něj co nejvíce tekutiny pomocí papírových kuchyňských utěrek. Jako další přichází na řadu hadr s teplou vodou - ale bez čisticího prostředku. Ten by totiž způsobil rychlejší znečištění ošetřené plochy. Pokud jste si nečistot všimli pozdě, může se stát, že jsou do tkaniny „zažrané“. V takovém případě nečistotu opatrně seškrabejte lžící nebo tupou stranou nože z vláken koberce. I v tomto případě vám na zbytky pomůže čistící přípravek určený na koberce.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: carpetcleaning-boston.com, allcitycarpetcleaning.com, caspianrug.com, joynerswoodworks.com, juppsfloorcoverings.com.au, tustin-carpet-cleaning.com

Dále čtěte

Přírodní čištění koberců

Přírodní čištění koberců

Jelikož po něm neustále chodíme, zaslouží si koberec naši usilovnou péči. Pro správné ošetření je přitom vždy rozhodující, jakého materiálu je tato huňatá podlahová krytina vyrobena.

Hry světla a stínu ve vašem interiéru

Hry světla a stínu ve vašem interiéru

Říká se, že Zlín je městem, v němž je vybudován nejdokonalejší systém chodníků, a to díky tomu, že ještě před jejich stavbou Tomáš Baťa prohlásil: „Nechte nejprve lidi vyšlapat pěšinu a pak v tomto směru postavte chodník, ať lidé nešlapou po travnatých plochách kvůli zkracování cesty“. Takováto prozíravost by se rozhodně hodila i v případě, řešíme-li otázku osvětlení v našem interiéru. Ideální by bylo se nad rozmístěním svítidel zamyslet ještě před projektování nového domu. Avšak teprve po nějaké době obývání prostoru většinou zjišťujeme, co vlastně od daného prostoru požadujeme. Rozmanité zdroje světla dovedou propůjčit každému interiéru osobitý ráz. Stejně tak i zastiňovací systémy mohou ovlivnit celkovou atmosféru a styl vašeho domova.

Závěs – zahalte okno do krásy

Závěs – zahalte okno do krásy

Zima a s ní i stále kratší dny se blíží. Tak sundejte z oken těžkopádné závěsy a záclony, a na zimní dny je nahraďte lehčími, ať co nejvíce využijete denní světlo! A nezatahujte je hned, jak se setmí. Nebojte se vědět o tom, co se děje venku, a využijte závěsy i trochu jinak.

Zdobení vánočního stromku - trendy a tipy

Zdobení vánočního stromku - trendy a tipy

Pokud řešíte, jak si originálně nazdobit stromeček a jaké jsou aktuální trendy v této oblasti, pak jsme právě pro vás připravili následující článek, který vám snad pomůže toto malé dilema vyřešit. A nemusíte se vůbec obávat, že budete nuceni shánět vánoční „krychličky“ namísto klasických „kouliček“ – vše je k dostání… stačí si jen pohrát s fantazií a barvami!!!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Feler-ka
od: Feler-ka | 01. 10. 2016, 14:57

Ahoj, selčičky. Tak jsem v cz a nevím odkuď zač... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 12:57

Ahoj vespolek, máme taky krásný den, já i leniv... Číst

Milan887
od: Milan887 | 01. 10. 2016, 12:48

Já jsem dlouho hledal projektanta, ale nakonec ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 10:32

Přeji krásnou sluníčkovou sobotěnku Venku je... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist